Radio Opole » Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka » Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka » Choroby Wenery? Wystarczy nie…
2018-01-27, 11:00 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Choroby Wenery? Wystarczy nie…

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (27.01.2018)
Pamiętam, że w podstawówce, czyli jakieś milion lat przed naszą erą, przerabialiśmy temat chorób wenerycznych. Pani nauczycielka stwierdziła, że nauka jest już rozwinięta na tyle, że bez problemu wynalazłaby szczepionki na owe choroby, gdyby tylko chciała. Spytałem więc roztropnie (tak mi się przynajmniej wtedy wydawało), dlaczego nauce się nie chce, skoro uprościłoby to znacznie sprawę. Ludzie mieliby obowiązek szczepić się przeciwko kile czy rzeżączce tak samo, jak muszą się szczepić przeciwko ospie czy cholerze, czy cholera tam wie, przed czym jeszcze. Odpadłoby ryzyko i kłopot z leczeniem, zostałaby czysta przyjemność.
Sala zarżała gromko, a pani nauczycielka spojrzała na mnie jak na ucznia, który przez przypadek tylko trafił do dobrej szkoły, bo w istocie miał iść do specjalnej. - Otóż… - uniosła palec do góry. - Otóż, ja bym sobie nie życzyła, aby ktokolwiek zmuszał mnie do zaszczepienia się na te wstydliwe choroby. Byłoby to poniżej mojej godności. Z własnej woli też nie poszłabym się zaszczepić, bo po prostu nie dopuszczam, abym kiedykolwiek zachorowała na którąś z tych chorób. Wystarczy się nie puszczać – zakończyła sentencjonalnie.

Wystarczy się nie puszczać… Coś wam te słowa przypominają? Wyskoczyła mi z pamięci ta szkolna historyjka, gdy przeczytałem, że Platforma Obywatelska zrobiła sobie szkolenie na wypadek… Nie, nie trzęsienia ziemi czy ataku terrorystycznego w wykonaniu tajnych zwolenników Hitlera, których według Platformy w Polsce jest od zatrzęsienia, lecz na wypadek… wizyty funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Powtórzę: szkolenie na wypadek wizyty CBA.

O niecodziennym szkoleniu poinformował „Newsweek”, pismo niezbyt ostatnio poważane, ale aż tak bardzo nie idące na wydrę, żeby produkować aż takie ordynarne fejknewsy. Owszem, żonglerka tytułem lub cytatem, wypaczenie sensu wypowiedzi, włożenie komuś dziecka w brzuch - to proszę bardzo, ale żeby aż tak ordynarne kłamstwo, to jednak nie. Cytuję materiał źródłowy za portalem Niezależna.pl:

„Jak podaje newsweek.pl szkolenie poprowadził były prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Arkadiusz Matusiak, który specjalizuje się w ściganiu korupcji. Parlamentarzyści otrzymali mnóstwo praktycznych porad na temat tego, jak zachować się, gdy do ich drzwi zapukają służby”.

Jeżeli to prawda, i jeżeli szkolenie się odbyło, to jest to informacja, która powinna nam dać do myślenia więcej niż paskudne głosowanie senatorów PiS, którzy nie chcieli rosołu z Koguta, na dodatek powiedzieli o tym kucharzowi anonimowo. Uwaga, słowo „Kogut” powiedziałem z wielkiej litery…

Szkoda, że nie żyje już nauczycielka, która tak mnie przed laty zgasiła przy całej klasie, bo zadzwoniłbym do niej z prośbą o komentarz do tego szkolenia „na wypadek wizyty służb”. Ciekawe, jak by odpowiedziała? Czy podobnie jak wtedy? Wystarczy nie kraść…? Nie bez znaczenia jest tu też fakt, kto prowadził to szkolenie jak z komedii kryminalnej. Otóż, prokurator i to taki od ścigania korupcji. Na szczęście – były.

Pozostaje nam tylko czekać, aż któryś z obrażonych na dobrą zmianę prokuratorów lub sędziów zostanie słono opłacanym coachem chłopaków z Wołomina i Pruszkowa i zorganizuje im szkolenie „Co zrobić, gdy do domu wpadają antyterroryści z nakazem aresztowania i młotem do rozbijania ścian”. Kołczować najlepiej w hotelu „Kasprowy” w Zakopanem – ze względów sentymentalnych, wszak tam właśnie został zastrzelony słynny „Pershing”.

A dla tych, którym się jednak powinie noga, kolejne coachingowe sesje - „Jak przetrwać za kratami” - podczas których wybitni prawnicy do spółki z wybitnymi bandytami będą nauczać, jak sobie zorganizować życie w więzieniu i stworzyć tam alternatywne społeczeństwo, alternatywny handel, alternatywną kulturę i alternatywny wymiar sprawiedliwości. Kto wie, może z tych ostatnich szkoleń skorzysta nie tylko świat przestępczy, ale i niektórzy politycy?

Zobacz także

2018-02-17, godz. 10:50 Dziękuję Ci, panie Władysławie! Proszę państwa, właśnie przed chwilą - wzorem czołowych autorytetów Polski - doszedłem do wniosku, że obecny system prawny jest systemem bezprawnym, więc… » więcej 2018-02-10, godz. 10:50 Kulson, ty morderco!!! Od kilku dni nie wychodzę z domu bez latarki czołówki na głowie. Jak bowiem usłyszałem w pewnym bardzo postępowym radiu od byłego ambasadora Polski przy… » więcej 2018-02-03, godz. 11:00 Huzia na polskiego Józia! Jarosław Kaczyński naprawdę musi kochać sztukę i polskich artystów, bo najpierw oddał im zabraną przez rząd Donalda Tuska ulgę podatkową, a teraz pozwolił… » więcej 2018-01-20, godz. 10:50 Hen daleko od prawdy Swego czasu mój nieżyjący już przyjaciel żartował często ze mnie, że nawet gdy wychodzę w papciach wyrzucić śmieci, natykam się na grupę Indian, którzy… » więcej 2018-01-13, godz. 10:50 Więcej mięsa, pani Ilono! Ponieważ wyartykułowanie własnej opinii na temat serialu „Korona królów” stało się palącą powinnością każdego Polaka, czuję się w obowiązku… » więcej 2017-12-30, godz. 10:50 Marsz, marsz, Dąbrowski… Przez instytucje Scenariusz o gejach prześladowanych przez esbecję wygrywa ważny konkurs filmowy. Opowieść o lesbijskiej miłości dwóch stalinówek na tle antysemickich… » więcej 2017-12-23, godz. 10:50 Nieoczekiwane wyziewy dobra Dzień przed Wigilią wypada się wyciszyć, wyłączyć gruczoł jadowy i poszerzyć sobie uśmiech do świata, choćby na siłę, choćby za pomocą szminki… » więcej 2017-12-16, godz. 12:00 Badylem po skrzypcach Co byście powiedzieli o dyrygencie, który zamiast smyczka, nakazałby pierwszemu skrzypkowi użyć do gry łodygi rabarbaru? Bo tak by mu się to lepiej wizualnie… » więcej 2017-12-09, godz. 11:00 Kto by kogo pouczał, gdyby Ziuk uderzył? Wciąż jestem pod wrażeniem spektaklu Teatru Telewizji pod tytułem „Marszałek” o tym, jak Józef Piłsudski planował uderzyć prewencyjnie w 1933 roku… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »