Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » O kapitanach Małosolnych, Pełnotłustych i Mandarynach…
2017-04-15, 14:20 Autor: Ryszard Sobieszczański

O kapitanach Małosolnych, Pełnotłustych i Mandarynach opowiadają: kpt. Jerzy Stogniew i kpt. Zygmunt Biernacik

kpt. Jerzy Stogniew i kpt. Zygmunt Biernacik [fot. R. Sobieszczański]
kpt. Jerzy Stogniew i kpt. Zygmunt Biernacik [fot. R. Sobieszczański]
Przez kilkadziesiąt lat powojennej Polski, zmieniał się system zdobywania stopni żeglarskich. Ukoronowaniem tej drabinki było uzyskanie przez polskiego żeglarza stopnia Kapitana.
Ale stopni kapitańskich było kiedyś kilka: Jachtowy Kapitan Żeglugi Bałtyckiej, Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej czy Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej - pełne uprawnienia.
O stopniach kapitańskich opowiadają kpt. Zygmunt Biernacik i kpt. Jerzy Stogniew. Cz. 1
O stopniach kapitańskich opowiadają kpt. Zygmunt Biernacik i kpt. Jerzy Stogniew. Cz. 2
Żeglarze przypisali tym stopniom inne nazwy:
Kapitan Bałtycki był Kapitanem małosolnym, Kapitan Wielki - był Kapitanem pełnotłustym, a Kapitana z pełnymi uprawnieniami nazywano Mandarynem.

By móc zdobyć taki stopień wymagany był odpowiedni staż na morzu, ale przede wszystkim trzeba było zdać, wcale nie łatwe, egzaminy.
Ostatnim egzaminem był owiany już dziś legendą tzw. "Rozbójnik", na którym poległo wielu kapitanów.
Egzaminator mógł zadać pytanie z każdej dziedziny związanej z żeglarstwem, nawet najgłupsze, ale odpowiedź trzeba było niestety znać.

Przez lata krytykowano ten system zdawania egzaminów, który w sposób dość znaczny przesiewał kandydatów na Kapitana. Z jednej strony może to i dobrze, ale najlepszym egzaminatorem było i tak morze, które nie wybacza głupoty i dyletanctwa.

Dziś w naszym województwie, wg. starego systemu stopni, mamy :
ośmiu kapitanów bałtyckich, czterech kapitanów Wielkich i dwóch kapitanów wielkich z pełnymi uprawnieniami. Na sam szczyt weszli nasi goście: kpt. Zygmunt Biernacik i Kpt Jerzy Stogniew - nasi jedyni Mandarynowie.
Oczywiście kapitanów na Opolszczyźnie mamy jeszcze kilku, ale oni swoje stopnie zdobywali wg. nowego systemu, dlatego są nazywani plastikowymi, choć ta nazwa jest krzywdząca. Takich kapitanów mamy co najmniej ośmiu.

Niestety wielu naszych znakomitych kapitanów już odeszło: Stanisław Horecki, Jerzy Łańcucki czy Andrzej Biesiekierski. Jest też kilku, którzy wywodzą się z opolskiego środowiska żeglarskiego, ale obecnie mieszkają poza Opolszczyzną.

Kapitanem, który ma najdłuższy staż jest kpt Wojciech Siłka, który swoje kapitańskie szlify zdobył w 1958 roku, a najmłodszych nie będziemy wymieniać, żeby im się w głowach nie poprzewracało.
Zapraszam do wysłuchania opowieści o stopniach kapitańskich, egzaminach i słynnym rozbójniku.

Zobacz także

2018-04-24, godz. 16:46 Kapitański kwartet czyli rozmowa z kapitanami Joanną Pajkowską, Alkiem Nebelskim, Andrzejem Kopytką i Ryszardem So… Tylu kapitanów jachtowych w jednym studio Radia Opole jeszcze nie było. A to za sprawą wizyty w Opolu kpt. Joanny Pajkowskiej, która przyjechała na zaproszenie… » więcej 2017-12-30, godz. 21:15 Z pokładu Daru Opola. Podsumowuje kpt. Ryszard Sobieszczański Przez cały 2017 rok, na antenie Radia Opole gościła audycja "Z pokładu Daru Opola". Co tydzień można było usłyszeć nowe odcinki, najczęściej opowiadające… » więcej 2017-12-02, godz. 14:15 O tym jak dbać o swój jacht w zimie opowiada kpt. Andrzej Dembiński, opolski szkutnik. Teoretycznie każdy wie, że pod koniec jesieni należy wymienić letnie opony na zimowe bo potem zima może nas zaskoczyć w najmniej odpowiednim momencie. Mimo… » więcej 2017-11-25, godz. 07:39 O rejsach dookoła świata opowiada kpt. Krzysztof Baranowski Mimo że technika się zmieniła i dziś mamy nowej generacji jachty, GPS, łączność, to opłynięcie świata nadal sprawia kłopot. I choć co rusz słyszymy… » więcej 2017-11-18, godz. 14:15 W Katowicach zakończyły się II Śląskie Targi Wiatr i Woda, na których dużo nowości wydawniczych dla żeglarzy… Po raz drugi w Katowicach odbyły się Targi Wiatr i Woda. Oprócz nowych modeli jachtów, sztormiaków, techniki jachtowej i wielu innych można było znaleźć… » więcej 2017-11-04, godz. 14:15 Sześćdziesiąt lat Klubu Żeglarskiego Nauta z Kędzierzyna Koźla Ile klubów na Opolszczyźnie może poszczycić się tak długą historią? Wśród żeglarskich Nauta należy do najstarszych nadal działających. I choć jak… » więcej 2017-10-28, godz. 14:15 O żeglowaniu między wyspami greckimi opowiadają kpt. Grażyna Wodiczko i kpt. Eugeniusz Karpicki.[ZDJĘCIA] Kiedy w Polsce nastaje złota jesień i coraz częściej myślmy o Święcie Zmarłych to znak, że lato mamy już dawno za nami, zima coraz bliżej i o żeglowaniu… » więcej 2017-10-21, godz. 14:15 Biesem dookoła Europy W latach 1975-76 opolski jacht Bies stacjonował w Warnie nad Morzem Czarnym. Opolscy żeglarze popłynęli do Bułgarii by skosztować trochę innego morza, innej… » więcej 2017-10-21, godz. 09:30 Polish Sail Expedition 1988 W czasach PRL-u, każdy imał się różnych sposobów by móc wyjechać za żelazną kurtynę i zobaczyć kawałek "dzikiego zachodu". Żeglarze mieli troszeczkę… » więcej 2017-10-07, godz. 14:15 Kpt. Feliks Szczot o rejsie dookoła świata na s/y Zawisza Czarny O rejsach dookoła świata marzy wielu żeglarzy. Najczęściej kończy się to na przeczytaniu żeglarskich książkach o tej tematyce. Taka wyprawa to bardzo… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »