Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa z Praszki
2019-10-05, 14:53 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa z Praszki

Samorządowa Loża Radiowa z Praszki (05.10.2019)
Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych problemach rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej z muzeum w Praszce.
Gmina Praszka ma ponad 13 tysięcy mieszkańców. Działa tam blisko 1300 podmiotów gospodarczych.

- Od wielu lat Praszka to jest przemysł i miejsca pracy – powiedział tamtejszy burmistrz Jarosław Tkaczyński. - Są tu jedne z większych zakładów na Opolszczyźnie. Jesteśmy jednym z większych pracodawców w regionie. Wielu ludzi para się też handlem. Gmina uchwaliła ulgi w lokalnych podatkach dla inwestorów tworzących tutaj miejsca pracy. Dzisiaj te uchwały są już archaiczne. Teraz przychodzący do Praszki inwestor pyta, czy znajdzie tutaj pracowników. Aby ich pozyskać musi im zapłacić więcej niż otrzymują w obecnym miejscu pracy. Uważam, że teraz gmina powinna stwarzać lepsze warunki do życia mieszkańcom. Chodzi np. o tereny pod jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe. Mamy zamiar to robić. Potencjalni inwestorzy będą mogli nabyć działki.

- Sport i rekreacja to jest to, czego tutaj brakuje – powiedział mieszkający w Praszce Zbigniew Kitajgrodzki z Prawa i Sprawiedliwości. - Prowadzony jest remont krytego basenu, ale tutaj chodzi o pewnego rodzaju inwestycje impulsowe.

Możliwość rozwoju turystyki i agroturystyki lokalne władze widzą szczególnie w momencie wybudowania zbiornika wodnego na rzece Prosna.

- Chodzi o duży zbiornik na styku trzech gmin. On nadal jest w planach. Potrzebny jest ze względów suszowych i przeciwpowodziowych – uważa Tkaczyński.

- Ten zbiornik to historia sięgająca 40 lat. To jest ogromna szansa dla takich gmin jak nasza. Pieniądze na ten cel można pozyskać ze źródeł zewnętrznych. Nie musimy tego finansować w całości. Mamy poparcie wojewody, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – dodał Kitajgrodzki.

Przed wyborami parlamentarnymi wrócił temat reaktywacji województwa częstochowskiego. Mówi się, że ma ono objąć także część Opolszczyzny. Chodzi o gminy Praszka i Rudniki z powiatu oleskiego. Zapytaliśmy, czy dla mieszkańców Praszki to kusząca perspektywa?

- Opolszczyzna bez części powiatu oleskiego byłaby słabym województwem – uważa burmistrz Praszki. - Powstałe województwo częstochowskie byłoby słabe ekonomicznie. Nie chcę, aby coś takiego było. To są tylko takie przedwyborcze opowieści posła, kandydata Giżyńskiego z okręgu częstochowskiego, który zrobił sobie z tego leitmotiv kampanii wyborczej. Mam nadzieję, że Praszka nie wyjdzie z województwa Opolskiego. Korzystamy z programów europejskich tego województwa.

- Ten temat pojawia się zawsze przed wyborami i wraz z rozwojem kampanii wyborczej umiera. Nie ma takiego planu i go nie było. Organizm ten od wielu lat właściwie funkcjonuje. Na Opolszczyźnie wyrastają kolejne pokolenia. To jest tylko kwestia kampanijna. Taki temat w rozwiązaniach na przyszłość w ogóle nie funkcjonuje – stwierdził Zbigniew Kitajgrodzki z PiS.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do naszego programu przyjęli: Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki z Platformy Obywatelskiej oraz Zbigniew Kitajgrodzki z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2022-12-31, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" (31.12.2022) - zobacz i posłuchaj! Z gośćmi "Samorządowej Loży Radiowej" porozmawialiśmy oczywiście o mijającym roku - jakie wyzwania przyniósł on samorządom? Czy dostawały odpowiednie… » więcej 2022-12-24, godz. 12:30 "Samorządowa Loża Radiowa" (24.12.2022) - zobacz i posłuchaj! W audycji porozmawialiśmy o budżetach opolskich gmin, zarówno tych większych, jak i mniejszych. Czy trudno było skonstruować plany finansowe na przyszły… » więcej 2022-12-17, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" (17.12.2022) - zobacz i posłuchaj! Jaki będzie dla samorządów ten zbliżający się rok 2023, w świetle założeń przyjmowanych budżetów? Czy będzie to jednak rok pod znakiem inwestycji… » więcej 2022-12-09, godz. 12:00 Samorządowa Loża Radiowa (10.12.2022) Samorządy dopinają budżety na przyszły rok. Część z nich nie ukrywa, że to budżety "na przetrwanie" trudnego roku, inne mówią o rekordowych inwestycjach… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Opolscy starostowie o sytuacji finansowej powiatów i przyjmowaniu chorych z Ukrainy (03.12.2022) Czy mamy do czynienia z realną groźbą zapaści finansowej powiatów? Czy jedną z konsekwencji trudnej sytuacji finansowej będzie to, że szpitale powiatowe… » więcej 2022-11-26, godz. 12:00 Samorządowa Loża radiowa o transporcie publicznym, węglu i dłuższej kadencji W programie udział wzięli: Katarzyna Gołębiowska-Jarek - gmina Dąbrowa Paweł Masełko - starosta KK Grzegorz Domański wójt gminy Rudniki Dominik… » więcej 2022-11-19, godz. 12:15 "Samorządowa Loża Radiowa" z 19 listopada - zobacz i posłuchaj! Kolejne obniżki podatku PIT oraz dynamiczny wzrost cen energii, obsługi długu i presji na wzrost wynagrodzeń spowodowały, że miastom, gminom i powiatom brakuje… » więcej 2022-11-12, godz. 12:10 "Samorządowa Loża Radiowa" z 12 listopada - zobacz i posłuchaj! W styczniu 2023 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące m.in. ewidencjonowania i raportowania danych o ściekach na terenach niezurbanizowanych. Jak się okazuje… » więcej 2022-11-05, godz. 12:05 "Samorządowa Loża Radiowa" z 5 listopada - zobacz i posłuchaj! Tzw. ustawa węglowa, umożliwiająca samorządom dystrybucję węgla została już przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta. Czy opolscy samorządowcy… » więcej 2022-10-29, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 29 października - zobacz i posłuchaj! Od nowego roku" przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie nocna i świąteczna opieka medyczna" - powiedział w jednym z wywiadów rzecznik Ministerstwa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »