Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli

Posłuchaj audycji

2018-08-15, 01:00

„Białe kruki z czarnych winyli” – Krzysztof Krawczyk i płyta „Rysunek na szkle”

Okładka płyty Krzysztofa Krawczyka "Rysunek na szkle" [fot. Barbara Więcek]
Okładka płyty Krzysztofa Krawczyka "Rysunek na szkle" [fot. Barbara Więcek]
Druga solowa płyta Krzysztofa Krawczyka to wielki sukces komercyjny. Kilka piosenek, jak tytułowa „Byle było tak” i „Parostatek” na stałe weszło do repertuaru artysty oraz do kanonu polskiej piosenki w ogóle. Udało się na niej piosenkarzowi odejść od stylu Trubadurów (wrócił do nich jeszcze na chwilę, nagrywając płytę „Znowu razem”, którą prezentowałem już w audycji) i znacznie poszerzyć pole muzycznych inspiracji. Przyczyniła się do tego z pewnością owocna współpraca z kompozytorem Jerzym Milianem, z którym stworzył swoisty duet. Siła i urok całej płyty tkwi być może nawet bardziej w tych piosenkach, które nie zostały wylansowane na wielkie przeboje, gdzie Krawczyk pokazuje, że stać go na liryczność, że potrafi czerpać z amerykańskiego popu z okolic Toma Jonesa czy wchodzącej wtedy na salony muzyki disco.więcej »
2018-08-13, 01:00

„Białe kruki z czarnych winyli” – zespół VOX i płyta „VOX”

"Białe kruki z czarnych winyli" Zespół VOX i płyta "VOX" [fot. Paula Hołubowicz]
"Białe kruki z czarnych winyli" Zespół VOX i płyta "VOX" [fot. Paula Hołubowicz]
Debiutancka płyta kwartetu wokalnego VOX to od razu wielkie przeboje – jak najbardziej znany „Bananowy song” – i wyśmienity kunszt wykonawczy na światowym poziomie. Zresztą, grupa odnosiła wielkie sukcesy za granicą, nie tylko na zachodzie, ale na całym świecie, koncertując w USA czy Australii. Zachwyca także spora różnorodność gatunkowa, od ballady i jazzu po funk, a wszystko spójne, w nieco popowym wydaniu, a jednak nie jest to łatwy pop pod publiczkę. Przemyślane i noszące indywidualne cechy piosenki zawarte na płycie to w większości kompozycje autorstwa Ryszarda Rynkowskiego, ale widać, że praca z zespołem i wielogłosowość przydawała jego utworom niepowtarzalnej stylowości i dwie kolejne płyty z jego udziałem trzymają wysoki poziom, wiec warto sięgnąć i po nie.więcej »
2018-08-10, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Krystyna Prońko i płyta "Subtelna gra"

"Białe kruki z czarnych winyli" Krystyna Prońko i płyta "Subtelna gra" [fot. Paula Hołubowicz]
"Białe kruki z czarnych winyli" Krystyna Prońko i płyta "Subtelna gra" [fot. Paula Hołubowicz]
"Białe kruki z czarnych winyli" Krystyna Prońko i płyta "Subtelna gra" (10.08.2018)
Szósty album jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek, która z powodzeniem łączy różne stylistyki od jazzu do popu (występowała z powodzeniem na festiwalach w Opolu jak i na Jazz Jamboree). Prezentowana płyta to bardziej popowe wcielenie, nie ma też tutaj najbardziej znanych utworów jak chociażby "Małe tęsknoty", a jednak przy uważnym słuchaniu czuć tutaj i słychać dojrzałość (także w warstwie tekstowej, chociaż autorów tekstów jest kilkoro i to dosyć odmiennych estetycznie, jak kojarzeni z rockiem Olewicz i Mogielnicki), wysmakowane detale aranżacyjne, przy czym bez wątpienia największym atutem jest głos wokalistki, która śpiewa wiarygodnie i nadaje całości albumu spójności wykazując się ogromnym wyczuciem.więcej »
2018-08-08, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Seweryn Krajewski i płyta "Baw mnie"

"Białe kruki z czarnych winyli" Seweryn Krajewski i płyta "Baw mnie" [fot. Paula Hołubowicz]
"Białe kruki z czarnych winyli" Seweryn Krajewski i płyta "Baw mnie" [fot. Paula Hołubowicz]
Solowa płyta, będącego ciągle w szczytowej formie Krajewskiego, co nie było łatwe, gdy uwzględnić wielkie przeboje komponowane i wykonywane z Czerwonymi Gitarami, a jednak udało się Artyście wejść w lata 80-te zachowując zarazem urok dawnych melodii i ich przebojowy potencjał, a jednocześnie unowocześnić brzmienie. Tak aby było atrakcyjne również dla nowych słuchaczy. Z powodzenie komponował wówczas muzykę filmową, a niektóre piosenki (tak jak tytułowa z prezentowanej płyty) pojawiały się w hitowych produkcjach filmowych, czy to dużego, czy małego ekranu. Nie tylko jednak nowoczesność, ale i obecna ciągle nostalgiczno-poetycka nuta, sprawia, że nie da się ich łatwo sklasyfikować i zamknąć w jednym nurcie.więcej »
2018-08-06, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Czesław Bartkowski, Tomasz Szukalski i Wojciech Karolak oraz płyta "Time Killers"

"Białe kruki z czarnych winyli" Czesław Bartkowski, Tomasz Szukalski i Wojciech Karolak oraz płyta "Time Killers" [fot. Marcin Skomudek]
"Białe kruki z czarnych winyli" Czesław Bartkowski, Tomasz Szukalski i Wojciech Karolak oraz płyta "Time Killers" [fot. Marcin Skomudek]
Dla polskiej sceny jazzowej lat 80-tych płyta kultowa, na której udało się wyjść poza idiom typowych brzmień fusion i chociaż można uznać ją za mieszczącą się w jazzie środka, jest na niej wiele rozwiązań sprawiających, ze na tle nie tylko krajowych dokonań, prezentuje się wielce oryginalnie. Możliwe, że wpłynął na to także fakt, że pierwotnie muzyka powstawała do spektaklu poświęconemu postaci i muzyce Stanisława Radwana i część kompozycji oparta jest na jego utworach, a inne są nią inspirowane. Nie mniej proporcje pomiędzy elektroniką, saksofonem a perkusją, ich dialogiczność i wzajemne uzupełnianie nie opiera się na typowych dla gatunku podziałach temat- solówka. Zdecydowanie płyta ta zainteresować powinna także miłośników muzyki popularnej i rockowej.więcej »
2018-08-04, 23:59

"Białe kruki z czarnych winyli", album "Jeszcze młodsza generacja"

Białe kruki z czarnych winyli, album "Jeszcze młodsza generacja" [fot. Wanda Kownacka]
Białe kruki z czarnych winyli, album "Jeszcze młodsza generacja" [fot. Wanda Kownacka]
Jeszcze młodsza generacja – album kompilacyjny różnych wykonawców wydany w 1985 roku. Nagrania zrealizowano w okresie listopada 1984 i maja 1985 roku w studiu wytwórni Tonpress. Większość materiału to pierwsze profesjonalnie zarejestrowane utwory zespołów, które - pomimo upływu ponad 30 lat od powstania - nadal zaskakują świeżością i aktualnością.więcej »
2018-08-03, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" płyta "Jesus Christ Superstar" - soundtrack cz. 2

"Białe kruki z czarnych winyli" płyta "Jesus Christ Superstar" - soundtrack cz. 2 [fot. Marcin Skomudek]
"Białe kruki z czarnych winyli" płyta "Jesus Christ Superstar" - soundtrack cz. 2 [fot. Marcin Skomudek]
W drugiej części audycji dalszy ciąg opowieść o hippisowskiej wersji historii o Jezusie. Wspomnę nieco o różnicach pomiędzy oficjalną, a tą wersją wydarzeń, zaznaczę kontekst społeczny, kulturowy (czy też kontrkulturowy) i omówię wybrane piosenki, bowiem w całym filmie jest na pewno kilka, absolutnie wyśmienitych, piosenek a wśród nich "I don't know how to love him" wspaniale zaśpiewaną przez Yvonne Elliman (jedną z największych gwiazd, znaną ze współpracy z Claptonem, kariery solowej, i piosenki z "Gorączki sobotniej nocy") czy "King Herod's songs" oraz finałowa "Superstar"więcej »
2018-08-01, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" płyta "Jesus Christ Superstar" - soundtrack cz. 1

"Białe kruki z czarnych winyli" płyta "Jesus Christ Superstar" - soundtrack cz. 1 [Fot. Marcin Skomudek]
"Białe kruki z czarnych winyli" płyta "Jesus Christ Superstar" - soundtrack cz. 1 [Fot. Marcin Skomudek]
Pierwsza płyta z dwupłytowego albumu zawierającego muzykę i piosenki z rocko-opery, czy też musicalu (bo obie te formy są w tym przypadku poprawne, o czym będę mówił w audycji) a dokładnie jego ekranizacji, bo oficjalna premiera sceniczna odbyła się na przełomie lat 1969/70 i miała wiele wystawień, w różnych składach personalnych (w Polsce m.in. z Markiem Piekarczykiem z TSA, a z innych najbardziej znanych z Gillanem z grupy Deep Purple), o czym też wspomnę. Jednak to wersja filmowa zasługuje moim zdaniem na największą uwagę i jest najlepiej zrealizowana brzmieniowo, a partie wokalne Judasza należą do najwyśmienitszych w historii tego spektaklu.więcej »
2018-07-30, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Czesław Niemen i płyta "Niemen Aerolit"

"Białe kruki z czarnych winyli" Czesław Niemen i płyta "Niemen Aerolit" [fot. Marcin Skomudek]
"Białe kruki z czarnych winyli" Czesław Niemen i płyta "Niemen Aerolit" [fot. Marcin Skomudek]
Ostatnia ściśle rockowa płyta Artysty, nagrana po wielkich sukcesach, także zagranicznych, wcześniejszych płyt nagranych wspólnie z członkami SBB. Ta zmiana personalna muzyków towarzyszących Niemenowi znalazła odzwierciedlenie w muzyce, bo chociaż album, jak wspomniałem jest utrzymany w nurcie rockowy, czy progresywnym, to nie ma tutaj wcześniejszych improwizacji awangardowych, czy jazzrockowych. Jest natomiast dużo wolniej, bardziej masywnie i ciężko (Jedyny swobodniejszy i lżejszy utwór to "Daj mi wstążkę błękitną" do wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej) co pasuje świetnie zwłaszcza do dwóch tekstów Norwida, ale i Herbert i Kofta wypadają przekonująco.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »