Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » O początkach żeglarstwa na Jeziorze Turawskim…
2017-05-06, 14:20 Autor: Ryszard Sobieszczański

O początkach żeglarstwa na Jeziorze Turawskim, opowiada Karol Sumisławski

Jezioro Turawskie rok 1951. Na jachcie "Bryza" [fot. arch. J. Łańcuckiego]
Jezioro Turawskie rok 1951. Na jachcie "Bryza" [fot. arch. J. Łańcuckiego]
Jezioro Turawskie, a właściwie Hitler See, zbudowane zostało przez Niemców w latach 1933-1939. Z założenia miało być zbiornikiem retencyjnym, regulującym Małą Panwię, która regularnie zalewała okoliczne pola.

Przez okres II wojny światowej, poza zarybianiem nie była prowadzona żadna inna aktywność związana z jeziorem. Tylko w drewnianym domku nad Jeziorem Małym, można było spotkać młodych sportowców z Hitlerjugend... Pięknego starego domku niestety dziś już nie ma. Spalił się niecałe 20 late temu.
Karol Sumisławski o początkach żeglarstwa na Jeziorze Turawskim
W 1945 roku ziemie zachodnie zostały przyłączone do Polski. Do Opola zjeżdżali młodzi ludzie z całej Polski. Akowcy, członkowie Szarych Szeregów, a wśród nich kilku żeglarzy.
Zawiązany został odział Ligi Morskiej w Opolu oraz Komenda Hufca ZHP. To tam spotkali się Tadeusz Datoń oraz Andrzej Drapella, którzy jako pierwsi, już w kwietniu 1945 roku, zawiązali drużyny żeglarskie.

W 1946 roku nad Jeziorem Turawskim odbyła się II Centralna Akcja Szkoleniowa Głównej Kwatery Harcerzy ZHP.

Pierwsi żeglarze zaczęli się pojawiać nad jeziorem już w 1945 roku. Choć nie mieli sprzętu, to urządzali biwaki na wyspach jeziora, mimo że w okolicznych lasach grasowały bandy z bronią w ręku. Dlatego zawsze jeden z pełnoletnich opiekunów miał ze sobą karabin.

Żeglarze zajęli teren na "Rybaczówce", gdzie w 1947 roku powstał pierwszy klub żeglarski działający przy Lidze Morskiej, który działa tam do dziś. Do klubu należał między innymi Karol Sumisławski, który nad Jezioro Turawskie trafił na początku lat 50, a nam opowiedział o tym, jak wyglądało żeglowanie w tamtych czasach.

Zobacz także

2017-09-30, godz. 14:15 O "Astronawigacji żeglarskiej" opowiada kpt. Wojciech Siłka Jeszcze nie tak dawno, trzydzieści lat temu, by wypłynąć dalej w morze trzeba było troszkę się znać na astronawigacji. Po morzu bałtyckim można było… » więcej 2017-09-23, godz. 14:20 O Huraganach, sztormach i cieśninie Drake'a opowiada kpt Tomasz Łopata W tym roku przez akweny morza Karaibskiego przechodzą wyjątkowo silne huragany, które pustoszą malownicze wyspy. Dopiero co przeszła Irma - huragan piątej… » więcej 2017-09-16, godz. 14:15 Będzie cud - historia jachtu, który miał być pocięty na żyletki. Wszystko zaczęło się w Chorągwianym Ośrodku Wodnym ZHP Turawa. Od połowy lat siedemdziesiątych harcerze starali się o swój jacht pełnomorski. Niestety… » więcej 2017-09-09, godz. 14:20 Atlantycka pętla, śladami Krzysztofa Kolumba Ile trzeba energii, zapału i uporu, by zrealizować marzenie życia? Tylko Krzysztof Matuszewski oraz jego najbliżsi wiedzą, ile czasu pieniędzy i nerwów… » więcej 2017-09-02, godz. 14:15 Wyjątkowe spotkanie w Kanale Kilońskim -wspomina Zbyszek Dominiak Za czasów Polski Ludowej, by móc wypłynąć w rejs zagraniczny należało mieć tzw. kontakt, czyli zgodę Polskiego Związku Żeglarskiego na rejs po za terytorium… » więcej 2017-08-26, godz. 14:15 Posłuchaj o historycznym spotkaniu na dawnym "Darze Opola", dziś - s/y "Tara" [ZDJĘCIA] Geneza powstania naszej audycji "Z pokładu Daru Opola" wywodzi się od tego, by przypomnieć dzieje żeglarstwa opolskiego. Drugim powodem było odtworzenie historii… » więcej 2017-08-19, godz. 14:20 Urodziny s/y Bies na The Tall Ships Races [ZDJĘCIA] Wspólnie z Tadeuszem Gromadą, wieloletnim bosmanem Biesa, ostatnio wspominaliśmy naszą legendarną jednostkę, która w 2013 roku została sprzedana przez… » więcej 2017-08-12, godz. 14:20 O regatach The Tall Ships Races 2017 opowiada Kpt. Wojciech Zientara. [ZDJĘCIA] Regaty The Tall Ships Races uznawane są za największą imprezę żeglarską na świecie, pod względem ilości żaglowców i jachtów zebranych podczas jednego… » więcej 2017-08-05, godz. 14:20 O historycznych już, regatach "BIAŁE ŻAGLE", opowiada czterokrotny ich laureat, Opolanin Artur Nowara. Na początku lat 60, na opolskich jeziorach można było spotkać dziesiątki, a nawet setki żagli. Co tydzień odbywały się jakieś regaty: o puchar prezesa… » więcej 2017-07-29, godz. 14:15 Warto marzyć - rejs przez Ocean Andrzeja Skibniewskiego. [ZDJĘCIA] Każdy żeglarz zaczyna swoje rejsy od marzenia o jakimś miejscu, do którego chciałby dopłynąć. Najpierw marzeniem staje się przepłynięcie na drugi brzeg… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »