Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » O kapitanach Małosolnych, Pełnotłustych i Mandarynach…
2017-04-15, 14:20 Autor: Ryszard Sobieszczański

O kapitanach Małosolnych, Pełnotłustych i Mandarynach opowiadają: kpt. Jerzy Stogniew i kpt. Zygmunt Biernacik

kpt. Jerzy Stogniew i kpt. Zygmunt Biernacik [fot. R. Sobieszczański]
kpt. Jerzy Stogniew i kpt. Zygmunt Biernacik [fot. R. Sobieszczański]
Przez kilkadziesiąt lat powojennej Polski, zmieniał się system zdobywania stopni żeglarskich. Ukoronowaniem tej drabinki było uzyskanie przez polskiego żeglarza stopnia Kapitana.
Ale stopni kapitańskich było kiedyś kilka: Jachtowy Kapitan Żeglugi Bałtyckiej, Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej czy Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej - pełne uprawnienia.
O stopniach kapitańskich opowiadają kpt. Zygmunt Biernacik i kpt. Jerzy Stogniew. Cz. 1
O stopniach kapitańskich opowiadają kpt. Zygmunt Biernacik i kpt. Jerzy Stogniew. Cz. 2
Żeglarze przypisali tym stopniom inne nazwy:
Kapitan Bałtycki był Kapitanem małosolnym, Kapitan Wielki - był Kapitanem pełnotłustym, a Kapitana z pełnymi uprawnieniami nazywano Mandarynem.

By móc zdobyć taki stopień wymagany był odpowiedni staż na morzu, ale przede wszystkim trzeba było zdać, wcale nie łatwe, egzaminy.
Ostatnim egzaminem był owiany już dziś legendą tzw. "Rozbójnik", na którym poległo wielu kapitanów.
Egzaminator mógł zadać pytanie z każdej dziedziny związanej z żeglarstwem, nawet najgłupsze, ale odpowiedź trzeba było niestety znać.

Przez lata krytykowano ten system zdawania egzaminów, który w sposób dość znaczny przesiewał kandydatów na Kapitana. Z jednej strony może to i dobrze, ale najlepszym egzaminatorem było i tak morze, które nie wybacza głupoty i dyletanctwa.

Dziś w naszym województwie, wg. starego systemu stopni, mamy :
ośmiu kapitanów bałtyckich, czterech kapitanów Wielkich i dwóch kapitanów wielkich z pełnymi uprawnieniami. Na sam szczyt weszli nasi goście: kpt. Zygmunt Biernacik i Kpt Jerzy Stogniew - nasi jedyni Mandarynowie.
Oczywiście kapitanów na Opolszczyźnie mamy jeszcze kilku, ale oni swoje stopnie zdobywali wg. nowego systemu, dlatego są nazywani plastikowymi, choć ta nazwa jest krzywdząca. Takich kapitanów mamy co najmniej ośmiu.

Niestety wielu naszych znakomitych kapitanów już odeszło: Stanisław Horecki, Jerzy Łańcucki czy Andrzej Biesiekierski. Jest też kilku, którzy wywodzą się z opolskiego środowiska żeglarskiego, ale obecnie mieszkają poza Opolszczyzną.

Kapitanem, który ma najdłuższy staż jest kpt Wojciech Siłka, który swoje kapitańskie szlify zdobył w 1958 roku, a najmłodszych nie będziemy wymieniać, żeby im się w głowach nie poprzewracało.
Zapraszam do wysłuchania opowieści o stopniach kapitańskich, egzaminach i słynnym rozbójniku.

Zobacz także

2017-09-30, godz. 14:15 O "Astronawigacji żeglarskiej" opowiada kpt. Wojciech Siłka Jeszcze nie tak dawno, trzydzieści lat temu, by wypłynąć dalej w morze trzeba było troszkę się znać na astronawigacji. Po morzu bałtyckim można było… » więcej 2017-09-23, godz. 14:20 O Huraganach, sztormach i cieśninie Drake'a opowiada kpt Tomasz Łopata W tym roku przez akweny morza Karaibskiego przechodzą wyjątkowo silne huragany, które pustoszą malownicze wyspy. Dopiero co przeszła Irma - huragan piątej… » więcej 2017-09-16, godz. 14:15 Będzie cud - historia jachtu, który miał być pocięty na żyletki. Wszystko zaczęło się w Chorągwianym Ośrodku Wodnym ZHP Turawa. Od połowy lat siedemdziesiątych harcerze starali się o swój jacht pełnomorski. Niestety… » więcej 2017-09-09, godz. 14:20 Atlantycka pętla, śladami Krzysztofa Kolumba Ile trzeba energii, zapału i uporu, by zrealizować marzenie życia? Tylko Krzysztof Matuszewski oraz jego najbliżsi wiedzą, ile czasu pieniędzy i nerwów… » więcej 2017-09-02, godz. 14:15 Wyjątkowe spotkanie w Kanale Kilońskim -wspomina Zbyszek Dominiak Za czasów Polski Ludowej, by móc wypłynąć w rejs zagraniczny należało mieć tzw. kontakt, czyli zgodę Polskiego Związku Żeglarskiego na rejs po za terytorium… » więcej 2017-08-26, godz. 14:15 Posłuchaj o historycznym spotkaniu na dawnym "Darze Opola", dziś - s/y "Tara" [ZDJĘCIA] Geneza powstania naszej audycji "Z pokładu Daru Opola" wywodzi się od tego, by przypomnieć dzieje żeglarstwa opolskiego. Drugim powodem było odtworzenie historii… » więcej 2017-08-19, godz. 14:20 Urodziny s/y Bies na The Tall Ships Races [ZDJĘCIA] Wspólnie z Tadeuszem Gromadą, wieloletnim bosmanem Biesa, ostatnio wspominaliśmy naszą legendarną jednostkę, która w 2013 roku została sprzedana przez… » więcej 2017-08-12, godz. 14:20 O regatach The Tall Ships Races 2017 opowiada Kpt. Wojciech Zientara. [ZDJĘCIA] Regaty The Tall Ships Races uznawane są za największą imprezę żeglarską na świecie, pod względem ilości żaglowców i jachtów zebranych podczas jednego… » więcej 2017-08-05, godz. 14:20 O historycznych już, regatach "BIAŁE ŻAGLE", opowiada czterokrotny ich laureat, Opolanin Artur Nowara. Na początku lat 60, na opolskich jeziorach można było spotkać dziesiątki, a nawet setki żagli. Co tydzień odbywały się jakieś regaty: o puchar prezesa… » więcej 2017-07-29, godz. 14:15 Warto marzyć - rejs przez Ocean Andrzeja Skibniewskiego. [ZDJĘCIA] Każdy żeglarz zaczyna swoje rejsy od marzenia o jakimś miejscu, do którego chciałby dopłynąć. Najpierw marzeniem staje się przepłynięcie na drugi brzeg… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »