Radio Opole » Szperacze » Posłuchaj cyklu » To kościół unikatowy w skali Europy. Dr Tadeusz…
2019-07-10, 15:13 Autor: Krzysztof Dobrowolski

To kościół unikatowy w skali Europy. Dr Tadeusz Jurek bada jego dzieje od kilkudziesięciu lat [Cykl „Szperacze”]

Fragment wnętrza kościoła w Małujowicach [fot. Mirosłąw Czoppa]
Fragment wnętrza kościoła w Małujowicach [fot. Mirosłąw Czoppa]
Kościół, który stał się fascynacją bohatera dzisiejszego cyklu, jest wyjątkowy w skali Europy. Na jego ścianach znajduje się prawie tysiąc metrów kwadratowych oryginalnych gotyckich fresków. Te niezwykłe polichromie, jak i historia świątyni w podbrzeskich Małujowicach od kilkudziesięciu lat pochłania doktora Tadeusza Jurka, który z zawodu był wykładowcą akademickim... matematyki.
Swoje odkrycia, jak i zmagania z nie zawsze rzetelnymi opisami, przeniósł na strony książki.
Małujowice koło Brzegu to miejsce, gdzie w roku 1741 nastąpił punkt zwrotny w historii Europy i Śląska – starły się tu dwie ówczesne potęgi – Prusy i Austria. Wszystko działo się nieopodal wiejskiego kościoła, którego wnętrza mogłyby pozazdrościć najznamienitsze świątynie. Na jego ścianach i suficie do dziś można podziwiać ponad 900 metrów kwadratowych średniowiecznych polichromii. Są tam tak niezwykłe sceny, jak np. Mojżesz z rogami, czy kobieta grzeszna z wyeksponowanym... biustem.

W poszukiwaniu źródeł tych niecodziennych gotyckich przedstawień nasz rozmówca pokonał tysiące kilometrów.

Zobacz także

2019-07-30, godz. 15:11 Tropem przeszłości i ludzi z Głogówka. Jarosław Kłuskiewicz [Cykl "Szperacze"] Stare widokówki, ale tylko z Głogówka. Największą ich kolekcję zgromadził w ciągu ponad 25 lat Jarosław Kłuskiewicz. Z zawodu lekarz medycyny, z pasji… » więcej 2019-07-30, godz. 09:25 Po drodze do nieba. Elżbieta Grocholska [Cykl "Szperacze"] Co może być ciekawego na dachu? Dla Elżbiety Grocholskiej wszystko. Szczególnie, jeżeli stary dom jest pokryty wzorzystą dachówką. Barwnie o tym opowiada… » więcej 2019-07-29, godz. 09:26 Daje drugie życie przedmiotom. Grzegorz Bednarczyk z Suchej [Cykl "Sprzeracze"] Nie ma takiej siły, która mogłaby odwieść prawdziwego szperacza od upatrzonego celu. Nawet jeśli ten cel byłby kupą zardzewiałego złomu. Tak właśnie… » więcej 2019-07-12, godz. 09:48 Tropem ludzkich dramatów i sentymentów [Cykl "Szperacze"] Świat jest bardzo mały. Wie o tym doskonale pan Andrzej, który mieszka koło Nysy. Właśnie w tych okolicach miały miejsce walki pod koniec II wojny światowej… » więcej 2019-07-18, godz. 23:24 Śladami rodziny Szumańskich. Jacek Szumański z Nysy [Cykl "Szperacze"] Opowiadaniami o swoich przodkach przesiąkał od dziecka. Ale dopiero jako dorosły człowiek rozpoczął systematyczne dokumentowanie przeszłości swojej rodziny… » więcej 2019-07-24, godz. 09:45 Tam, gdzie tylko ptaki dolatują. Łukasz Berlik Ptaki są wokół nas, tylko w codziennym pędzie ich nie dostrzegamy. O nieoczekiwanych spotkaniach z przyrodą i tropieniu unikatowych gatunków opowiada Łukasz… » więcej 2019-07-23, godz. 09:47 Zbiera dokumenty, zabytkowe przedmioty, dzieła sztuki. Największą dumą są figury Thomasa Myrtka Bohater dzisiejszego cyklu przyznaje, że szperactwo pasjonuje go od dziecka. Do Opola trafił z kresowego Wołynia zaraz po II wojnie światowej. Od tamtej pory… » więcej 2019-07-22, godz. 09:50 Wie, co w trawie piszczy. Prof. Arkadiusz Nowak [Cykl "Szperacze"] Co w trawie piszczy? Na to pytanie od lat poszukuje odpowiedzi opolski botanik, prof. Arkadiusz Nowak. Nawet początki jego szperactwa, jeszcze z czasów szkoły… » więcej 2019-07-18, godz. 23:09 Odkrywa historię hutnictwa z precyzją chirurga [Cykl "Szperacze"] Co mogą mieć wspólnego: historia, hutnictwo i chirurgia? Odpowiedź zna Krzysztof Dobrowolski, który zaprasza na spotkanie z Ozimkiem i jego niezwykłą w… » więcej 2019-07-18, godz. 09:40 Czy samochód zabytkowy naprawdę ma duszę? [Cykl "Szperacze"] Latające Muzeum Motoryzacji to duma i efekt kolekcjonerskiej pasji dr. inż. Wacława Hepnera z Opola. Zanim stał się nauczycielem akademickim, od dziecka fascynował… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »