Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Kto może zostać senatorem?
2019-09-06, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kto może zostać senatorem?

13 października wybierzemy stu senatorów z terenu całej Polski, która została podzielona na sto jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Senatu. Oznacza to, że w danym okręgu spośród wszystkich kandydatów senatorem zostanie ten, który zdobył największą liczbę głosów. Jednomandatowe okręgi wyborcze i ordynację większościową wyjaśnialiśmy już w poradniku wyborczym, teraz czas na szczegóły o tym kto może zostać senatorem.
Kto może zostać senatorem
Określa to konstytucja z 2 kwietnia 1997 roku, a jej zapisy uszczegóławia ustawa z 2011 roku - czyli kodeks wyborczy.

Bierne prawo wyborcze czyli prawo zostania wybranym, przysługuje każdemu obywatelowi polskiemu, który ukończył 30 lat i ma czynne prawo wyborcze - czyli jak już wyjaśnialiśmy kilka godzin temu, prawo do głosowania w wyborach, jeśli nie został wcześniej pozbawiony tego prawa prawomocnym wyrokiem sądu. Szczegóły można znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce wybory parlamentarne 2019.

Ale wracając do tego kto może zostać senatorem.... oprócz ukończenia 30 lat i posiadania pełni praw obywatelskich są jeszcze pewne warunki do spełnienia. Aby ubiegać się o mandat senatora trzeba być zgłoszonym do wyborów przez komitet wyborczy. Może być to komitet działający w imieniu partii politycznych lub wyborców. Każda kandydatura musi być poparta podpisami co najmniej 2 tys. wyborców. Kandydować można tylko w 1 okręgu wyborczym. Nie wolno równocześnie kandydować do Sejmu i Senatu. Jeden komitet może zgłosić tylko jednego kandydata w danym okręgu wyborczym.

Kandydat na senatora urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. ma obowiązek złożyć oświadczenie dotyczące pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (oświadczenie lustracyjne). Złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą powoduje utratę mandatu z mocy prawa.

Jeśli już zdobędzie się mandat senatora to nie można go łączyć m.in. z mandatem posła do Parlamentu Europejskiego, z funkcjami: prezesa Narodowego Banku Polskiego, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, rzecznika praw obywatelskich i rzecznika praw dziecka oraz ich zastępców, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, generalnego inspektora ochrony danych osobowych, ambasadora oraz z członkostwem w Radzie Polityki Pieniężnej, Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Funkcji senatora nie wolno też łączyć z zatrudnieniem w kancelariach: Sejmu, Senatu, Prezydenta RP lub w administracji rządowej (z wyjątkiem ministrów i wiceministrów). Senatorem nie mogą też zostać: radny, prezydent miasta, wójt, burmistrz, sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz czynnej służby wojskowej, policjant i funkcjonariusz służb ochrony państwa.
senator, Senat,

Zobacz także

2019-09-05, godz. 08:04 Kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu w województwie opolskim W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano kandydatów na posłów z 6 komitetów wyborczych. To w sumie 138 osób. W wyborach do Senatu w trzech… » więcej 2019-09-02, godz. 09:00 Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na wybory Przed nami wybory parlamentarne, a w Radiu Opole rusza cykl "Nie trać głosu", w którym objaśnimy wszystkie ważne kwestie dotyczące głosowania, podziału… » więcej 2019-09-02, godz. 10:00 Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą? 26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana… » więcej 2019-09-03, godz. 09:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią… » więcej 2019-09-03, godz. 10:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata? W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza?… » więcej 2019-09-04, godz. 09:00 Okręgowa Komisja Wyborcza. Co robi i kto w niej zasiada? Okręgowe Komisje Wyborcze rejestrują kandydatów na senatorów i listy kandydatów na senatorów. OKW od początku III Rzeczpospolitej składają się z sę… » więcej 2019-09-04, godz. 10:00 Pozostałe kompetencje Okręgowej Komisji Wyborczej Okręgowe Komisje Wyborcze, zgodnie z kalendarzem wyborczym, musiały być powołane do 26 sierpnia. Pierwszym ich zadaniem było zarejestrowanie list kandydatów… » więcej 2019-09-05, godz. 09:00 Okręgi wyborcze do Sejmu. Co to i dlaczego je utworzono Okręgi wyborcze służą wyłonieniu posłów w sposób proporcjonalny. W Polsce mamy 41 okręgów do Sejmu. W każdym z nich wybiera się określoną liczbę… » więcej 2019-09-05, godz. 10:00 Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu) W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach… » więcej 2019-09-06, godz. 09:00 Kto może zostać posłem? 13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »