Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli

Posłuchaj audycji

2020-11-13, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Jean Michel Jarre i płyta "Huston/Lyon"

Okładka płyty Jean Michela Jarre "Jarre in Concert Huston" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty Jean Michela Jarre "Jarre in Concert Huston" [fot. Paula Hołubowicz]
Druga oficjalna płyta koncertowa francuskiego mistrza elektroniki, to wielkie wyzwanie, po tak wielu wyśmienitych płytach studyjnych i wielkich sukcesach, bo trudno tu było ułożyć repertuar tak, by zadowolić tych, którzy oczekiwali znanych przebojów (a bez wątpienia Jarre takie ma, pomimo iż muzyka elektroniczna i jej rozbudowane, wielowątkowe formy nie zawsze temu sprzyjają) a zarazem zaprezentować nowe kompozycje i ułożyć w dramaturgicznie wciągającą całość - a jednak się udało.
2020-11-12, 23:56

"Białe kruki z czarnych winyli" Alex Band i płyta "Straight On"

Okładka płyty - Alex Band "Straight on" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Alex Band "Straight on" [fot. Paula Hołubowicz]
Trzecia w dyskografii i zdaniem wielu, najdoskonalsza pod względem technicznym, a być może i repertuarowym, płyta Alex Bandu, do czego przyczynia się także udział kompozytorski wielu występujących w niej muzyków, co daje poza znaną, sporą dozą funku także nowe elementy etnicznej muzyki afrykańskiej, a bardzo oryginalnie został także zaaranżowany słynny "Spain" Chicka Corei.
2020-11-12, 10:58

"Białe kruki z czarnych winyli" Freddie Mercury i płyta "Mr. Bad Guy"

Freddie Mercury - Mr. Bad Guy [fot. Marcin Boczek]
Freddie Mercury - Mr. Bad Guy [fot. Marcin Boczek]
Próba kariery solowej wzbudziła w momencie ukazania się wiele emocji. Zarzucano płycie i Mercuremu, będącemu autorem całości materiału, zbyt popowe brzmienie i oceniano ją przez pryzmat grupy Queen (która później włączyła kilka piosenek do swojego repertuaru). Jest to jednak osąd mocno niesprawiedliwy, bo chociaż Freddie Mercury postanowił wyruszyć tu w nowe muzyczne rejony, chociażby reggae, to jest tu sporo rockowych utworów i przejmujących pieśni, bo też i swoim głosem potrafił z najprostszej melodii uczynić arcydzieło.
2020-11-12, 10:54

"Białe kruki z czarnych winyli" Jerzy Połomski "Szeptem malowane"

Jerzy Połomski - Szeptem Malowane [fot. Marcin Boczek]
Jerzy Połomski - Szeptem Malowane [fot. Marcin Boczek]
W niezmiennie dobrym stylu, nie goniąc za modami, nie musząc niczego udowadniać i pozostając sobą, wszedł Jerzy Połomski w lata 80-te prezentowaną płytą. Oczywiście mamy tu delikatne "nowinki" aranżacyjne, słychać pewna świeżość, ale nade wszystko dbałość o najwierniejszych fanów. Niezmiennie poruszające są tez teksty, idealnie pasujące do dojrzałego, ale nie pozbawionego dystansu do siebie, mężczyzny.
2020-11-06, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Mike Oldfield i płyta "Five Miles Out"

Mike Oldfield - Five Miles Out [fot. Marcin Boczek]
Mike Oldfield - Five Miles Out [fot. Marcin Boczek]
Nie każdemu miłośnikowi wielkich, instrumentalnych opowieści Oldfielda spodobało się, iż kompozytor coraz chętniej tworzył piosenki. Trzeba jednak przyznać, że kiedy już to zrobił, były one wyjątkowo udane, w czym także zasługa odpowiednio dobieranych wokalistów i wokalistek. Nadal jednak dominują instrumentalne, rozbudowane kompozycje, co w tamtym czasie wcale nie było oczywiste i kiedy pomyśli się w kategorii całego albumu, a nie listy przebojów, to takie urozmaicenie wydaje się bardzo trafione.
2020-11-05, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" zespół 2plus1 i płyta "Video"

2 plus 1 - Video [fot. Marcin Boczek]
2 plus 1 - Video [fot. Marcin Boczek]
W latach 80-tych grupa 2plus1 ciągle poszukiwała i wykazywała się dużym otwarciem na nowe brzmienia, by nie popadać w schematy i nie zjadać własnego ogona, a zarazem zachować to, co od razu będzie rozpoznawalne i charakterystyczne, by fani ciągle czuli, że to ich ukochany zespół. W przypadku płyty "Video" można powiedzieć, że rzecz się udała. Do nagrań zaproszony został John Porter, pojawił się Jacek Skubikowski (obaj także otwarci wtedy na nowoczesność), a do tego bardzo poważne, głębokie teksty, czynią płytę porównywalną z płytą "Aktor".
2020-11-04, 18:01

"Białe kruki z czarnych winyli" Scorpions i płyta "Face the Heat"

Okładka płyty zespołu Scorpions "Face the Heat" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty zespołu Scorpions "Face the Heat" [fot. Paula Hołubowicz]
W 1993 roku Scorpions postanowił uwolnić się od przebojowych, ale jednak popowych naleciałości i wrócić do cięższego grania, stąd prezentowana płyta należy do jednych z najbardziej mocnych w karierze zespołu. Mimo iż wydawało się to słusznym krokiem w stronę dawnych fanów, nie przyniosło oczekiwanego sukcesu komercyjnego, ale z perspektywy lat i wracającej mody na klasyczny rock, prezentuje się ona doskonale na tle reszty dyskografii.
2020-11-04, 16:02

"Białe kruki z czarnych winyli" 2 Plus 1 i płyta "Easy Come Easy Go"

Okładka płyty zespołu 2 Plus 1 "Easy come, easy go" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty zespołu 2 Plus 1 "Easy come, easy go" [fot. Paula Hołubowicz]
Płyta wyjątkowa w karierze zespołu 2 Plus 1. Całkowicie wyprodukowana przez niemieckich producentów, okazała się mocnym wejściem na rynek europejski i gdyby nie stan wojenny, który uniemożliwił odpowiednią promocję trasą koncertową, zapewne sukces byłby jeszcze większy. Jednak nawet i bez tego w kilku krajach tytułowy utwór, oraz piosenka "Singapore" wspięły się na czołówki list przebojów.
2020-10-30, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Camel i płyta "Moonmadness"

Okładka płyty zespołu Camel "Moonmadness" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty zespołu Camel "Moonmadness" [fot. Paula Hołubowicz]
Po dwóch wspaniale przyjętych płytach (jednej "piosenkowej" i drugiej "instrumentalnej") grupa postanowiła połączyć oba elementy i nagrała album, jaki na długie lata miał się stać wzorcowym dla jej dokonań. Pełno tutaj ciepłych, pastelowych brzmień nie tylko gitary, tego najbardziej chyba rozpoznawalnego elementu ich brzmienia, Latimera, ale i pięknego fletu. Sporo też kompozycji, które są wspólnym dokonaniem gitarzysty z Bardensem. Widać, że wtedy tworzyli niezwykły duet.
2020-10-29, 23:59

"Białe kruki z czarnych winyli" Jerzy Rybiński i płyta "Ulica marzeń"

Okładka płyty Jerzego Rybińskiego "Ulica marzeń" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty Jerzego Rybińskiego "Ulica marzeń" [fot. Paula Hołubowicz]
Nieco mniej znany niż brat Andrzej (a czasem mylony), chociaż komponował utwory także dla Andrzeja i Elizy. Kompozytor i wokalista, o ciepłym, intrygującym głosie i wielkiej wrażliwości (chociaż nie ma na tej debiutanckiej płycie tekstów jego autorstwa, znany jest z ogromnej wagi jakie do nich przywiązywał), który karierę solową rozpoczął nagraniami singlowymi dużo wcześniej, niż debiut płytowy wydany w 1984 roku, co może także być przyczyną pewnego zapomnienia, ale tez wyraźnie nie goniąca za modami muzyka, która po latach tylko zyskuje.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***