Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa z kąpieliska 'Wodne OKKO'…
2019-08-10, 12:13 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa z kąpieliska "Wodne OKKO" w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA]

Samorządowa Loża Radiowa z kąpieliska "Wodne OKKO" w Kędzierzynie-Koźlu
Tym razem z naszą radiową akcją letnią zawitaliśmy w sobotę do Kędzierzyna –Koźla skąd prowadziliśmy Samorządową Lożę Radiową. Jest to drugie pod względem liczby ludności miasto Opolszczyzny. Bliskość autostrady A4, przebiegająca tam międzynarodowa magistrala kolejowa oraz odrzański szlak wodny stwarzają ogromne możliwości rozwojowe. Jest tam jeden z największych portów rzecznych w Polsce. Miasto ma ponad 111 hektarów uzbrojonych terenów przygotowanych dla inwestorów. Jakie jest wykorzystanie gospodarcze i turystyczne tego potencjału Kędzierzyna-Koźla?
Rozwój turystyki wodnej oraz przedsiębiorczości, a także budownictwo komunalne to tematy, które zdominowały Samorządową Lożę Radiową z Kędzierzyna-Koźla. Sobotni program prowadziliśmy z kompleksu basenów Wodne oKKo, który na osiedlu Azoty oddano do użytku w czerwcu.

Tamtejsze samorządy lokalne stają frontem do wody. Powiat kędzierzyńsko-kozielski realizuje ciekawy projekt związany z rzeką Odrą oraz przystanią „Szkwał”.

- Otwieramy się na Odrę - mówi Józef Gisman, wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. - To jest rzeka, z którą związana jest nasza historia. Realizujemy projekt rewitalizacji związany z Koźlem. Przewiduje on budowę internatu w Technikum Żeglugi Śródlądowej oraz budowę przystani i centrum rekreacji wodnej. Będzie tam plaża, boisko do siatkówki, scena. Tam też organizowane są spływy kajakowe, mamy własne łodzie. Wzbogacimy to jeszcze o skutery wodne. Będzie to ciekawe miejsce, które zostanie udostępnione od przyszłego lata.

- Reńska Wieś nieodłącznie związana jest z akwenem Dębowa – powiedział Zygfryd Steuer, mieszkaniec tej gminy z Mniejszości Niemieckiej. - Akwen ten staje się coraz piękniejszy. Rozbudowywany jest przez gminy Kędzierzyn-Koźle i Reńska Wieś. Są tam nowe obiekty, nowe miejsca do wypoczynku. Dawna linia Koźle-Baborów na odcinku do Polskiej Cerekwi stała się ścieżką rowerową. Jeszcze nie jest wykonany fragment trasy w gminie Reńska Wieś, ale ma to związek z przetargiem, który jest już finalizowany.

W Strategii Rozwoju Miasta Kędzierzyn-Koźle na lata 2016-2020 uznano turystykę za nowy kierunek rozwoju gospodarczego.
- Jest to bardzo słuszne – uważa Robert Węgrzyn, radny opolskiego sejmiku. - Kędzierzyn-Koźle jest miastem przemysłowym i trzeba to równoważyć. Ludzie muszą mieć gdzie wypocząć, spędzić wolny czas. Mieliśmy kiedyś w mieście kąpieliska: Koźle, Kłodnicę, Azoty i Blachownię. Dzisiaj jest jedno, ale o europejskim standardzie. W naszym mieście powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, co ma bardzo ważne znaczenie m.in. ze względu na stan zdrowia naszych mieszkańców.

- Widać coraz więcej kajaków płynących Kłodnicą, koło której mieszkam – mówił Bogdan Tomaszek, radny opolskiego sejmiku. - Wokół Kędzierzyna jest taka pętla, którą można pływać. Motorem rozwojowym naszej turystyki może być zbiornik w Kotlarni. Powierzchnia tego akwenu wynosi około 950 hektarów.

Kędzierzyn-Koźle jest ważnym węzłem transportu wodnego, drogowego oraz kolejowego. Miasto ma ponad 112 hektarów przeznaczonych pod inwestycje. Jakie jest zainteresowanie tymi terenami?
- Mamy dużego inwestora, firmę koreańską Foosung – odpowiedziała na pytanie Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla. - Będzie produkowała elektrolit do baterii dla samochodów elektrycznych. Aktualnie są na etapie pozwoleń środowiskowych. W przyszłym roku na placu budowy będzie pierwsze wbicie łopaty. Za dwa lata powinni rozpocząć już produkcję.

Koreańska grupa Foosung ma zainwestować w Kędzierzynie-Koźlu blisko 400 milionów złotych i zatrudnić 300 pracowników. Firma ta zarezerwowała już sobie dodatkowe tereny na ewentualną rozbudowę swojego zakładu.

W 2018 roku planowane było uruchomienie terminalu przeładunkowego w Koźlu Porcie, ale do tego nie doszło. - Polityka rządu jest taka, aby inwestować w rzeki. Jest inwestor, który wyłożył już tutaj duże pieniądze. Nagle nie wiadomo, dlaczego PKP nie chce dać dostępu do swojej sieci kolejowej. Mam taką nadzieję, że rząd pomoże naszemu inwestorowi.

- Nikt nie wie do końca o co chodzi – powiedział Bogdan Tomaszek. - Pytania dotyczące tego problemu padały na kongresie żeglugi śródlądowej, na konferencjach związanych z odrzańską drogą wodną. Pytania padają, a odpowiedzi brak.

- Inwestycja w Koźlu-Porcie to jest absolutnie kuriozalna sytuacja – uważa Robert Węgrzyn. - Pieniądze traci prywatny inwestor. To są ogromne pieniądze. PKP zachowuje się irracjonalnie i niezrozumiale dla tego inwestora, ale również i dla nas. Inwestor nie może dostać dostępu do torów kolejowych, a blokuje to państwowa spółka. Jest to niebywałe.

Są takie opinie, że centrum logistyczne w Koźlu będzie konkurencją dla terminala kontenerowego w Gliwicach. Być może to jest powodem blokowania reaktywacji portu w Koźlu?
- Ja bym nie skupiła się na porcie w Gliwicach – mówi Sabina Nowosielska. - Proszę zwrócić uwagę, kiedy zaczęły się problemy spółki Kędzierzyn-Koźle Terminale. Zaczęły się, gdy zrobili studium i pozwolenia środowiskowe na terminal kontenerowy. Oznaczało to, że powstanie konkurencja dla naszych sąsiadów z zagranicy. Tu bym szukała problemów. Dla Kędzierzyna-Koźla ten port to ogromna szansa rozwoju.

Rzeka Odra i Kanał Gliwicki zapewniają Kędzierzynowi połączenie wodne z Europą Zachodnią i Górnym Śląskiem. Do 2030 roku Odrzańska Droga Wodna ma być przystosowana do standardów międzynarodowych szlaków żeglugowych. Wybudowany ma być m.in. Kanał Koźle-Ostrawa, będący polskim odcinkiem szlaku wodnego Dunaj-Odra-Łaba. Naszych rozmówców zapytaliśmy o to, czy te plany są realne.

- Niedawno uczestniczyłem w międzynarodowej konferencji dotyczącej tego kanału. Spotkanie to odbywało się w Czechach. Byli tam przedstawicie rządów z Warszawy i Pragi. Konkluzja tej konferencji była taka, że strona czeska jest na sto procent przygotowana do tego zadania, a my nie ruszyliśmy z miejsca. Dlatego tak się dzieje? To jest pytanie do przedstawicieli naszego rządu. Jednak Czesi nie tracą entuzjazmu i zapału. Przesuwają, prolongują kolejne terminy, które były uzgodnione z polską stroną, a dotyczyły rozpoczęcia prac. Problem chyba tkwi w finansach, ale też nie możemy zwodzić Czechów z miesiąca na miesiąc i z roku na rok - powiedział Robert Węgrzyn.

We wrześniu w Opolu odbędzie się drugi Kongres Żeglugi Śródlądowej. Podpisane zostanie tam polsko-czeskie memorandum dotyczące współpracy w zakresie budowy pierwszego odcinka Kanału Koźle-Ostrawa.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do udziału w programie przyjęli:

- Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźle,

- Józef Gisman, wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego,

- Robert Węgrzyn, radny sejmiku z Platformy Obywatelskiej,

- Bogdan Tomaszek, radny sejmiku z Prawa i Sprawiedliwości,

- Zygfryd Steuer, Mniejszość Niemiecka

Zobacz także

2019-06-29, godz. 13:46 Samorządowa Loża Radiowa spod CH Turawa Park w Zawadzie [FILM, ZDJĘCIA] 267 tysięcy odwiedzających miał w ubiegłym roku opolski ogród zoologiczny. Jest to miejsce w stolicy regionu cieszące się największą popularnością wśród zwiedzających… » więcej 2019-06-22, godz. 16:07 Samorządowa Loża Radiowa znad Jeziora Nyskiego - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Rozwój Nysy nabiera tempa. Udaje się jej pozyskiwać inwestorów. Miasto jest atrakcyjne turystycznie. Realizowane są tam lokalne programy wspierające rodzinę oraz… » więcej 2019-06-15, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (15.06) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Na Opolszczyźnie przybywa miejsc opieki nad osobami w podeszłym wieku, przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Nie likwiduje to jednak kolejek oczekujących na… » więcej 2019-06-08, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o umowach partnerskich z Ukrainą i Niemcami Współpraca opolskich samorządów lokalnych z ich partnerami na Ukrainie jest potrzebna, ale też wzbudza kontrowersje związane z gloryfikowaniem przez naszych wschodnich… » więcej 2019-06-01, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o dofinansowaniach z państwowego Funduszu Dróg Samorządowych Stan dróg lokalnych ciągle jest znaczącym problemem, z którym borykają się gminy i powiaty. O dofinansowanie tych zadań mogą ubiegać się z państwowego Funduszu… » więcej 2019-05-18, godz. 12:30 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o tym, jaką rolę odegrał istniejący ponad 20 lat Euroregion Pradziad O dotychczasowych osiągnięciach i problemach oraz perspektywach współpracy na pograniczu opolsko-czeskim rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Kontakty te… » więcej 2019-05-11, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin Nadal występuje deficyt mieszkań komunalnych na Opolszczyźnie. Budownictwo dla takich najemców stopniowo rozwija się w dużych miastach regionu. Natomiast w małych… » więcej 2019-05-04, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o doświadczeniach historycznych i kulturowych mieszkańców Opolszczyzny Różne doświadczenia historyczne oraz kulturowe mieszkańców powodują, że Opolszczyzna jest szczególnym regionem na mapie Polski. Na początku tego miesiąca obchodziliśmy… » więcej 2019-04-27, godz. 11:10 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o sytuacji finansowej szpitali powiatowych w regionie Szpitale powiatowe potrzebują zmian systemowych w służbie zdrowia dotyczących m.in. ich finansowania. Zbyt małe są nakłady państwa na lecznictwo. Problem ten szczególnie… » więcej 2019-04-20, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy. Dla samorządów otworzyły się nowe możliwości pozyskiwania… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »