Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » Będzie cud - historia jachtu, który miał być…
2017-09-16, 14:15 Autor: Ryszard Sobieszczański

Będzie cud - historia jachtu, który miał być pocięty na żyletki.

s/y Miracle [fot. arch. B. Lubonia]
s/y Miracle [fot. arch. B. Lubonia]
Wszystko zaczęło się w Chorągwianym Ośrodku Wodnym ZHP Turawa. Od połowy lat siedemdziesiątych harcerze starali się o swój jacht pełnomorski. Niestety ciągle czegoś brakowało by sfinalizować sprawę zakupu lub budowy jachtu.
Temat stał się realny dopiero w 1984 roku, kiedy ChOW kupił niedokończony kadłub jachtu typu J-80, który stał na warsztatach szkolnych w Technikum Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu.
Harcerze wspólnie z uczniami dokończyli budowę kadłuba, który jesienią 1985 roku został przetransportowany do harcerskiego ośrodka w Turawie.
Jacht miał się nazywać s/y Turawa
Bogusław Luboń cz 1
Bogusław Luboń cz 2
Harcerze budowali jacht do 1989 roku. Brakowało funduszy, mimo tego prace posuwały się do przodu, choć wolno. Z końcem roku 1989 odszedł komendant ChOW, Bogusław Zieliński i sprawa się skomplikowała. Mimo tego, wszyscy zainteresowani mieli nadzieję że wymarzony projekt uda się sfinalizować. Niestety, mimo prób harcerzom nie dane było zwodować jacht.

s/y Turawa stał i niszczał do 2000 roku. Wtedy kadłub kupił były instruktor ChOW Bogusław Luboń. Podjął się wyzwania bo nie mógł patrzeć jak jacht niszczeje. Nie wiele osób wierzyło, że to się uda. Uważano, że stanie się cud jak jacht spłynie na wodę.

Bogusław Luboń zawziął się i w 2005 roku jacht został zwodowany w Szczecinie. Nadano mu nazwę s/y Miracle czyli cud.

Przez pierwsze dwa lata jacht pływał po Bałtyku. Potem Luboń wypuszczał się coraz dalej. „Miracle” odwiedził szkiery szwedzkie, Alandy, Finlandię. Pływał do fiordów norweskich, odwiedził Islandię, pływał dookoła Anglii, a nawet zawitał na Azory.

W pierwszych latach załogę tworzyli opolscy harcerze i żeglarze, potem nie bardzo było komu pływać i Luboń zbierał załogi poprzez internet. Z każdym rokiem było gorzej.
Po dziesięciu latach z bólem serca jacht sprzedał.

1 czerwca 2016 roku, 50 mil na południowy zachód od brzegów Szetlandów, na pokładzie Miracle wybuchł pożar. Załoga nowego właściciela wezwała Coast Guard, a potem zeszła do tratwy. Jacht został opuszczony, a pożar był tak silny że stopił aluminiowy grotmaszt. Najprawdopodobniej, służby morskie zatopiły jacht, który stał się zagrożeniem dla żeglugi morskiej.

Tak zakończyła się historia jachtu -marzenia opolskich harcerzy żeglarzy.

Zobacz także

2017-02-25, godz. 14:25 Opolanin kpt. Feliks Szczot ratował rozbitków z "Marquesa" [ZDJĘCIA] Kiedy w marcu 1984 roku polski żaglowiec Zawisza Czarny wyruszał w rejs do Ameryki, to nikt nie przypuszczał, jakie dramatyczne chwile przyjdzie przeżyć polskim… » więcej 2017-02-18, godz. 14:25 Historia legendarnego rejsu do Narwiku w 1957 roku W latach czterdziestych i w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych o pływaniu morskim można było sobie tylko pomarzyć. Wszystko zmieniło się pod koniec… » więcej 2017-02-11, godz. 14:25 Targi Sportów Wodnych w Dusseldorfie 2017 [ZDJĘCIA] Tym razem zabieram Was na krótki rejs do Dusseldorfu - mekki najnowszych trendów w żeglarstwie. To największe targi sportów wodnych, na które zjeżdża cały… » więcej 2017-02-04, godz. 15:00 Bojery na Jeziorze Turawskim cz. 2 W drugiej części bojerowych opowieści gościmy Krzysztofa Jańca, chyba najbardziej zapalonego bojerowca na Jeziorze Turawskim. Krzysztof opowiedział nam trochę… » więcej 2017-01-28, godz. 14:25 Bojery na Jeziorze Turawskim cz. 1 Co żeglarze mogą robić w zimie? Siedzieć w domu, udać się do ciepłych krajów, by pożeglować? A może latać na bojerach? O tym ostatnim z pomysłów… » więcej 2017-01-23, godz. 20:53 Historia Daru Opola cz. 2 Wspólnie z opolskimi żeglarzami: Mikołajem Jendrysikiem, Janem Janeckim oraz Tadeuszem Strzałą kontynuujemy naszą opowieść o legendarnym już jachcie "Dar… » więcej 2017-01-19, godz. 14:45 Historia Daru Opola cz. 1 W pierwszej audycji "Z pokładu Daru Opola" wspólnie z opolskimi żeglarzami: Mikołajem Jendrysikiem, Janem Janeckim oraz Tadeuszem Strzałą wspominaliśmy… » więcej 2017-01-19, godz. 15:42 "Z pokładu Daru Opola" - posłuchaj zapowiedzi cyklu Ryszarda Sobieszczańskiego Dzieje żeglarstwa opolskiego mają już 70 lat. Z tej okazji jeszcze w tym roku powstanie książka i planowana jest wystawa. Radio Opole włącza się w całe… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***