Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Co takiego mamy w psychice, jakie uruchamiamy mechanizmy…
2019-05-07, 19:10 Autor: Witold Sułek (oprac. AL)

Co takiego mamy w psychice, jakie uruchamiamy mechanizmy i na ile świadome, że wypieramy wizję katastrofy klimatycznej? Posłuchaj "Debaty o kulturze" (07.05.2019)

Jacek Lekki gościem "Debaty o kulturze" Witolda Sułka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Jacek Lekki gościem "Debaty o kulturze" Witolda Sułka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Równolegle z rewolucją przemysłową pojawili się artyści, pisarze i ludzie nauki, przewidujący i opisujący zagrożenia, jakie z sobą niesie rozwój technologii. Wydaje się jednak, że pomimo ogromnego wzrostu wiedzy na ten temat, większość ludzi nie tylko nie interesuje się, ale nie chce przyjąć do świadomości powszechnie głoszonych faktów - jakie są tego powody? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi z psychoterapeutą, filologiem i współpracownikiem nowego portalu FOTA4Climate, Jackiem Lekkim.
Zastanawialiśmy się, co takiego mamy w psychice, jakie uruchamiamy mechanizmy i na ile świadome, a na ile nie, że wypieramy wizję katastrofy klimatycznej. Może należy poszukać nowych form przekazu i zastanowić się, jakim językiem (obrazem) i jakimi argumentami mówić i pisać dzisiaj o sprawach nie tylko ekologii, ale Ziemi jako naszego domu i naszej na niej przyszłości?

Zobacz także

2021-09-27, godz. 19:00 Dr Aldona Ciborowska o współczesnym trybie życia Spotkanie z dr Aldoną Ciborowską, która opowie o nowej etyce, sekularyzacji i destrukcyjnym trybie życia, hedonizmie, zabijaniu duchowości człowieka, rozbijaniu… » więcej 2021-09-24, godz. 19:22 Violetta Łabędzka o 70-leciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Tym razem naszym gościem była Violetta Łabędzka zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Biblioteka obchodzi w tym roku 70-lecie. W… » więcej 2021-09-23, godz. 19:00 Anna Demska o rozwoju edukacji i sztuki użytkowej O Marii Bujakowej - twórczyni tkanin artystycznych w tym unikatowych oraz czołowej projektantce Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych porozmawialiśmy z Anną… » więcej 2021-09-28, godz. 15:29 Czym jest tradycyjny śpiew? Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentować będziemy… » więcej 2021-09-20, godz. 19:01 O kulturze - debata o lewicowym marketingu W dzisiejszej audycji poruszymy temat rzadko poruszany w mediach: dlaczego marketing lewicowy jest zdecydowanie lepszy niż ten z tzw. prawej strony. » więcej 2021-09-17, godz. 19:00 Dr Piotr Stanek o kulturze w obozach jenieckich oraz działalności edukacyjnej i naukowej CMJW w Opolu-Łambinowicach Tym razem naszym gościem był dr Piotr Stanek, kierownik działu naukowego w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Rozmawialiśmy o kulturze… » więcej 2021-09-16, godz. 19:09 Małgorzata Ludmiła Sobolewska o łotewskiej sztuce użytkowej W dzisiejszym programie rozmawialiśmy o łotewskiej sztuce użytkowej. O plenerze Malarskim na Łotwie opowiadała opolska malarka Małgorzata Ludmiła Sobol… » więcej 2021-09-15, godz. 19:01 Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką zapraszamy na nowy cykl audycji pt. "Pieśnioopowieści" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką - zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentować będziemy… » więcej 2021-09-14, godz. 19:00 Aleksandra Starczewska-Wojnar o tym, jak ważna była reprezentacja wizualna wspólnoty dawnych wsi opolskich Dziś gościem Katarzyny Zawadzkiej była Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu. Rozmawialiśmy o tym, jak ważna była reprezentacja wizualna… » więcej 2021-09-13, godz. 19:00 Janusz Brych o muzycznych inspiracjach Spotkanie z Januszem Brychem - saksofonistą i flecistą, adiunktem na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie wykłada od wielu lat. Prowadzi również zajęcia… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »