Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli

Posłuchaj audycji

2021-05-07, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Status Quo i płyta "Whatever You Want"

"Białe kruki z czarnych winyli" Status Quo- Whatever You Want
"Białe kruki z czarnych winyli" Status Quo- Whatever You Want
Dwunasty album zespołu, wydany w tym samym roku, co prezentowana płyta Krzysztofa Krawczyka. Grupa nigdy nadmiernie nie eksperymentowała ze swoim stylem, ale płytą tą potwierdza swój status legendy brytyjskiego rocka i jak mało kto, po tylu latach, ciągle potrafi nagrywać zapadające w pamięć przeboje.
2021-05-06, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Krzysztof Krawczyk i płyta "Dla mojej dziewczyny"

"Białe kruki z czarnych winyli" Krzysztof Krawczyk- Dla mojej dziewczyny
"Białe kruki z czarnych winyli" Krzysztof Krawczyk- Dla mojej dziewczyny
Płyta, w warstwie tekstowej, w całości poświęcona kobietom. Mamy rok 1979, a więc szczyt popularności Artysty i nimb amanta polskiej estrady. Nie brak tu jednak zarówno wesołych, pogodnych utworów, jak i pełnych poważnej zadumy, ukazujących blaski i cienie miłości czy życia po prostu.
2021-05-05, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Wilczy Pająk i Dragon z płytą "Metalmania '87"

Okładka płyty - Wilczy Pająk i Dragon "Metalmania
Okładka płyty - Wilczy Pająk i Dragon "Metalmania '87" [fot. Paula Hołubowicz]
Złote lata najważniejszego festiwalu muzyki heavy metalowej w Polsce zaowocowały też wieloma splitami, na których zaprezentowały się obiecujące krajowe zespoły. Wilczy pająk nie tylko znalazł się wśród nich, ale ze względu na wokalistę, który trafił później do Nonn Iron, doskonale wpisuje się w dzisiejszą audycję.
2021-05-05, 01:40

"Białe kruki z czarnych winyli" – Non Iron i płyta "Candles and Rain"

Okładka płyty - Non Iron [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Non Iron [fot. Paula Hołubowicz]
Druga płyta tej wyjątkowej kapeli metalowej, dowodzonej przez Henryka Tomczaka. Tu w wersji eksportowej, znacznie różniącej się od debiutu, głównie za sprawą zmiany wokalisty (mamy tu Grzegorza Kupczyka z Turbo, a wcześniej dołączył gitarzysta tej grupy Wojciech Hoffmann). Patrząc jednak na karierę zespołu można powiedzieć, że wyróżniało ja zawsze sięganie do bluesowych korzeni, co słychać nawet w klasycznie metalowych numerach.
2021-04-28, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Sparks i płyta "A Woofer In Tweeter'c Clothing"

Okładka płyty - Sparks "A woofer in tweeter
Okładka płyty - Sparks "A woofer in tweeter's clothing" [fot. Paula Hołubowicz]
Ciekawy przykład niezwykle ambitnej grupy, która na początku lat 70. wydała dwa albumy w rodzimych Stanach Zjednoczonych i nie spotkawszy się z dobrym odbiorem i zrozumieniem, zrobiła wielką karierę na Wyspach Brytyjskich (a później na całym świecie), łącząc glam rock, pop i disco z rockiem i nietuzinkowymi rozwiązaniami aranżacyjnymi i wokalnymi.
2021-04-23, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Slayer i płyta "Live Undead"

Okładka płyty - Slayer "Live undead" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Slayer "Live undead" [fot. Paula Hołubowicz]
Wydana u nas na licencji i nieco zmieniona w stosunku do oryginału, pierwsza płyta koncertowa Slayera ma dosyć "brudne" i bootlegowe brzmienie, co u jednych budziło niechęć, ale podobnie jak wiele "koncertówek" ma to niezaprzeczalny urok.
2021-04-23, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" zespół Demon i płyta "Night of the Demon"

Okładka płyty - Demon "Night of the demon" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Demon "Night of the demon" [fot. Paula Hołubowicz]
Grupa tworząca w latach 80-tych trzon nowej fali brytyjskiego heavy metalu, nie tak popularna u nas i znana, jak chociażby Iron Maiden, ale mająca rzesze wiernych fanów i regularnie działająca i nagrywająca do dzisiaj. Chociaż debiut nie jest być może najważniejszą płytą w jej karierze, to jego wartości historycznej i sentymentalnej nie sposób przecenić.
2021-04-22, 23:50

"Białe kruki z czarnych winyli" zespół Turbo i płyta "Epidemie"

Okładka płyty - Turbo "Epidemie" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Turbo "Epidemie" [fot. Paula Hołubowicz]
Po dekadzie zmian stylistycznych i poszukiwań, płyta "Epidemie" grupy wydała się znaleźć idealne proporcje. Jest ciężko, ale melodyjnie. Są elementy urozmaicania brzmienia i struktury kompozycji, ale subtelne, atrakcyjne dla bardziej wyrafinowanego ucha (ale też mamy tu skład wirtuozowski, poza Hoffmannem, Kupczykiem i Łysowem, Robert Friedrich i Tomasz Goehs, którzy za chwilę odejdą z zespołu). Usłyszymy wersję polskojęzyczną, wydana po anglojęzycznej i słuchaczom pozostawiam, czy jest sens zastanawiać się która wypada bardziej korzystnie.
1234567

Zobacz także

2021-05-07, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Status Quo i płyta "Whatever You Want" Dwunasty album zespołu, wydany w tym samym roku, co prezentowana płyta Krzysztofa Krawczyka. Grupa nigdy nadmiernie nie eksperymentowała ze swoim stylem, ale… » więcej 2021-05-06, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Krzysztof Krawczyk i płyta "Dla mojej dziewczyny" Płyta, w warstwie tekstowej, w całości poświęcona kobietom. Mamy rok 1979, a więc szczyt popularności Artysty i nimb amanta polskiej estrady. Nie brak tu… » więcej 2021-05-05, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Wilczy Pająk i Dragon z płytą "Metalmania '87" Złote lata najważniejszego festiwalu muzyki heavy metalowej w Polsce zaowocowały też wieloma splitami, na których zaprezentowały się obiecujące krajowe… » więcej 2021-05-05, godz. 01:40 "Białe kruki z czarnych winyli" – Non Iron i płyta "Candles and Rain" Druga płyta tej wyjątkowej kapeli metalowej, dowodzonej przez Henryka Tomczaka. Tu w wersji eksportowej, znacznie różniącej się od debiutu, głównie za… » więcej 2021-05-04, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Pokolgép i płyta "Totális metál" Legenda węgierskiego klasycznego metalu lat 80-tych i jej debiutancka płyta, mająca do dzisiaj status kultowej w swojej Ojczyźnie. » więcej 2021-04-28, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Sparks i płyta "A Woofer In Tweeter'c Clothing" Ciekawy przykład niezwykle ambitnej grupy, która na początku lat 70. wydała dwa albumy w rodzimych Stanach Zjednoczonych i nie spotkawszy się z dobrym odbiorem… » więcej 2021-04-27, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Z Archiwum Veritonu – płyta "Nasze Debiuty – Soliści" Trzecia odsłona serii, w której poznamy najciekawszych solistów, jacy nagrywali w dosyć krótkim okresie wydawania przez Veriton muzyki rozrywkowej. Usłyszymy… » więcej 2021-04-23, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" Slayer i płyta "Live Undead" Wydana u nas na licencji i nieco zmieniona w stosunku do oryginału, pierwsza płyta koncertowa Slayera ma dosyć "brudne" i bootlegowe brzmienie, co u jednych… » więcej 2021-04-23, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" zespół Demon i płyta "Night of the Demon" Grupa tworząca w latach 80-tych trzon nowej fali brytyjskiego heavy metalu, nie tak popularna u nas i znana, jak chociażby Iron Maiden, ale mająca rzesze wiernych… » więcej 2021-04-22, godz. 23:50 "Białe kruki z czarnych winyli" zespół Turbo i płyta "Epidemie" Po dekadzie zmian stylistycznych i poszukiwań, płyta "Epidemie" grupy wydała się znaleźć idealne proporcje. Jest ciężko, ale melodyjnie. Są elementy urozmaicania… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »