Radio Opole » O kulturze - debata (DAB+)

Posłuchaj debaty

2020-03-25, 19:00

Patryk Suliga i Dawid Jurczyk o budowaniu swojej marki w internecie

Patryk Suliga [fot. Justyna Krzyżanowska]
Patryk Suliga [fot. Justyna Krzyżanowska]
Z twórcami "Bez Kanału" Patrykiem Suligą i Dawidem Jurczykiem rozmawialiśmy o budowaniu swojej marki w internecie. Było także o tym, jak wygląda praca youtuberów i walka o kolejnych "followersów", czyli obserwatorów kanału. Nasi goście odpowiedzieli również na pytanie, jak wiele są w stanie zaryzykować, aby zapewnić rozrywkę internautom. Ponadto opisali, jak wyglądała ich wyprawa do Tokio i tamtejsze automaty do gier. Wyjaśnili również, dlaczego japońska kuchnia wciąż pozostaje dla nich tajemnicą.więcej »
2020-03-25, 16:09

Czy łatwo być niewidomym artystą?

[fot. Małgorzata Ślusarczyk]
[fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Postać Mieczysława Kosza, niewidomego pianisty jazzowego, tragicznie zmarłego, budzi do dziś kontrowersje. Jego niewyjaśniona śmierć - to temat, który powraca co jakiś czas, stanowiąc kanwę dla pisarzy i krytyków muzycznych. Czy łatwo być niewidomym artystą? Czy film "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy cokolwiek wyjaśnia w tych kwestiach? Odpowiedź na te pytania staraliśmy się znaleźć w dzisiejszej debacie o kulturze.więcej »
2020-03-25, 15:55

Przyroda nie przejmuje się pandemią i wszystko zaczyna kwitnąć

[fot. Agnieszka Pospiszyl]
[fot. Agnieszka Pospiszyl]
Przyroda nie przejmuje się pandemią i wszystko zaczyna kwitnąć. My też powinniśmy oderwać myśli od przygnębiających wydarzeń i skupić się, przynajmniej na chwilę na czymś pięknym i dającym przyjemność jak np. ogród i kwiaty. To sztuka, która ma długą tradycję.więcej »
2020-03-25, 15:06

Artyści związani z Opolszczyzną o tym, w jaki sposób radzą sobie w nowej rzeczywistości

Barbara Hortyńska, Przemysław Neumann, Oskar Koziołek Goetz i Bartosz Nowak
Barbara Hortyńska, Przemysław Neumann, Oskar Koziołek Goetz i Bartosz Nowak
Zawieszenie działalności instytucji kultury i wszelkich placówek oświatowych to wyzwanie dla wszystkich. Odwołane koncerty to nie tylko utrata zarobku (często jedynego źródła dochodu) dla artystów, to także zmiana trybu życia i konieczność szukania rozwiązań na niepewną przyszłość. W tej niecodziennej, wręcz abstrakcyjnej dla wszystkich sytuacji, rozmawialiśmy z artystami związanymi z Opolszczyzną, w jaki sposób radzą sobie w nowej rzeczywistości.więcej »
2020-03-18, 12:45

Adam Strug o polskim śpiewie tradycyjnym i popularyzowaniu tradycji

Adam Strug
Adam Strug
Czy w dalszym ciągu, mimo wielu projektów rozpowszechniających, mamy trudności z odbiorem i przyswojeniem muzyki ludowej? Jak dotrzeć do młodych ludzi, aby zrozumieli muzykę in crudo? Czy free jazz nadaje się do przetwarzania muzyki tradycyjnej? - na te i inne pytania odpowiedzieliśmy w tej debacie.więcej »
2020-03-18, 12:38

Bogusław Szybkowski o fascynującym świecie starych fotografii

Bogusław Szybkowski [fot. Barbara Więcek]
Bogusław Szybkowski [fot. Barbara Więcek]
O fascynującym świecie starych fotografii rozmawialiśmy z Bogusławem Szybkowskim, wydawcą i członkiem międzynarodowego stowarzyszenia Daguerre. Dzięki jego kolekcji opolanie mogli zobaczyć, jak ubierali się nasi przodkowie - w zeszłym roku były to kobiety i dzieci, teraz przyszła pora na panów. Ale stroje to tylko pretekst, bo przy okazji opowiedzieliśmy też o znakomitych opolskich fotografach i tajnikach ich pracy.więcej »
2020-03-18, 12:33

Ewelina Szendzielorz o opolskiej muzykologii

Ewelina Szendzielorz [fot. Paula Hołubowicz]
Ewelina Szendzielorz [fot. Paula Hołubowicz]
Czym różni się opolska muzykologia od innych ośrodków muzykologicznych w naszym kraju? Jakimi pomysłami na teoretyczne, ale także praktyczne poznawanie świata muzyki (nie tylko klasycznej, ale także rozrywkowej!) chcą się dzielić opolscy muzykolodzy świętując dziesięciolecie istnienia kierunku? O tym wszystkim rozmawialiśmy z mgr Eweliną Szendzielorz, wykładowcą z Katedry Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »