Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » Mija 55 lat od powstania Chorągwianego Ośrodka…
2017-06-17, 14:20 Autor: Ryszard Sobieszczański

Mija 55 lat od powstania Chorągwianego Ośrodka Wodnego ZHP w Turawie. O słynnym Chowie opowiadają: Mikołaj Jędrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych [ZDJĘCIA]

Wizyta Przewodniczącego Rady Państwa Henryka Jabłońskiego w CHOW Turawa [fot. arch. Mieszko Kalita]
Wizyta Przewodniczącego Rady Państwa Henryka Jabłońskiego w CHOW Turawa [fot. arch. Mieszko Kalita]
W latach 60 i 70 ub. wieku Opolszczyzna należała do ścisłej czołówki regionów o bardzo rozwiniętej infrastrukturze dla żeglarzy. Przekładało się to na ilość wodniaków, którzy posiadali patenty żeglarza czy sternika.
Największą szkołą żeglarstwa na Opolszczyźnie był Chorągwiany Ośrodek Wodny w Turawie.
Przez ponad 30 lat funkcjonowania przewinęło się przez niego tysiące żeglarzy.
Harcerska Dezeta w Turawie. Pocz. lat 60. [fot. Tadeusz Strzała]
Harcerska Dezeta w Turawie. Pocz. lat 60. [fot. Tadeusz Strzała]
Bogdan Zieliński [fot. archiwum Janusza Zielińskiego]
Bogdan Zieliński [fot. archiwum Janusza Zielińskiego]
Wychowankowie Chowu. Od lewej: Ryszard Sobieszczański, Feliks Szczot, Krzysztof Zerych oraz Mikołaj Jendrysik. [fot. Wanda Kownacka]
Wychowankowie Chowu. Od lewej: Ryszard Sobieszczański, Feliks Szczot, Krzysztof Zerych oraz Mikołaj Jendrysik. [fot. Wanda Kownacka]
Wyspa Brzozowa-pocztówka. Poł. lat 60 [fot. S. Kaszyński]
Wyspa Brzozowa-pocztówka. Poł. lat 60 [fot. S. Kaszyński]
Pocztówka z lat 60. [fot. J. Korpial]
Pocztówka z lat 60. [fot. J. Korpial]
Mikołaj Jendrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych o Chowie. Cz. 1
Mikołaj Jendrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych o Chowie. Cz. 2
17 czerwca 1962 roku nastąpiło oficjalne otwarcie, nowo wybudowanego, Chorągwianego Ośrodka Wodnego w Turawie, którego pomysłodawcami byli: Jan Antoniak, Andrzej Dobrzyński oraz Tadeusz Werschner.
Już wtedy bardzo dynamicznie rozwijały się harcerskie drużyny żeglarskie, które powstawały w całym województwie jak grzyby po deszczu.

W ciągu kilku lat, CHOW stał się jednym z trzech najważniejszych lądowych ośrodków w Polsce. Fantastyczna lokalizacja, świetny ośrodek, sprzęt, a przede wszystkim kadra.

Rozwój ośrodka zależał od wielu ludzi, ale najważniejszą postacią był Bogdan Zieliński, nazywany przez harcerzy "Wodzem".
To on nadzorował budowę ośrodka, a potem przez prawie 30 lat, z małymi wyjątkami nim kierował.
Charyzmatyczna postać, za sprawą której Opolszczyzna miała na swoim koncie mnóstwo żeglarskich sukcesów.

W rocznicę powstania legendarnego ośrodka, zapraszam do wysłuchania opowieści o Chowie, Wodzu i harcerskich żeglarzach, o których opowiadają Mikołaj Jendrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych - instruktorzy ośrodka w Turawie.

Szukamy innych zdjęć z CHOW-u. Jeśli macie Państwo, to prosimy o kontakt: dar.opola@interia.pl

Zobacz także

2018-04-24, godz. 16:46 Kapitański kwartet czyli rozmowa z kapitanami Joanną Pajkowską, Alkiem Nebelskim, Andrzejem Kopytką i Ryszardem So… Tylu kapitanów jachtowych w jednym studio Radia Opole jeszcze nie było. A to za sprawą wizyty w Opolu kpt. Joanny Pajkowskiej, która przyjechała na zaproszenie… » więcej 2017-12-30, godz. 21:15 Z pokładu Daru Opola. Podsumowuje kpt. Ryszard Sobieszczański Przez cały 2017 rok, na antenie Radia Opole gościła audycja "Z pokładu Daru Opola". Co tydzień można było usłyszeć nowe odcinki, najczęściej opowiadające… » więcej 2017-12-02, godz. 14:15 O tym jak dbać o swój jacht w zimie opowiada kpt. Andrzej Dembiński, opolski szkutnik. Teoretycznie każdy wie, że pod koniec jesieni należy wymienić letnie opony na zimowe bo potem zima może nas zaskoczyć w najmniej odpowiednim momencie. Mimo… » więcej 2017-11-25, godz. 07:39 O rejsach dookoła świata opowiada kpt. Krzysztof Baranowski Mimo że technika się zmieniła i dziś mamy nowej generacji jachty, GPS, łączność, to opłynięcie świata nadal sprawia kłopot. I choć co rusz słyszymy… » więcej 2017-11-18, godz. 14:15 W Katowicach zakończyły się II Śląskie Targi Wiatr i Woda, na których dużo nowości wydawniczych dla żeglarzy… Po raz drugi w Katowicach odbyły się Targi Wiatr i Woda. Oprócz nowych modeli jachtów, sztormiaków, techniki jachtowej i wielu innych można było znaleźć… » więcej 2017-11-04, godz. 14:15 Sześćdziesiąt lat Klubu Żeglarskiego Nauta z Kędzierzyna Koźla Ile klubów na Opolszczyźnie może poszczycić się tak długą historią? Wśród żeglarskich Nauta należy do najstarszych nadal działających. I choć jak… » więcej 2017-10-28, godz. 14:15 O żeglowaniu między wyspami greckimi opowiadają kpt. Grażyna Wodiczko i kpt. Eugeniusz Karpicki.[ZDJĘCIA] Kiedy w Polsce nastaje złota jesień i coraz częściej myślmy o Święcie Zmarłych to znak, że lato mamy już dawno za nami, zima coraz bliżej i o żeglowaniu… » więcej 2017-10-21, godz. 14:15 Biesem dookoła Europy W latach 1975-76 opolski jacht Bies stacjonował w Warnie nad Morzem Czarnym. Opolscy żeglarze popłynęli do Bułgarii by skosztować trochę innego morza, innej… » więcej 2017-10-21, godz. 09:30 Polish Sail Expedition 1988 W czasach PRL-u, każdy imał się różnych sposobów by móc wyjechać za żelazną kurtynę i zobaczyć kawałek "dzikiego zachodu". Żeglarze mieli troszeczkę… » więcej 2017-10-07, godz. 14:15 Kpt. Feliks Szczot o rejsie dookoła świata na s/y Zawisza Czarny O rejsach dookoła świata marzy wielu żeglarzy. Najczęściej kończy się to na przeczytaniu żeglarskich książkach o tej tematyce. Taka wyprawa to bardzo… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »