Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » 'Samorządowa Loża Radiowa' z Głubczyc [FILM, …
2019-07-20, 14:00 Autor: Jan Poniatyszyn

"Samorządowa Loża Radiowa" z Głubczyc [FILM, ZDJĘCIA]

"Samorządowa Loża Radiowa" w Głubczycach
Tematy dotyczące gospodarki, dróg, transportu publicznego i służby zdrowia zdominowały Samorządową Lożę Radiową w Głubczycach. Ze studiem plene-rowym Radia Opole byliśmy w tamtejszym centrum przesiadkowym, nieopodal dawnego dworca kolejowego PKP.
Dworzec ten zbudowano w drugiej połowie XIX wieku. Kształtem przypomina lo-komotywę parową. Gmina przejęła ten budynek od PKP, a następnie sprzedała go prywatnej firmie, która miała prowadzić w nim działalność handlowo-usługową. Od kilku lat zabytkowy dworzec popada w ruinę. Zapytaliśmy, co w tej sprawie robią władze gminy?

- Gmina przejęła ten dworzec od PKP w 2012 roku - mówi Kazimierz Bedryj, wi-ceburmistrz Głubczyc. - Już wówczas był bardzo zniszczony. Gdy trafił w pry-watne ręce jego degradacja postępowała. Właściciel z Warszawy zajęty był do-chodzeniem swoich racji w sądzie. Jako gmina zwróciliśmy się do niego z ofertą odkupienia dworca. Jednak on oświadczył, że ma w pełni przygotowaną inwe-stycję i do końca 2018 roku wykona prace zabezpieczające, czyli dach. Nie zro-biono tego. Nie zareagowały też odpowiednie służby, które mają kompetencje, aby upomnieć tego właściciela, że utrzymuje ten budynek w niewłaściwym stanie. W sprawie tych zaniedbań burmistrz złożył zawiadomienie do prokuratury.

- Sprzedaż tego dworca była błędem – uważa Elżbieta Słodkowska, radna Głub-czyc z Prawa i Sprawiedliwości. - Ten budynek zawsze powinien być w zaso-bach gminy i odpowiednio zagospodarowany. Mamy olbrzymie braki mieszka-niowe. Nie ma lokali pod wynajem. Na każdej sesji rady pytam burmistrza o ten budynek. Umowa o jego sprzedaży nie została odpowiednio zabezpieczona prawnie. Gmina nie zagwarantowała sobie możliwości ponownego przejęcia te-go budynku, gdyby właściciel nie prowadził odpowiednich remontów. Na sesjach pytam też burmistrza, czy zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez swojego poprzednika? Takiego zawiadomienia nie ma. Te-mat dworca zawsze ożywa przed wyborami. Tak też było przed wyborami samo-rządowymi. W lokalnych mediach finansowanych przez gminę pojawił się pro-gram promujący powstanie tam galerii handlowej. Wówczas przypomniały mi się czasy PRL. Była to taka propaganda sukcesu i wielu mieszkańców się na nią nabrało, dlatego zagłosowali na obecnego burmistrza. W tym dworcu mieszkają bezdomni. Budynek ten jest niezabezpieczony.


W drugiej połowie XIX wieku Głubczyce uzyskały połączenie kolejowe z Raciborzem, Racławicami Śląskimi i Krnovem. W tym roku minęło 18 lat od zamknięcia linii kolejowej nr 177 z Raciborza do Głubczyc. Jakie są szanse na jej reaktywowanie zapytaliśmy Kazimierza Bedryja: - Gmina prowadzi liczne działania w celu przywrócenia ruchu na tych liniach. Przy wsparciu samorządowców z Głogówka, Baborowa, i Raciborza złożyliśmy stosowne wnioski m.in. do premiera. Na naszym terenie jest do wywiezienia ok. 250 tysięcy ton rocznie. Wniosek z podpisami 2,5 tys. naszych mieszkańców trafił też do prezesa PKP i ministra transportu. Uzyskaliśmy odpowiedź, że ta linia kolejowa nie jest w kontrakcie wojewódzkim i nie może być zrealizowana w obecnej perspektywie finansowej. Koszt tego remontu to 47 mln zł.

- Jako Prawo i Sprawiedliwość, co najmniej od dwóch kadencji rozmawiamy o kolei – mówi poseł tej partii Jerzy Naszkiewicz, który był radnym powiatu głub-czyckiego. - Pierwsze kroki jakie poczyniłem będąc posłem to udałem się do kil-ku ministerstw. Rozmawiałem też z prezesem PLK. Przywrócenie kolei jest moż-liwe. Kilku posłów zapewniło, że mi pomogą. Rozmawialiśmy z osobami decy-zyjnymi. To o czym wspomniał wiceburmistrz, to było takie słanie pism na Berdy-czów. Wymagane jest studium wykonalności. Muszą to zrobić sejmik opolski i śląski. Toczą się na ten temat rozmowy. Znam już całkowity koszt tej linii kolejo-wej. Dzisiaj nie powiem o szczegółach, ale jest olbrzymi.

Głubczyce mają nowe centrum przesiadkowe. Powstało ono na terenie dawnego dworca PKS w sąsiedztwie stacji kolejowej. W mieście tym funkcjonuje spółka PKS Głubczyce, której udziałowcami są samorządy lokalne. Pakiet kontrolny na-leży do powiatu. Ubogi jest rozkład jazdy połączeń lokalnych.

- W większości są to nierentowne kursy – wyjaśnia Anita Juchno, wicestarosta głubczycki. - Przez dłuższy czas staraliśmy się utrzymywać większość kursów. Strata, którą w ubiegłym roku zanotowała spółka zdeterminowała pewne działa-nia. Jest odpływ pasażerów od transportu publicznego. Wiele gospodarstw do-mowych ma po kilka samochodów.

- Jest zmniejszona liczba kursów – potwierdza Tomasz Ognisty, radny powiatu głubczyckiego z Kietrza. - PKS Głubczyce świadczy również usługi dla dużej fir-my na Śląsku. Chcielibyśmy, aby tych autobusów było więcej zwłaszcza z tych bocznych miejscowości. Mój brat jest kierowcą i opowiada, że po przejechaniu 50 kilometrów często ma dwóch pasażerów.

- Ten rozkład jazdy jest tak ubogi, bo nie mamy w PKS menedżera z prawdziwe-go zdarzenia – stwierdził Jerzy Naszkiewicz. - Trzeba np. zobaczyć kiedy z tych przygranicznych miejscowości starsi ludzie jadą do lekarza, na zakupy i wów-czas układać rozkład jazdy.


Rada powiatu głubczyckiego zatwierdziła program naprawczy dla SP ZOZ w Głubczycach, który zarządza tamtejszym szpitalem. Lecznica ta generuje coraz większe długi, które stają się zobowiązaniami budżetu powiatu.
- Temat ten spędza sen z powiek naszym samorządowcom - mówi wicestarosta głubczycki. - Martwimy się o finansowanie służby zdrowia. Niestety od 2016 roku nasz szpital powiatowy notuje rosnącą stratę. Pierwsze miliony już przekazali-śmy do naszego szpitala powiatowego, gdyż ustawodawca nałożył na nas obo-wiązek pokrywania ujemnego wyniku finansowego. Zamiast dbać o infrastruktu-rę i żeby lepiej żyło się mieszkańcom my pokrywamy coś, co powinno być finan-sowane przez państwo. Tych problemów w służbie zdrowia namnaża się coraz więcej. Niedoszacowane są koszty leczenia. Kończąc ten rok będziemy musieli pokryć stratę szpitala wynoszącą minimum trzy miliony złotych.
Debatę prowadzi Jan Poniatyszyn, a zaproszenie do programu przyjęli:
  • Anita Juchno, wicestarosta głubczycki
  • Elżbieta Słodkowska, radna Głubczyc
  • Kazimierz Bedryj, wiceburmistrz Głubczyc
  • Zbigniew Ziółko, radny sejmiku z Platformy Obywatelskiej
  • Jerzy Naszkiewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości
  • Tomasz Ognisty, radny powiatu głubczyckiego
  • Janusz Siano, wicestarosta prudnicki z Mniejszości Niemieckiej
  • Leszek Bac, radny powiatu głubczyckiego

Zobacz także

2022-10-22, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 22 października - zobacz i posłuchaj! Trudne czasy wymagają trudnych decyzji. Czy w wymiarze samorządowym oznacza to cięcie planów inwestycyjnych? Co z pensjami pracowników? Jak na najbliższą… » więcej 2022-10-15, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 15 października - zobacz i posłuchaj! Zaproszenie do programu przyjęli: Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski Wójt Komprachcic Leonard Pietruszka Wójt Strzeleczek Marek Pietruszka » więcej 2022-10-08, godz. 12:03 Samorządowa Loża Radiowa z 8 października - zobacz i posłuchaj Czy w najbliższym czasie na inwestycjach realizowanych przez samorządy trzeba będzie powiesić kartkę z napisem "Nieczynne do odwołania"? Czy to dobry pomysł… » więcej 2022-10-01, godz. 12:05 Samorządowa Loża Radiowa z 1 października - zobacz i posłuchaj W Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy o tym jak przebiega weryfikacja wniosków i wypłacanie dodatku węglowego, czy w związku z tym więcej pracy miały… » więcej 2022-09-24, godz. 12:05 "Samorządowa Loża Radiowa" z 24 września - zobacz i posłuchaj! W Samorządowej Loży Radiowej gościli przedstawiciele trzech należących do Związku Gmin Śląska Opolskiego. Związek od lat grupowo kupuje energię elektryczną… » więcej 2022-09-17, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 17 września - zobacz i posłuchaj! W sobotnie przedpołudnie rozmawialiśmy o pieniądzach, które jednostkom samorządu przyznał sejm. Jak czytamy na stronach rządowych, około 13,7 mld złotych… » więcej 2022-09-10, godz. 12:15 "Samorządowa Loża Radiowa" z 10 września - zobacz i posłuchaj! W Samorządowej Loży Radiowej radni Opola dyskutują o tym, co dzieje się w miejskiej spółce Wodociągi i Kanalizacja, której wiceprezesi decyzją prokuratora… » więcej 2022-09-03, godz. 12:03 Samorządowa Loża Radiowa (3.09.2022) o podwyżkach dla personelu szpitali i problemach jakie one powodują dla budżetów… Związek Powiatów Polskich przeprowadził ankietę dotyczącą sytuacji finansowej szpitali. Ankietę wypełniło 195 samorządowych szpitali i okazało się… » więcej 2022-08-27, godz. 13:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 27 sierpnia - zobacz i posłuchaj! Tydzień temu Opolszczyznę nawiedziły ulewne deszcze. Wiele miejscowości zostało podtopionych, głównie dotyczy to posesji i dróg. W Samorządowej Loży… » więcej 2022-08-19, godz. 14:37 "Samorządowa Loża Radiowa" z 20 sierpnia - zobacz i posłuchaj! Z opolskimi samorządowcami porozmawialiśmy o tym jak wyglądają przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W szkołach wiele się zmieni; są uczniowie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »