Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » Mija 55 lat od powstania Chorągwianego Ośrodka…
2017-06-17, 14:20 Autor: Ryszard Sobieszczański

Mija 55 lat od powstania Chorągwianego Ośrodka Wodnego ZHP w Turawie. O słynnym Chowie opowiadają: Mikołaj Jędrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych [ZDJĘCIA]

Wizyta Przewodniczącego Rady Państwa Henryka Jabłońskiego w CHOW Turawa [fot. arch. Mieszko Kalita]
Wizyta Przewodniczącego Rady Państwa Henryka Jabłońskiego w CHOW Turawa [fot. arch. Mieszko Kalita]
W latach 60 i 70 ub. wieku Opolszczyzna należała do ścisłej czołówki regionów o bardzo rozwiniętej infrastrukturze dla żeglarzy. Przekładało się to na ilość wodniaków, którzy posiadali patenty żeglarza czy sternika.
Największą szkołą żeglarstwa na Opolszczyźnie był Chorągwiany Ośrodek Wodny w Turawie.
Przez ponad 30 lat funkcjonowania przewinęło się przez niego tysiące żeglarzy.
Harcerska Dezeta w Turawie. Pocz. lat 60. [fot. Tadeusz Strzała]
Harcerska Dezeta w Turawie. Pocz. lat 60. [fot. Tadeusz Strzała]
Bogdan Zieliński [fot. archiwum Janusza Zielińskiego]
Bogdan Zieliński [fot. archiwum Janusza Zielińskiego]
Wychowankowie Chowu. Od lewej: Ryszard Sobieszczański, Feliks Szczot, Krzysztof Zerych oraz Mikołaj Jendrysik. [fot. Wanda Kownacka]
Wychowankowie Chowu. Od lewej: Ryszard Sobieszczański, Feliks Szczot, Krzysztof Zerych oraz Mikołaj Jendrysik. [fot. Wanda Kownacka]
Wyspa Brzozowa-pocztówka. Poł. lat 60 [fot. S. Kaszyński]
Wyspa Brzozowa-pocztówka. Poł. lat 60 [fot. S. Kaszyński]
Pocztówka z lat 60. [fot. J. Korpial]
Pocztówka z lat 60. [fot. J. Korpial]
Mikołaj Jendrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych o Chowie. Cz. 1
Mikołaj Jendrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych o Chowie. Cz. 2
17 czerwca 1962 roku nastąpiło oficjalne otwarcie, nowo wybudowanego, Chorągwianego Ośrodka Wodnego w Turawie, którego pomysłodawcami byli: Jan Antoniak, Andrzej Dobrzyński oraz Tadeusz Werschner.
Już wtedy bardzo dynamicznie rozwijały się harcerskie drużyny żeglarskie, które powstawały w całym województwie jak grzyby po deszczu.

W ciągu kilku lat, CHOW stał się jednym z trzech najważniejszych lądowych ośrodków w Polsce. Fantastyczna lokalizacja, świetny ośrodek, sprzęt, a przede wszystkim kadra.

Rozwój ośrodka zależał od wielu ludzi, ale najważniejszą postacią był Bogdan Zieliński, nazywany przez harcerzy "Wodzem".
To on nadzorował budowę ośrodka, a potem przez prawie 30 lat, z małymi wyjątkami nim kierował.
Charyzmatyczna postać, za sprawą której Opolszczyzna miała na swoim koncie mnóstwo żeglarskich sukcesów.

W rocznicę powstania legendarnego ośrodka, zapraszam do wysłuchania opowieści o Chowie, Wodzu i harcerskich żeglarzach, o których opowiadają Mikołaj Jendrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych - instruktorzy ośrodka w Turawie.

Szukamy innych zdjęć z CHOW-u. Jeśli macie Państwo, to prosimy o kontakt: dar.opola@interia.pl

Zobacz także

2017-05-13, godz. 14:20 59 lat temu zwodowano s/y Dar Opola - [ARCHIWALNE NAGRANIA] Tym razem zabieramy Was w podróż do przeszłości i może uda Wam się wczuć w atmosferę pewnej majowej soboty 1958 roku. Wszystko zaczęło się jesienią… » więcej 2017-05-06, godz. 14:20 O początkach żeglarstwa na Jeziorze Turawskim, opowiada Karol Sumisławski Jezioro Turawskie, a właściwie Hitler See, zbudowane zostało przez Niemców w latach 1933-1939. Z założenia miało być zbiornikiem retencyjnym, regulującym… » więcej 2017-04-29, godz. 14:20 "Z rybakami w świat" - Jerzy Porębski o swojej najnowszej książce Chyba nie ma polskiego żeglarza, który by nie znał choć jednej piosenki Jurka Porębskiego. Legendarny dziś już bard piosenki żeglarskiej, współtwórca… » więcej 2017-04-22, godz. 14:20 Samotnie przez Północny Atlantyk. Jak chce tego dokonać kpt. Andrzej Kopytko? Żeglarstwo ma wiele twarzy i z każdym nowym portem dostrzegamy kolejny cel, który chcielibyśmy osiągnąć. Najczęściej wszystko zaczyna się na małym lokalnym… » więcej 2017-04-15, godz. 14:20 O kapitanach Małosolnych, Pełnotłustych i Mandarynach opowiadają: kpt. Jerzy Stogniew i kpt. Zygmunt Biernacik Przez kilkadziesiąt lat powojennej Polski, zmieniał się system zdobywania stopni żeglarskich. Ukoronowaniem tej drabinki było uzyskanie przez polskiego żeglarza… » więcej 2017-04-08, godz. 14:20 O powstaniu Akademickiego Klubu Żeglarskiego w Opolu opowiada jego twórca - Zbyszek Dominiak W latach 60 ubiegłego wieku na terenie Opola funkcjonowały dwie uczelnie: Wyższa Szkoła Pedagogiczna oraz Wyższa Szkoła Inżynierska. Mimo że wśród studentów… » więcej 2017-04-01, godz. 14:15 O Biesie, Darze Opola i Opolskim Związku Żeglarskim opowiada Tadeusz Strzała Początki opolskiego żeglarstwa datuje się na jesień 1945 roku, ale rozkwit tej dyscypliny nastąpił w latach 60 ubiegłego wieku. W 1969 roku prezesem Opolskiego… » więcej 2017-03-25, godz. 14:15 101 opowieści rumowych Marka Szurawskiego Każda dziedzina życia ma coś swojego, nietypowego i charakterystycznego. Dla ludzi morza rum stał się nieodzownym partnerem w ich morskim życiu. Związane… » więcej 2017-03-18, godz. 14:20 Trwają XXIX "SZANTKI" w Kędzierzynie Koźlu [ZDJĘCIA] W miniony piątek 17.03. odbył się pierwszy koncert tegorocznych "Szantek" w Kędzierzynie Koźlu. Część pierwsza poświęcona była Jurkowi Porębskiemu… » więcej 2017-03-11, godz. 14:15 "Szantki" w Kędzierzynie-Koźlu już po raz XXIX Kędzierzyn-Koźle od lat był silnym ośrodkiem żeglarskim w naszym województwie. Funkcjonowały tam aż cztery kluby żeglarskie. Dzięki pomysłowi członków… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »