Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » Mija 55 lat od powstania Chorągwianego Ośrodka…
2017-06-17, 14:20 Autor: Ryszard Sobieszczański

Mija 55 lat od powstania Chorągwianego Ośrodka Wodnego ZHP w Turawie. O słynnym Chowie opowiadają: Mikołaj Jędrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych [ZDJĘCIA]

Wizyta Przewodniczącego Rady Państwa Henryka Jabłońskiego w CHOW Turawa [fot. arch. Mieszko Kalita]
Wizyta Przewodniczącego Rady Państwa Henryka Jabłońskiego w CHOW Turawa [fot. arch. Mieszko Kalita]
W latach 60 i 70 ub. wieku Opolszczyzna należała do ścisłej czołówki regionów o bardzo rozwiniętej infrastrukturze dla żeglarzy. Przekładało się to na ilość wodniaków, którzy posiadali patenty żeglarza czy sternika.
Największą szkołą żeglarstwa na Opolszczyźnie był Chorągwiany Ośrodek Wodny w Turawie.
Przez ponad 30 lat funkcjonowania przewinęło się przez niego tysiące żeglarzy.
Harcerska Dezeta w Turawie. Pocz. lat 60. [fot. Tadeusz Strzała]
Harcerska Dezeta w Turawie. Pocz. lat 60. [fot. Tadeusz Strzała]
Bogdan Zieliński [fot. archiwum Janusza Zielińskiego]
Bogdan Zieliński [fot. archiwum Janusza Zielińskiego]
Wychowankowie Chowu. Od lewej: Ryszard Sobieszczański, Feliks Szczot, Krzysztof Zerych oraz Mikołaj Jendrysik. [fot. Wanda Kownacka]
Wychowankowie Chowu. Od lewej: Ryszard Sobieszczański, Feliks Szczot, Krzysztof Zerych oraz Mikołaj Jendrysik. [fot. Wanda Kownacka]
Wyspa Brzozowa-pocztówka. Poł. lat 60 [fot. S. Kaszyński]
Wyspa Brzozowa-pocztówka. Poł. lat 60 [fot. S. Kaszyński]
Pocztówka z lat 60. [fot. J. Korpial]
Pocztówka z lat 60. [fot. J. Korpial]
Mikołaj Jendrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych o Chowie. Cz. 1
Mikołaj Jendrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych o Chowie. Cz. 2
17 czerwca 1962 roku nastąpiło oficjalne otwarcie, nowo wybudowanego, Chorągwianego Ośrodka Wodnego w Turawie, którego pomysłodawcami byli: Jan Antoniak, Andrzej Dobrzyński oraz Tadeusz Werschner.
Już wtedy bardzo dynamicznie rozwijały się harcerskie drużyny żeglarskie, które powstawały w całym województwie jak grzyby po deszczu.

W ciągu kilku lat, CHOW stał się jednym z trzech najważniejszych lądowych ośrodków w Polsce. Fantastyczna lokalizacja, świetny ośrodek, sprzęt, a przede wszystkim kadra.

Rozwój ośrodka zależał od wielu ludzi, ale najważniejszą postacią był Bogdan Zieliński, nazywany przez harcerzy "Wodzem".
To on nadzorował budowę ośrodka, a potem przez prawie 30 lat, z małymi wyjątkami nim kierował.
Charyzmatyczna postać, za sprawą której Opolszczyzna miała na swoim koncie mnóstwo żeglarskich sukcesów.

W rocznicę powstania legendarnego ośrodka, zapraszam do wysłuchania opowieści o Chowie, Wodzu i harcerskich żeglarzach, o których opowiadają Mikołaj Jendrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych - instruktorzy ośrodka w Turawie.

Szukamy innych zdjęć z CHOW-u. Jeśli macie Państwo, to prosimy o kontakt: dar.opola@interia.pl

Zobacz także

2017-07-22, godz. 14:20 45 lat opolskiego jachtu s/y Bies Opolskie żeglarstwo morskie przez ostatnie sześć dekad, mogło pochwalić się dwoma jednostkami pełnomorskimi. Pierwszą był legendarny s/y Dar Opola… » więcej 2017-07-15, godz. 14:20 Przez Pentland Firth do Fiddler's green W tym tygodniu dotarła do nas smutna wiadomość. 11 lipca odszedł na wieczną wachtę Aleksander Kaszowski. Znakomity żeglarz, założyciel Bractwa Kaphornowego… » więcej 2017-07-08, godz. 14:20 Mała Amazonka Opolska [ZDJĘCIA] Częsta zdarza się tak, że nasze żeglarskie pasje nie są podzielane przez członków rodziny. Najczęściej chodzi o drugą naszą połowę - tę lepszą… » więcej 2017-07-01, godz. 14:20 IX Regaty o Puchar Wójta Gminy Turawa [ZDJĘCIA] Jezioro Turawskie od lat 50 ub. wieku pełni rolę doskonałego miejsca do uprawiania sportów wodnych. Stało się również areną wielu prestiżowych imprez… » więcej 2017-06-24, godz. 14:20 Jubileuszowy rejs Klubu Żeglarskiego "Nauta"z Kędzierzyna Koźla. [ZDJĘCIA] Na Opolszczyźnie przez ostatnie 70 lat, funkcjonowało wiele klubów żeglarskich. Znaczna część powstała przy dużych zakładach pracy, które finansowały… » więcej 2017-06-10, godz. 14:20 O pierwszym rejsie s/y Zawisza Czarny na Islandię, opowiada Opolanin - kpt. Władysław Lubczański [ZDJĘCIA] 1 lipca 1969 roku s/y Zawisza Czarny wypłynął w sześciotygodniowy rejs na Islandię. Była to pierwsza wyprawa harcerskiego szkunera za krąg polarny. By dostać… » więcej 2017-06-05, godz. 09:27 O Festiwalu "Szanty w Operze" opowiada Krzysztof Ściepłek z zespołu North Cape W Polsce rokrocznie odbywa się około 60 festiwali piosenki żeglarskiej i Szant. Począwszy od "Shantis" w Krakowie, "Łikendu" we Wrocławiu czy "Kubryku"… » więcej 2017-05-27, godz. 14:15 52 lata pracy społecznej dh Marysi Markuszewskiej Każde miejsce na ziemi ma swoją historię i symbole. Opole w tym roku obchodzi 800 - lecie. Ale jakim byłoby dziś miastem, gdyby nie jego mieszkańcy? To… » więcej 2017-05-20, godz. 14:20 O opolskim żeglarstwie sportowym i poczciwej "Omedze" opowiadają Krzysztof Sowa i Krzysztof Janiec [ZDJĘCIA] Żeglarstwo sportowe ma na Opolszczyźnie długą tradycję. Pierwsze regaty odbywały się w Opolu na Odrze na początku lat 50 ubiegłego wieku. Opolscy żeglarze… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »