Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, F…
2018-12-01, 13:46 Autor: Agnieszka Stefaniak, Maciej Stępień (oprac. AL, MW)

Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM]

Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu (01.12.2018)
Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatkowych funduszy. Dziś budżet placówki to składowe: pieniądze z Ministerstwa Kultury, samorządu województwa oraz powiatu. Wyróżnienie było jednym z tematów Samorządowej Loży Radiowej, która nadawana była prosto z Sali Myśliwskiej muzeum.

Gośćmi Samorządowej Loży Radiowej byli: Bożena Szczęsna - radna miejska w Brzegu (.Nowoczesna), Roman Kolek, wicemarszałek województwa (Mniejszość Niemiecka), Dariusz Byczkowski - dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, radny wojewódzki, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego (PiS), Jacek Monkiewicz - starosta brzeski, Jacek Niesłuchowski - radny miejski w Brzegu, szef struktur PO w powiecie,
Mariusz Grochowski - radny powiatowy (PiS), Janusz Jakubów, przewodniczący rady powiatu (Kukiz'15) oraz Artur Kotara - burmistrz Lewina Brzeskiego (PSL).

Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że wpisanie muzeum na listę to ogromne wyróżnienie. Dyrektor MPŚ Dariusz Byczkowski wskazał, że starania zaczęły się w lipcu. Sam wniosek to 300 storn, kilkaset zdjęć. - To prestiżowa nagroda. Ale z tym nie wiążą się automatycznie większe środku. Choć dziś aplikując na przykład o pieniądze unijne czy środki ministerialne, mamy pierwszeństwo jako Pomnik Historii. Niejako z automatu też wchodzimy w krwiobieg promocji historii, istniejemy w folderach UNESCO.

- Brzeg to piękne miasto. To sprzyja rozwojowi turystyki na jeszcze większą skalę - podkreślał wicemarszałek województwa Roman Kolek i nie zaprzeczył pytany o możliwe zwiększenie nakładów samorządu województwa na muzeum.

Jacek Monkiewicz, starosta brzeski wskazywał, że powiat boryka się z problemami finansowymi, ale zapewnił, że powiat zintensyfikuje działania w stronę promocji i miasta i powiatu, pieniędzy nie będzie mniej.

Janusz Jakubów, przewodniczący rady powiatu brzeskiego wspominając byłego dyrektora muzeum Pawła Kozerskiego, wskazał na zaangażowanie pracowników - ludzi, którzy "budowali" to miejsce.

Mariusz Grochowski, radny powiatowy wskazał, że w tym temacie radni różnych opcji mówią jednym głosem, bo muzeum to perełka powiatu.

Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego również dla swojej gminy widzi szansę po wzmocnieniu pozycji Muzeum Piastów Śląskich, mając na myśli przede wszystkim turystykę sentymentalną.

Bożena Szczęsna, radna miejska mówi, że tytuł otwiera kolejne drzwi, drzwi muzeum na świat. Wskazała jednak na "zgrzyt" w radzie miasta. Z jednej strony część radnych, która stawia na rozwój kulturalny, z drugiej burmistrz optujący za budową nowego zakładu karnego.

Jacek Niesłuchowski, przewodniczący rady miasta Brzeg powiedział, że miasto ma potencjał turystyczny, który można w jeszcze lepszy sposób wykorzystać. Zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, by tych turystów było jeszcze więcej.

Pytanie jednak jak z ruchem turystów poradzi sobie miasto na co dzień tonące w korkach. Brzeg od lat walczy o budowę obwodnicy oraz drugiej przeprawy mostowej. Ostatnie działania prezentowano przed wyborami. Było to podpisanie umowy z GDDKiA - na dokumentację, studia środowiskowe, wykonalności, plus projekt. Sama budowa - tu mówiło się o potrzebnej sumie 360 milionów złotych. W międzyczasie zmienił się układ sił politycznych w powiecie i powstaje pytanie co z inwestycją. Czy rząd dalej będzie jej sprzyjał?

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie powiedzieli, że liczą, iż rząd nie wycofa się z obietnic, że nie była to tylko wyborcza obietnica. Zapowiedzieli lobbowanie na rzecz inwestycji wszędzie, gdzie to możliwe.

Ostatnim tematem poruszonym na antenie była sytuacja w Brzeskim Centrum Medycznym. Szpital - wg słów starosty - jest zadłużony na kilkanaście milionów złotych. Konieczny jest program naprawczy. Dodatkowo obecnie w placówce prowadzony jest remont bloku operacyjnego, na który samorząd nie otrzymał - o czym poinformował dziś słuchaczy Samorządowej Loży Radiowej starosta Jacek Monkiewicz rządowej dotacji.

Program prowadzili: Agnieszka Stefaniak i Maciej Stępień.

Zobacz także

2022-03-26, godz. 12:01 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 26 marca 2022 r. Samorządowcy tym razem zastanawiali się nad kwestią relokacji uchodźców. Oblężenie i największa ilość osób z Ukrainy jest widoczna w największych miastach… » więcej 2022-03-19, godz. 12:00 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 19 marca 2022 r. W Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy z samorządowcami o pomocy, jakiej udzielają uchodźcom, ograniczeniach z tym związanych, potrzebnych wytycznych… » więcej 2022-03-12, godz. 12:07 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 12 marca 2022 r. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy gościmy w województwie opolskim. Duża część z nich to dzieci i młodzież. Mieszkańcy regionu przyjmują ich pod swój… » więcej 2022-03-05, godz. 12:05 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 5 marca 2022 r. Już ponad tydzień trwa wojna na Ukrainie. Do Polski, na Opolszczyznę docierają uchodźcy. O wielkiej akcji pomocowej, ale też o wyzwaniach jakie stoją przed… » więcej 2022-02-26, godz. 12:30 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 26 lutego 2022 r. W obliczu napaści Rosji na Ukrainę stoimy jako społeczeństwo przed ważnym testem solidarności. Ten test na szczęście zdajemy. Zewsząd słyszymy o chęci… » więcej 2022-02-19, godz. 14:00 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 19 lutego 2022 r. Korekta subwencji oświatowej, funkcjonowanie Domów Pomocy Społecznej i pieczy zastępczej, to tematy, którymi zajęliśmy się w Samorządowej Loży Radiowej… » więcej 2022-02-11, godz. 13:00 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 12 lutego 2022 r. Wg rządowych danych miniony rok był rekordowy pod względem napływu zagranicznego kapitału. W ramach Polskiej Strefy Inwestycji wartość wszystkich inwestycji… » więcej 2022-02-04, godz. 15:24 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z dnia 5 lutego 2022 r. Zmniejszenie cen i opłat zakłada rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0. Wprowadza czasową obniżkę podatku VAT na niektóre towary. Czy regulacje te będą też… » więcej 2022-01-29, godz. 12:06 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z dnia 29 stycznia 2022 r. W przetargach astronomiczne są ceny robót drogowych, oferowane na te zadania przez firmy. Czy wyhamuje to inwestycje samorządowe? Problemem stały się również… » więcej 2022-01-22, godz. 12:05 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 22 stycznia 2022 r. Budżet obywatelski oraz Fundusz Sołecki to największe narzędzia partycypacji obywatelskiej. Dzięki nim mieszkańcy mogą realizować oddolne inicjatywy. Jednak… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »