Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są…
2019-09-02, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą?

26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana przed wyborami parlamentarnymi - mówi Cezary Obermajer, komisarz wyborczy. PKW przyjmuje zgłoszenia i po sprawdzeniu złożonych dokumentów decyduje o rejestracji bądź też nie. A rejestracja powoduje, że komitet wyborczy może podejmować określone czynności - wyjaśnia.
Komitety wyborcze
Nie można zaistnieć w wyborach bez komitetu wyborczego. To komitet wyborczy zgłasza kandydatów na posłów i na senatorów, to komitet wyborczy zbiera podpisy poparcia pod listami kandydatów, to komitet wyborczy zbiera pieniądze na kampanię wyborczą i to komitet wyborczy prowadzi kampanię wyborczą. Oznacza to, że nie można się samemu zgłosić na posła lub senatora, nie można samemu wydrukować sobie ulotek i tak dalej. Wszystko to robi komitet. Także komitet wyborczy zgłasza swoich przedstawicieli do obwodowych komisji wyborczy, które pracują w dniu wyborów w lokalach wyborczych.

- Może być to komitet wyborczy partii, komitet wyborczy wyborców, lub koalicyjny komitet wyborczy - zaznacza komisarz Cezary Obermajer.

Funkcję komitetu wyborczego partii politycznej pełni organ partii upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz. W skład koalicyjnego komitetu wyborczego wchodzi co najmniej 10 osób wskazanych przez partie tworzące komitet, a komitet wyborczy wyborców może utworzyć co najmniej 15 obywateli, mających prawo wybierania. Utworzenie komitetu wyborczego wyborców musi być poparte tysiącem podpisów obywateli mających prawa wyborcze. Aby zarejestrować komitet wyborczy w nazwie komitetu muszą być zawarte odpowiednio słowa: komitet wyborczy, koalicyjny komitet wyborczy lub komitet wyborczy wyborców. W pierwszym przypadku, przy komitecie wyborczym partii musi pojawić się nazwa partii politycznej lub skrót nazwy tej partii, wynikające z wpisu do ewidencji partii politycznych.
W przypadku koalicyjnego komitetu kusi pojawić się nazwa koalicji bądź jej skrót a przy rejestracji komitetu wyborczego wyborców trzeba podać nazwę tego komitetu, która odróżnia się wyraźnie od nazw innych komitetów.
Państwowa Komisja Wyborcza miała kilka dni, na sprawdzenie wszystkich dokumentów składanych przez komitety, później dokonała ich rejestracji.

Do PKW wpłynęły 94 zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w sumie 88 komitetów wyborczych.

57 spośród 88 zarejestrowanych komitetów wyborczych to komitety wyborcze wyborców, 30 – komitety wyborcze partii politycznych, a 1- koalicyjny komitet wyborczy.

W 5 przypadkach PKW odmówiła rejestracji ze względu na niespełnienie wymogów wynikających z obowiązujących przepisów prawa, a 1 komitet został rozwiązany).

Zobacz także

2019-09-05, godz. 08:04 Kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu w województwie opolskim W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano kandydatów na posłów z 6 komitetów wyborczych. To w sumie 138 osób. W wyborach do Senatu w trzech… » więcej 2019-09-02, godz. 09:00 Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na wybory Przed nami wybory parlamentarne, a w Radiu Opole rusza cykl "Nie trać głosu", w którym objaśnimy wszystkie ważne kwestie dotyczące głosowania, podziału… » więcej 2019-09-03, godz. 09:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią… » więcej 2019-09-03, godz. 10:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata? W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza?… » więcej 2019-09-04, godz. 09:00 Okręgowa Komisja Wyborcza. Co robi i kto w niej zasiada? Okręgowe Komisje Wyborcze rejestrują kandydatów na senatorów i listy kandydatów na senatorów. OKW od początku III Rzeczpospolitej składają się z sę… » więcej 2019-09-04, godz. 10:00 Pozostałe kompetencje Okręgowej Komisji Wyborczej Okręgowe Komisje Wyborcze, zgodnie z kalendarzem wyborczym, musiały być powołane do 26 sierpnia. Pierwszym ich zadaniem było zarejestrowanie list kandydatów… » więcej 2019-09-05, godz. 09:00 Okręgi wyborcze do Sejmu. Co to i dlaczego je utworzono Okręgi wyborcze służą wyłonieniu posłów w sposób proporcjonalny. W Polsce mamy 41 okręgów do Sejmu. W każdym z nich wybiera się określoną liczbę… » więcej 2019-09-05, godz. 10:00 Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu) W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach… » więcej 2019-09-06, godz. 09:00 Kto może zostać posłem? 13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »