Radio Opole » Klasyka wieczorową porą

Posłuchaj fragmentów audycji

2020-01-09, 20:15

Zaginione Archiwum odkrywa przed nami muzykę i zwyczaje herrnhutów

Zespół Zaginione Archiwum z najnowszą płytą © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zespół Zaginione Archiwum z najnowszą płytą © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Czym jest fisharmonia i co wspólnego z nią może mieć akordeon oraz... Laurens Hammond? Do czego służy śpiewnik i co można powiedzieć o starciu ujednoliconych wzorców śpiewu z tradycjami wykonawczymi w parafiach? Odpowiedzi na te i inne pytania poznaliśmy - dość przewrotnie - pochylając się nad kulturą tajemniczego bractwa herrnhutów. A pretekstem do takiej wielowątkowej wycieczki była najnowsza płyta zespołu Zaginione Archiwum (w składzie: Anna Dzwonkowska Pucia, Mariusz Pucia i Dariusz Kownacki), kryjąca wiele ciekawostek, inspirowanych tradycją. I to taką tradycją, która dotyczy również pewnego zakątka Opolszczyzny!

A o tym jak brzmi muzyka inspirowana kulturą herrnhutów, a opracowana przez Zaginione Archiwum możecie się TUTAJ.

2019-11-30, 22:06

"Aida" na bis - opera w filharmonii i opera w radiu

"Aida" na bis - opera w filharmonii i opera w radiu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
"Aida" na bis - opera w filharmonii i opera w radiu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncertowa, ale wzbogacona o prawdziwy ruch sceniczny i mistrzowskie kreacje aktorskie - taka "Aida" Giuseppe Verdiego wpisała się piękną, muzyczną historię Opolszczyzny. Koncertowa, bo filharmonia to nie teatr operowy, by pozwolić sobie na dekoracyjny przepych, a nawet tak oczywiste rozwiązania, jak orkiestron (podscenie), oddzielający muzyków orkiestrowych od śpiewaków. Okazuje się, że czasem mniej znaczy więcej, a talent muzyków i wyobraźnia potrafią zdziałać więcej niż najbardziej wymyśla i sugestywna scenografia. O tym jakie wyzwania stały przed śpiewakami opowiedzieli nam soliści: Małgorzata Walewska (Amneris) i Boldizsár László (Radames).

Wyobraźnię można jednak (i warto!) ćwiczyć. A przecież przy okazji można także zapoznać się z librettem "Aidy", czteroaktowej opery G. Verdiego i trochę lepiej orientować się które arie lub duety odpowiadają konkretnym momentom akcji. Takie ćwiczenie zrealizowaliśmy w drugiej części audycji, a towarzyszyli nam następujący artyści: Anja Harteros – sopran (Aida), Jonas Kaufmann – tenor (Radames), Ekaterina Semenchuk – mezzosopran, Erwin Schrott – bas (Ramfis) oraz Chór i Orkiestra Akademii św. Cecylii w Rzymie. Całość prowadził Sir Antonio Pappano.
2019-10-31, 15:38

Muzyczne spotkania przepełnione nadzieją, pasją i czerpaniem radości z daru życia

Muzyczne spotkania przepełnione nadzieją, pasją i czerpaniem radości z daru życia © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyczne spotkania przepełnione nadzieją, pasją i czerpaniem radości z daru życia © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyka towarzyszy człowiekowi w różnych momentach życia - raz przynosząc radość, innym razem ukojenie, a czasami po prostu refleksję. Magia muzyki sprawia też, że niekiedy wszystkie te światy się spotykają, wzajemnie się przenikając. Czy tak rzeczywiście jest czy to tylko złudzenie? Najlepiej przekonać się samemu powracając (lub zaglądając premierowo) na kilka wydarzeń.

Pierwszy, to wyjątkowy koncert, który odbył się (26.10) w Branicach i odbił się szerokim echem, a mimo upływu dni wciąż pozostawia żywe wspomnienia wśród uczestników. Wydarzenie dedykowane osobom zmagającymi się z chorobami psychicznymi (także pamięci ofiar "Akcji T4" przeprowadzanej przez III Rzeszę Niemiecką), zrealizowane we wspaniałej współpracy polskiej młodzieży z Opola (orkiestra symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu przygotowana przez Huberta Prochotę) oraz studentów z niemieckiej Ratyzbony (chór mieszany z Die Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik Regensburg (HfKM), przygotowany przez Kuniberta Schäfera). W programie koncertu znalazło się monumentalne dzieło Johannesa Brahmsa "Ein deutsches Requiem nach Worten der Heiligen Schrift" op. 45. Całość poprowadziło czworo studentów, doskonalących sztukę dyrygowania w Ratyzbonie pod kierunkiem Arna Goerkego. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć w artykułach zapowiadających i relacjonujących wydarzenia, a także z rozmowy z opiekunami młodych muzyków z Ratyzbony. Pomocy w tłumaczeniu udzielił natomiast kolejny uczestnik tego wydarzenia, Oskar Koziołek Goetz, który podczas koncertu wykonał partie solowe wraz z Anną Rejter.

Innym wydarzeniem, które udowodniło, że muzyka może jednocześnie służyć artystycznej edukacji i uwrażliwianiu na potrzeby ludzi doświadczonymi przez los, był koncert charytatywny połączony z benefisem wspaniałego polskiego skrzypka Krzysztofa Jakowicza. Jaka jest "muzyczna filozofia" mistrza? O tym także można się przekonać powracając do fragmentów audycji.

Wiele radości, wzruszenia i nadziei wypłynęło również ze spotkania z gościem specjalnym audycji czyli Izą Połońską - wokalistką, której w duszy bardzo mocno gra klasyka - także ta należąca do nurtu piosenki aktorskiej... A więcej szczegółów w zapisie rozmowy z artystką!
2019-09-07, 22:36

Przedpremierowe spotkanie z twórczością kameralną Mieczysława Wajnberga

Płyta z muzyką Mieczysława Wajnberga © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta z muzyką Mieczysława Wajnberga © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Mieczysława Wajnberga - kompozytora, o którym coraz głośniej się mówi i po którego twórczość coraz częściej sięgają polscy artyści. Szczęśliwie coraz więcej dzieł Wajnberga można nie tylko spotkać w salach koncertowych, ale też zabrać do domowego zacisza. Wszystko za sprawą kolejnych nagrań, które pozwalają we własnym tempie oswoić się z tą wielobarwną, ale też wymagającą - zarówno dla wykonawców, jaki słuchaczy - muzyką. Kim właściwie był Mieczysław Wajnberg, jakie były jego losy i jak traumatyczne przeżycia wpłynęły na twórczość i podejście do życia? O tym wszystkim, a także o kulisach powstania płyty zawierającej sonaty na wiolonczelę i fortepian opowiedzieli - jeszcze przed oficjalną premierą płyty - jej współtwórcy: wiolonczelista Wojciech Fudala i pianista Michał Rot.
2019-09-08, 18:11

Garść wspomnień z jubileuszowej odsłony Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu

Garść wspomnień z jubileuszowej odsłony Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Garść wspomnień z jubileuszowej odsłony Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wiele wspomnień i emocji, dźwięków i spotkań - taka mozaika wrażeń złożyła się na XXX Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu oraz niemal o połowę młodszy Festiwal "Śląskie Lato Muzyczne", który z kursu się wywodzi. Oba wydarzenia dostarczyły jednak wielu wrażeń i koncertowych atrakcji nie tylko mieszkańcom Opolszczyzny i gościom spoza regionu, ale też samym uczestnikom i profesorom. Podsumowanie tych wszystkich wydarzeń w jednej audycji to misja niemożliwa, ale zebranie garści wspomnień - to już zupełnie inna sprawa!

Spotkanie z wykładowcami, którzy niegdyś przyjeżdżali na Opolszczyznę jako uczestnicy kursu, zaowocowało także rozmową o niezwykłej płycie, idealnie wpisującej się w czar jubileuszowych wspomnień. O płycie zarejestrowanej podczas koncertu inaugurującego jeden z kursów i festiwali opowiadali wykonawcy: Katarzyna Polonek (wiolonczela), Krzysztof Polonek (skrzypce) i Michał Micker (altówka).
2019-01-03, 15:42

Premierowe spotkanie z Reger Duo

Reger Duo w Radiu Opole © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Reger Duo w Radiu Opole © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Okładka płyty zespołu Reger Duo
Okładka płyty zespołu Reger Duo
Audycja op. 60 i op. 61
Dwaj znakomici muzycy młodego pokolenia, prowadzący intensywną i wielotorową działalność koncertową od 10 lat tworzą znakomity zespół Reger Duo. Obaj muzycy - Krzysztof Karpeta (wiolonczela) i Michał Rot (fortepian) nie tylko znakomicie uzupełniają się na gruncie działalności koncertowej, ale także naukowej i pedagogicznej. Owocem ich współpracy jest m.in. świeżo wydana płyta zawierające premierowe nagrania kompozycji Victorii Yagling, o których opowiedzieli i których wspólnie słuchaliśmy na przełomie roku - w dwóch częściach 30 grudnia 2018 roku oraz w pierwszej audycji nowego roku (02.01.2019).
2018-12-18, 16:53

Ciepłe brzmienie wiolonczeli w zimowy wieczór

Polish Cello Quartet na zimowym koncercie w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Polish Cello Quartet na zimowym koncercie w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Audycja op. 56
Tuż po "Zimowym koncercie" Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie (15.12) spotkaliśmy się z zespołem Polish Cello Quartet, by wspólnie odkryć magię czterech wiolonczel stopionych w nierozerwalną całość.

Jaka jest przewaga kwartetu wiolonczelowego nad tradycyjnym kwartetem smyczkowym i skąd w ogóle pomysł, by stworzyć taki zespół, koncertujący w stałym składzie? Jaki oddźwięk ma Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa, stworzona właśnie przez Polish Cello Quartet i jak się do tego wszystkiego ma zimowy koncert? Odpowiedzi na pytania koncertowo udzielali: Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec.
2018-12-20, 12:45

Zaginione Archiwum odsłania przed nami ponadczasowe treści

Zaginione Archiwum odsłania przed nami ponadczasowe treści
Zaginione Archiwum odsłania przed nami ponadczasowe treści
Audycja op. 54
Niedawno ukazała się pierwsza płyta "Zaginionego Archiwum" czyli zespołu tworzonego przez zawodowych muzyków (a prywatnie przyjaciół), łączących tradycję z nowoczesnością. W pierwszą niedzielę grudnia wspólnie uchyliliśmy drzwi do "Zaginionego Archiwum". Szukaliśmy też odpowiedzi na pytanie: czy tradycyjne pieśni ludowe są przeżytkiem? A może skrywają uniwersalne, ponadczasowe treści, które mogą stać się inspiracją nawet po 100 latach?
2018-11-27, 12:50

Od Mozarta do światowej premiery: śpiewak z Opolszczyzny rozwija skrzydła

Bartosz Nowak i Joanna Moskowicz podczas prapremiery "Szwajcarskiej chatki" S. Moniuszki [fot. Jarosław Budzyński / WOK]
Bartosz Nowak i Joanna Moskowicz podczas prapremiery "Szwajcarskiej chatki" S. Moniuszki [fot. Jarosław Budzyński / WOK]
Audycja op. 53
Wielkimi krokami zbliża się rok moniuszkowski, który będzie obfitował w różnorodne wydarzenia muzyczne. Nie oznacza to jednak, że trzeba czekać do stycznia, by zapoznać się z twórczością Stanisława Moniuszki. Przekonał nas o tym Bartosz Nowak - śpiewak pochodzący z Opolszczyzny, który tydzień wcześniej brał udział w prawykonaniu opery "Szwajcarska chatka". Rozmawialiśmy jednak także i o innych, ciekawych projektach muzycznych, w których młody tenor brał niedawno udział. Przy okazji odkryliśmy, że opera to miejsce, w którym publiczność może okazać odrobinę spontaniczności...
2018-11-21, 13:24

Chwile ulotne jak motyle... uchwycone przez odkrywców MUZYCYNY

Chwile ulotne jak motyle... uchwycone przez odkrywców MUZYCYNY
Chwile ulotne jak motyle... uchwycone przez odkrywców MUZYCYNY
Audycja op. 52
Muzyka jest nie tylko nauką i sztuką, ale może też mieć właściwości terapeutyczne. O tym jak muzyka przenika się z medycyną i jak szukać nadziei w najtrudniejszych momentach życia rozmawialiśmy ze skrzypaczką Marią Ołdak i lekarzem Januszem Stasiakiem. A pretekstem do spotkania była ich wspólna płyta, jeden z owoców muzycynowych rozważań i poszukiwań. Sięgnęliśmy także po klasykę, która idealnie odzwierciedla różne odcienie MUZYCYNY, będącej wspólnym gruntem dla muzyki i medycyny.
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »