Most
Radio Opole » Most

Aktualności

2018-12-12, 10:32

Praski jarmark bożonarodzeniowy odwiedzimy w audycji MOST 15 grudnia po 9.10

Praski jarmark w pigułce [fot.Agnieszka Pospiszyl]
Praski jarmark w pigułce [fot.Agnieszka Pospiszyl]
Razem z mieszkańcami powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego odwiedzamy jarmark świąteczny w Pradze. Posmakujemy trdelników i medoviny, zaopatrzymy się w ręcznie wykonane ozdoby świąteczne a przy okazji spróbujemy dowiedzieć się, jakie prezenty Czesi najchętniej widzą pod choinką.
2018-12-05, 09:34

Strażacy i hasiči - w audycji MOST o działalności OSP po obu stronach granicy

W Polsce – strażacy, w Czechach – hasiči [fot. Edward Dalibóg]
W Polsce – strażacy, w Czechach – hasiči [fot. Edward Dalibóg]
Bez względu na to, po której stronie granicy działają, ich praca jest podobna – nieść pomoc ludziom w potrzebie. Pojadą do pożaru, wypadku, gdy trzeba ściągną kotka z drzewa. Czym różni się działalność ochotniczych jednostek straży pożarnej w Czechach i Polsce? O tym opowiadają prezesi OSP Strzelce Opolskie i OSP Kadłub, Edward Dalibóg i Jan Ploch, którzy od lat współpracują czeskimi hasičami.
2018-11-28, 09:44

Legendy Księstwa Nyskiego - opowieści niesamowite w audycji MOST

Kazimierz Staszków [fot.Paweł Konieczny]
Kazimierz Staszków [fot.Paweł Konieczny]
Liczyrzepa, czyli Krakonoš zamieszkiwał niegdyś teren dzisiejszych Gór Opawskich – tak przynajmniej mówi jedna z legend. Tych czasami niesamowitych opowieści z pogranicza polsko-czeskiego jest naprawdę sporo. W sobotniej audycji przedstawimy kilka z nich. W historie dotyczące dawnego Księstwa Nyskiego wprowadzi nas krajoznawca i autor książek, Kazimierz Staszków.
2018-11-28, 11:22

Nowy autor audycji MOST - od 1 grudnia

Paweł Konieczny [fot.Wiktoria Palarczyk]
Paweł Konieczny [fot.Wiktoria Palarczyk]
Od 1 grudnia nasze audycje z cyklu "MOST - polsko-czeska współpraca redakcji" przygotowywał będzie red. Paweł Konieczny. Mówi o sobie, że jest miłośnikiem zupy czosnkowej i smażonego sera. W związku z tym, że urodził się i wychowywał w Głuchołazach za naszą południową granicą bywał już od najmłodszych lat, choć wcale łatwe to nie było. Pomagały jednak udziały w harcerskich rajdach zimowych. Ciekawy świata i kultury południowych sąsiadów. Gdy usłyszał w pewnym utworze zespołu Słodki Całus od Buby, że w jednym z najbardziej znanych klubów jazzowych w Pradze można zakochać się w barmance, postanowił to sprawdzić. Paweł Konieczny jest także rzecznikiem prasowym Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej KROPKA, gdzie co roku można zobaczyć znanych artystów trampskiej hudby. Wielu z nich będzie także przedstawiał w audycji MOST.
2018-11-21, 12:14

Atrakcje turystyczne na polsko-czeskim przygraniczu - wyjazd studyjny w audycji MOST

Destynacja Turystyczna na polsko-czeskim przygraniczu [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Destynacja Turystyczna na polsko-czeskim przygraniczu [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
W sobotniej audycji MOST zaprosimy do udziału w wyjeździe studyjnym po najbardziej atrakcyjnych dla turysty miejscach i obiektach na polsko-czeskim przygraniczu – muzeach, hotelach i restauracjach. Wyjazd zorganizowany został w związku z włączeniem polskiej strony Euroregionu Pradziad do projektu Destynacji Turystycznej. Odwiedzimy Muzeum Instrumentów w Ostružnej, Sanatorium Priessnitz w Jeseniku Lazne, Pensjonat „Na Polube” w Mikulovicach i Jaskinię na Spicaku.
2018-11-19, 11:19

Retransmisja koncertu "Morawska brama" - w piątek 23 listopada po 21:05 w "Rewirach kultury"

Zespół Chwila Nieuwagi i Kuba Blokesz w Studiu M im. SBB Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
Zespół Chwila Nieuwagi i Kuba Blokesz w Studiu M im. SBB Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
26 października w Studiu M im. SBB wystąpił zespół Chwila nieuwagi oraz Kuba Blokesz z programem "Morawska brama". W kameralnym klimacie zaprezentowano piosenki czeskich zespołów i solistów m.in. Karela Kryla, Jaromíra Nohavicy czy zespółu Čechomor zarówno w języku polskim, jak i czeskim. Nie zabrakło także miejsca na zabawne fragmenty czeskiej literatury, celnie wprowadzające lub komentujące prezentowane utwory muzyczne.

Muzyczny wieczór z czeską kulturą oraz zespołem Chwila nieuwagi i Kubą Blokeszem na antenie Radia Opole - już 23 listopada po godz. 21:05.

Koncert "Morawska brama" był trzecim już spotkaniem z czeską kulturą w ramach cyklu "MOST - kultura czeska w Studiu M".
2018-11-14, 12:13

Najważniejsza w życiu jest harmonia - w audycji MOST rozmawialiśmy z Czeszkami o ich życiu

W jednej z naszych październikowych audycji MOST rozmawialiśmy z uczestniczkami warsztatów „Ja-kobieta” zorganizowanych w nyskim Dworze Biskupim, a tematem naszych rozmów były potrzeby kobiet mieszkających na Opolszczyźnie, ich życie i problemy. Zgodnie z obietnicą te same pytania zadamy w sobotniej audycji ich czeskim koleżankom. A bohaterkami naszego spotkania będą: dziennikarka, emerytowana nauczycielka i malarka, właścicielka kawiarni oraz młoda specjalistka od turystyki.
2018-11-07, 12:44

Bogactwo za Morawską Bramą - wywiad z Martyną Czech i Kubą Blokeszem w audycji MOST

Martyna Czech, Kuba Blokesz i Sąsiad zapraszają

W audycji MOST gościć będziemy artystów, którzy 26 października występowali w Studiu M Radia Opole w ramach cyklu spotkań z kulturą czeską "MOST - kultura czeska w Studiu M" - Martynę Czech z zespołu "Chwila nieuwagi" oraz Kubę Blokesza. Porozmawiamy o tym co połączyło ich artystyczne plany, a także dlaczego zafascynowało ich to, co znajduje się za "Morawską Bramą".

2018-10-31, 09:30

Cmentarz Żydowski w Krnovie

Cmentarz Żydowski w Krnovie [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Cmentarz Żydowski w Krnovie [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Początek listopada w naszej, polskiej kulturze kojarzy się z czasem refleksji i wspomnień. To również czas, gdy odwiedzamy cmentarze i groby naszych bliskich. W audycji MOST poznamy historię Cmentarza Żydowskiego w Krnovie. To wyjątkowe miejsce odwiedzimy w towarzystwie prudnickiego przewodnika po pograniczu polsko-czeskim, historyka, Marcina Husaka.
2018-10-29, 09:32

"Morawska brama" - trzecie spotkanie z cyklu "MOST - kultura czeska w Studiu M"

"Przez Morawską Bramę, czyli wyrwę w murze beskidzkim dostrzegliśmy wielką wartość kultury czeskiej" - mówi Martyna Czech z zespołu Chwila nieuwagi. "Przez tę bramę przedostaje się ona coraz intensywniej do Polski".
26 października w Studiu M im. SBB miało miejsce trzecie już spotkanie z czeską kulturą w ramach cyklu "MOST - kultura czeska w Studiu M". W piątkowy wieczór, w kameralnym klimacie wystąpił zespół Chwila nieuwagi oraz Kuba Blokesz z programem "Morawska brama". Zaprezentowany program obejmował nie tylko prezentowane w języku polskim i czeskim piosenki czeskich zespołów i solistów m.in. Karela Kryla, Jaromíra Nohavicy czy zespółu Čechomor, ale również zabawne fragmenty czeskiej literatury, celnie wprowadzające lub komentujące prezentowane utwory muzyczne.

Muzyczny wieczór z czeską kulturą oraz zespołem Chwila nieuwagi i Kubą Blokeszem zostanie zaprezentowany na antenie Radia Opole już 23 listopada po godz. 21:05.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »