Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » O planach zagospodarowania przestrzennego na Opolszczyźnie…
2017-04-22, 12:47 Autor: Piotr Wójtowicz (oprac. BW)

O planach zagospodarowania przestrzennego na Opolszczyźnie w Samorządowej Loży Radiowej [FILM, ZDJĘCIA]

Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej"
Najwyższa Izba Kontroli krytykuje samorządy za brak planów zagospodarowania przestrzennego. Według tej instytucji tylko 1/3 terenów w kraju jest nimi objęta. Zdaniem NIK to właśnie powoduje chaos i nadużycia. Dlaczego tak się dzieje, o to zapytaliśmy gości Samorządowej Loży Radiowej.
Według Manfreda Grabelusa, dyrektora departamentu ochrony środowiska w urzędzie marszałkowskim w Opolu - na Opolszczyźnie są 3 gminy, które nie posiadają takich planów. To Nysa, Dąbrowa i Komprachcice. Jednak jego zdaniem dzięki takiemu rozwiązaniu samorządy mogą szybciej wydawać pozwolenia na budowę, ponieważ opierają się wówczas na decyzjach.

W podobnym tonie wypowiadała się wicewojewoda opolska. Violetta Porowska zaznaczyła, że w sytuacji, gdy gminy zabiegają o inwestorów, szybsze wydawanie decyzji może być skuteczniejsze.

Natomiast wicemarszałek Antoni Konopka nawiązując do wypowiedzi poprzedników stwierdził, że obecnie samorządom potrzebna jest większa elastyczność, ale dodał, że nie uciekniemy od dalszego planowania, ponieważ w wielu miejscowościach brakuje ładu pod względem zabudowy i wyglądu budynków.

Z kolei radny w sejmiku regionu Arkadiusz Szymański podkreślił, że trzeba decydować, w którym kierunku powinniśmy się rozwijać, szczególnie w miastach i na terenach zalewowych. Jego zdaniem dzisiaj gminy uciekają od uchwalania planów, ponieważ to kosztuje. Ponadto takie uchwalanie zajmuje nawet rok i nierzadko związane jest z protestami mieszkańców. - Ale jestem za tym, aby uchwalać plany - dodał radny.

Józef Kotyś, wiceprzewodniczący sejmiku podał przykład osób, które budują się na terenach zalewowych i daleko od zwartej zabudowy. - Nie dziwmy się także temu, że samorządy nie chcą doprowadzać mediów do domów oddalonych od centrów, ponieważ nie mają na to pieniędzy - tłumaczył Kotyś.

Radosław Roszkowski, starosta prudnicki zaznaczył, że brak planu powoduje, iż nierzadko na życzenie inwestorów powstają budowle, które psują krajobraz, szczególnie na obszarach rekreacyjnych. - Moim zdaniem nad tym problemem powinni pochylić się nasi parlamentarzyści - stwierdził samorządowiec.

Nasi goście odnieśli się także do wprowadzanej ustawy o prawie wodnym. Projekt ustawy nie został przesłany do Sejmu, natomiast Komisja Europejska przestrzega, że jeśli prawo nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to UE zawiesi Polsce refundacje z tego obszaru.

Program prowadził Piotr Wójtowicz, a jego gośćmi byli: wicewojewoda Violetta Porowska, radny Arkadiusz Szymański (PiS), Józef Kotyś (MN), Manfred Grabelus z UMWO, starosta prudnicki Radosław Roszkowski (PO) oraz wicemarszałek Antoni Konopka (PSL).

Zobacz także

2022-03-26, godz. 12:01 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 26 marca 2022 r. Samorządowcy tym razem zastanawiali się nad kwestią relokacji uchodźców. Oblężenie i największa ilość osób z Ukrainy jest widoczna w największych miastach… » więcej 2022-03-19, godz. 12:00 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 19 marca 2022 r. W Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy z samorządowcami o pomocy, jakiej udzielają uchodźcom, ograniczeniach z tym związanych, potrzebnych wytycznych… » więcej 2022-03-12, godz. 12:07 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 12 marca 2022 r. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy gościmy w województwie opolskim. Duża część z nich to dzieci i młodzież. Mieszkańcy regionu przyjmują ich pod swój… » więcej 2022-03-05, godz. 12:05 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 5 marca 2022 r. Już ponad tydzień trwa wojna na Ukrainie. Do Polski, na Opolszczyznę docierają uchodźcy. O wielkiej akcji pomocowej, ale też o wyzwaniach jakie stoją przed… » więcej 2022-02-26, godz. 12:30 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 26 lutego 2022 r. W obliczu napaści Rosji na Ukrainę stoimy jako społeczeństwo przed ważnym testem solidarności. Ten test na szczęście zdajemy. Zewsząd słyszymy o chęci… » więcej 2022-02-19, godz. 14:00 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 19 lutego 2022 r. Korekta subwencji oświatowej, funkcjonowanie Domów Pomocy Społecznej i pieczy zastępczej, to tematy, którymi zajęliśmy się w Samorządowej Loży Radiowej… » więcej 2022-02-11, godz. 13:00 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 12 lutego 2022 r. Wg rządowych danych miniony rok był rekordowy pod względem napływu zagranicznego kapitału. W ramach Polskiej Strefy Inwestycji wartość wszystkich inwestycji… » więcej 2022-02-04, godz. 15:24 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z dnia 5 lutego 2022 r. Zmniejszenie cen i opłat zakłada rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0. Wprowadza czasową obniżkę podatku VAT na niektóre towary. Czy regulacje te będą też… » więcej 2022-01-29, godz. 12:06 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z dnia 29 stycznia 2022 r. W przetargach astronomiczne są ceny robót drogowych, oferowane na te zadania przez firmy. Czy wyhamuje to inwestycje samorządowe? Problemem stały się również… » więcej 2022-01-22, godz. 12:05 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 22 stycznia 2022 r. Budżet obywatelski oraz Fundusz Sołecki to największe narzędzia partycypacji obywatelskiej. Dzięki nim mieszkańcy mogą realizować oddolne inicjatywy. Jednak… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »