Radio Opole » O kulturze - debata (DAB+) » Posłuchaj debaty

Posłuchaj debaty

2021-12-02, 19:12

Andrzej Sznejweis o wystawie seniorów Opolskiego Związku Polskich Artystów Plastyków

Andrzej Sznejweis [fot. Marcin Boczek]
Andrzej Sznejweis [fot. Marcin Boczek]
W programie "O kulturze - debata" spotkaliśmy się z Andrzejem Sznejweisem - prezesem Okręgu Opolskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Rozmawialiśmy o minionej wystawie seniorów związku a także o nowych wystawach, które będą miały swoje wernisaże w piątek pod naszym patronatem. Powiemy także o logotypach Radia Opole w kontekście plastyki i zbliżającego się jubileuszu 70. lecia naszej Rozgłośni.
2021-12-01, 18:55

Jak zaangażowanie na rzecz innych poprawia nasze relacje z otoczeniem - zapraszamy na rozmowę z Agnieszką Bąkowską

Agnieszka Bąkowska [fot. Agnieszka Zientarska]
Agnieszka Bąkowska [fot. Agnieszka Zientarska]
Jak zaangażowanie na rzecz innych poprawia nasze relacje, otoczenie? Rozmawialiśmy o tym z Agnieszką Bąkowską, wykładowczynią Uniwersytetu Opolskiego a także założycielką Fundacji Rozwoju Społecznego "Spinacz" w Opolu, która 3.12.21 poprowadzi warsztaty w ramach trwającego w Opolu od 25.11.21 do 5.12.21 Festiwal Wolontariatu "Impuls".

Zastanowiliśmy się, czy chętnie dzielimy się śmiechem z innymi? Czy wolontariat staje się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu? Agnieszka Bąkowska w tym roku także przewodzi Fundacji Dr Clown w Opolu, która od wielu lat prowadzi "terapię śmiechem"- czyli wspiera śmiechem proces rekonwalescencji pacjentów przez poprawianie samopoczucia oraz włącza się w wiele akcji społecznych.
2021-11-30, 19:01

Dr Anna Czerner o tym, czy wolny od dążenia do perfekcji wizerunek ciała przenika do popkultury

Od depilacji do dekonstrukcji? Dr Anna Czerner [fot. Katarzyna Zawadzka]
Od depilacji do dekonstrukcji? Dr Anna Czerner [fot. Katarzyna Zawadzka]
O ruchu społecznym, jakim jest ciałopozytywność rozmawialiśmy z socjolożką dr Anną Czerner. Sprawdziliśmy, czy oparty na akceptacji i wolny od dążenia do perfekcji wizerunek ciała przenika do popkultury. Jak bardzo zmieniła się współczesna rzeczywistość w stosunku do tej z lat 90-tych ubiegłego wieku? To sprawdzaliśmy w rozmowie. Zapraszamy!
2021-11-29, 19:00

Stary Basior Zbigniew Modrzejewski utopii w ujęciu szeroko pojętej kultury

Zbigniew Modrzejewski [fot. archiwum prywatne]
Zbigniew Modrzejewski [fot. archiwum prywatne]
Utopia – projekt lub przedstawienie idealnego ustroju politycznego, opierającego się na sprawiedliwości, solidarności i równości. Pierwsze utopie powstały w starożytności, np. dialog Państwo Platona. Termin „utopia” pochodzi od łacińskiego tytułu eseju Utopia Tomasza More’a. Spotkanie ze Starym Basiorem Zbigniewem Modrzejewskim. Rozmowa dotyczy utopii w ujęciu szeroko pojętej kultury.
2021-11-24, 19:13

Jak odnajdywać historię przodków, przywracać im należyte miejsce w historii?

Igor Strojecki [fot. Agnieszka Zientarska]
Igor Strojecki [fot. Agnieszka Zientarska]
W kolejnej audycji "O kulturze - debata" naszym gościem był Igor Strojecki - pasjonat genealogii, publicysta, varsavianista, który z zapałem przywraca pamięć o swoich niezwykłych przodkach, m.in. aktorce Elżbiecie Barszczewskiej, psychologu i wynalazcy Julianie Ochorowiczu oraz pradziadku Leonie Barszczewskim.
1234567

Zobacz także

2021-11-04, godz. 19:00 Andrzej Sznejweis o tym, jak zmienia się współczesna sztuka W dzisiejszej audycji prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego Andrzej Sznejweis opowiada o niezwykłym przedsięwzięciu jakim jest zbiorowa… » więcej 2021-11-03, godz. 19:00 Pieśnioopowieści: "Symbole w pieśniach cz. 2" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką- zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentować będziemy… » więcej 2021-11-02, godz. 19:01 Dr Anna Rajchel i dr Agnieszka Franczyk o tym, jak studenci oceniają swoje kompetencje nabyte w ramach edukacji zdaln… Jak studenci oceniają swoje kompetencje nabyte w ramach edukacji zdalnej? Czy podczas nauczania online zachowywali się etycznie? Czy chcieliby wrócić do tej… » więcej 2021-10-29, godz. 19:25 Powrót do rozmowy z Januszem Ireneuszem Wójcikiem o polsko-węgierskiej historii oraz kontaktach kulturalnych W audycji powróciliśmy do rozmowy przeprowadzonej z Januszem Ireneuszem Wójcikiem jesienią 2019 roku. Było o polsko-węgierskich kontaktach kulturalnych… » więcej 2021-10-28, godz. 19:01 Elżbieta Kłosińska, Monika Bielska i Michał Szachnowski o najnowszym projekcie "Teatrem w (O!)polskie" Dziś spotkamy się z aktorką, pieśniarką Elżbietą Kłosińską i Moniką Bielską - prezesem Stowarzyszenia Pro Arte z Wołczyna oraz aktorem, reżyserem… » więcej 2021-10-27, godz. 19:00 Pieśnioopowieści: "Symbole w pieśniach. O czym oni śpiewają" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką - zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentujemy tradycyjny… » więcej 2021-10-26, godz. 19:00 Marcin Banaszewski o kulturze grania w gry planszowe Czy gra się tylko po to, aby wygrać? Niekoniecznie! Gry planszowe łączą bowiem pokolenia, pomagają rozwijać komunikację, uczą strategicznego myślenia… » więcej 2021-10-25, godz. 19:00 Julia Doszna i Antoni Pilch o tomie "Przemyskiego" Oskara Korberga Spotkanie z łemkowską śpiewaczką Julią Doszną i lutnistą Antonim Pilchem. Rozmowa dotyczy tomu "Przemyskiego" Oskara Korberga. Fragment warsztatów pieśni… » więcej 2021-10-22, godz. 19:00 Mariusz Rybczyński o działalności i planach Stowarzyszenia Biało-Czerwone Opole Tym razem gościem audycji "O kulturze - debata" był Mariusz Rybczyński wiceprezes Stowarzyszenia Biało-Czerwone Opole. Z naszym gościem rozmawialiśmy o działalności… » więcej 2021-10-20, godz. 19:00 Pieśnioopowieści: "Funkcje pieśni ludowych" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką - zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentujemy tradycyjny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »