Radio Opole » Piosenka z legendą

Piosenka z legendą - posłuchaj rozmów Tomasza Wojtyłki z artystami!

2017-08-22, 11:34

"To pastisz, który stał się przebojem"

Zbigniew "Dziadek" Moździerski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew "Dziadek" Moździerski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew „Dziadek” Moździerski, czyli basista i założyciel Piersi opowiadał o kulisach powstania przebojowej „Zośki”. Muzyk nie krył, że utwór to pastisz, który oddawał atmosferę lat 90. - To kalka tamtych czasów pojawienia się w mediach nurtu disco polo. To forma, która określa wrażliwość muzyczną dużej części naszego społeczeństwa, więc wydawało nam się, że należy o tym opowiedzieć i zaśpiewać. Z założenia była to próba zagrania w tym stylu piosenki o luźnej tematyce.więcej »
2017-08-21, 15:29

„Najważniejszy w tym utworze jest jego gitarowy temat”

Andrzej Nowak [fot. Marcin Skomudek]
Andrzej Nowak [fot. Marcin Skomudek]
Andrzej Nowak, czyli założyciel i lider zespołu TSA opowiadał o legendarnych „Trzech zapałkach”. Gitarzysta wspomniał, że to pierwsza kompozycja, którą z zespołem wykonał wokalista Marek Piekarczyk - Zaprosiłem go do wykonania tego numeru. Nie wiedział za bardzo, co zaśpiewać do tego utworu i nagle wpadło mu do głowy, że ma tekst Jacquesa Preverta i zaimprowizował, dopasował ten tekst do utworu.więcej »
2017-08-18, 09:53

„Józek, tyś nie jest z miłości, ino z Michałkowic!”

Józef Skrzek [fot. Wanda Kownacka]
Józef Skrzek [fot. Wanda Kownacka]
– Każda wersja tego utworu była wzruszająca. Kiedy graliśmy to za żelazną kurtyną, ludzie mieli łzy w oczach. Być z miłości to jest piękne, czyli czuć się kochanym – tłumaczył fenomen utworu „Z których krwi krew moja” Józef Skrzek.więcej »
2017-08-17, 09:40

„Wydaje mi się, że to jeden z moich mocniejszych utworów”

abina SAGO Golanowska © (fot. Archiwum artysty)
abina SAGO Golanowska © (fot. Archiwum artysty)
Sabina SAGO zdradziła w „Piosence z legendą”, że tytuł jej utworu „Feeling” nie jest przypadkowy – To rozbujany, zagrany z feelingiem numer. Opowiada o tym, czego dotyczy moje życie. Jest o śpiewaniu, o uczuciu, które prowadzi mnie przez życie, które kręci się wokół mojej pasji, czyli muzyki.więcej »
2017-08-17, 18:34

„Popularne zaczęły być wtedy utwory, których wartość była dosyć wątpliwa, a w Polsce stawały się przebojami”

Zbigniew "Dziadek" Moździerski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew "Dziadek" Moździerski [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Po 1989 roku, kiedy otworzyły się drzwi na Zachód, wielu ludzi zaczęło wyjeżdżać za granicę, przywożąc gadżety, ciuchy, płyty, kulturę i zachowanie. Nasze zaślepienie zachodem było tak wielkie, że łykaliśmy wszystko jak leci, bez względu na to, czy to było dobre, warte, śmieszne czy tragiczne - opowiadał o prześmiewczym przekazie piosenki „My już są Amerykany” Zbigniew „Dziadek” Moździerski.więcej »
2017-08-16, 13:54

„To była z mojej strony totalna determinacja. Niczego się nie bałem”

Józef Skrzek w Studiu M Radia Opole 30.03.17 [fot. Barbara Więcek]
Józef Skrzek w Studiu M Radia Opole 30.03.17 [fot. Barbara Więcek]
- Natchnął mnie śp. redaktor Franciszek Walicki. Jego pseudonim artystyczny to Jacek Grań. Facet lansował takie postacie jak Czesław Niemen, Michaj Burano czy Tadeusz Nalepa. Wlazł kiedyś do mojej piwnicy i powiedział „jesteście dla mnie zespołem najbardziej rasowym”. „Tu mam taki tekst”, rzucił. I to było właśnie to. „Chmury moje, obłoki, anioły, zabierzcie mnie ze sobą”. Fantastycznie. Czułem się przy tym bardzo dobrze, bo jestem marzycielem - Józef Skrzek wspominał powstanie utworu „Odlot” z debiutanckiego albumu SBB.więcej »
2017-08-11, 12:29

"Sabina SAGO to urodzona artystka"

Sabina Sago [fot. Barbara Więcek]
Sabina Sago [fot. Barbara Więcek]
- Sabina wykorzystuje swój naturalny dar, czyli głos, który potrafi być jak kameleon. Czasami jest bardzo drapieżny z pewną dozą chropowatości. Z drugiej strony potrafi też być bardzo liryczny, spokojny, silny i pełny. Mamy dzięki temu wrażenie bardzo świadomego podejścia do tego, co chce przekazać – Tomasz Bazan, czyli koordynator muzyczny Radia Opole zachwalał wszechstronność wokalną Sabiny SAGO.więcej »
2017-08-11, 09:25

„Piersiom udało się zbudować pomosty pomiędzy gatunkami. To mistrzowie muzyki z przymrużeniem oka”

Piersi w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Piersi w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
- Piersi są mistrzami w zabawie z konwencją. Muzycy sięgali przez lata po różne style, które z pozoru nie dają połączyć się w jedno. Udało im się sprawdzić w formule nadawania każdemu z utworów różnych cech gatunków. Zespół sięgał po tak różne nurty jak piosenka żołnierska, śląskie szlagry czy rap. Zbudowali swoją tożsamość na różnorodności – skomentował fenomen wywodzącego się z punkowego undergroundu zespołu Tomasz Bazan.więcej »
2017-08-09, 09:36

„Pierwsza płyta TSA to jeden z kamieni milowych w polskiej muzyce rockowej”

TSA [fot. http://www.tsa.com.pl/pl/galeria/]
TSA [fot. http://www.tsa.com.pl/pl/galeria/]
- TSA to chyba pierwszy polski zespół, który postawił na sprawdzoną już na zachodzie formułę utworów budowanych w oparciu o riff gitarowy. Oczywiście były wcześniej pewne próby, np. w grupie Test, natomiast to właśnie TSA wyrastało ze szkoły hardrockowego riffu. Mieliśmy wreszcie nasz odpowiednik hardrockowych i metalowych zespołów – Tomasz Bazan, czyli koordynator muzyczny Radia Opole, przyjrzał się fenomenowi legendarnego zespołu z Opola.więcej »
2017-08-08, 10:22

„ Tak długiego utworu w historii opolskiego festiwalu nigdy wcześniej, ani nigdy później nie było” - ciąg dalszy wspomnień o zespole SBB

SBB [źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ccSY4bGg9pI]
SBB [źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ccSY4bGg9pI]
- To jest obraz tego, z jakimi czasami w sztuce mieliśmy wówczas do czynienia. Zespół promował materiał ze swojej pierwszej płyty. Już wtedy miał kultowy status i wiedział, że ludzie pozostaną na miejscach - Tomasz Bazan, czyli koordynator muzyczny Radia Opole, wspominał występ SBB podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w 1974 roku. Dowodzona przez Józefa Skrzeka grupa zaprezentowała w trakcie występu na imprezie ponad półgodzinną wersję kompozycji „Wizje”.więcej »
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »