Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa

W Samorządowej Loży Radiowej

2017-02-17, 14:16

Reforma edukacji, planowane remonty dróg w regionie i debata o tym, czy Polacy powinni mieć łatwiejszy dostęp do broni [FILM, ZDJĘCIA]

Zobacz i posłuchaj Samorządowej Loży Radiowej z 17 lutego 2017
Z gośćmi Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy m.in. na temat skutków wydawania przez kuratorów oświaty opinii co do zamykania szkół przez samorządy. W debacie poruszyliśmy także temat związany z inwestycjami drogowymi, czyli jakie drogi nie będą budowane w najbliższych latach na Opolszczyźnie. Ostatni temat Samorządowej Loży Radiowej dotyczył projektu związanego z posiadaniem broni. Ruch Kukiz'15 chce, aby to starostowie a nie policja wydawali pozwolenie na broń. Czy ta zmiana sprawi, że będzie bezpieczniej?

Gośćmi Piotra Wójtowicza byli: Zuzanna Donath-Kasiura (Mniejszość Niemiecka), radny Arkadiusz Szymański (PiS), dyrektor biura wojewody opolskiego Jerzy Naszkiewicz, radny powiatu brzeskiego Jacek Niesłuchowski (Platforma Obywatelska), radny województwa opolskiego Grzegorz Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.więcej »
2017-02-11, 12:40

Opolskie echa wizyty w Polsce kanclerz Angeli Merkel i pomysły na zmiany w funkcjonowaniu samorządów - zobacz i posłuchaj Samorządowej Loży Radiowej z 10 lutego 2017 [FILM]

Zobacz i posłuchaj Samorządowej Loży Radiowej z 10 lutego 2017
Goście programu rozmawiali o opolskich echach wizyty w Polsce kanclerz Angeli Merkel. Dyskusja dotyczyła m.in. sytuacji mniejszości niemieckiej w województwie opolskim po zmianie granic administracyjnych Opola, nakładów na mniejszości narodowe w Polsce i w Niemczech oraz szkolnictwa niemieckojęzycznego.

Poruszony został również temat jakości polskiego samorządu oraz pomysłów na zmiany w jego funkcjonowaniu.więcej »
2017-02-04, 12:40

O chemikaliach na Opolszczyźnie, apelu o większe pieniądze na realizację programu "500+" i zmianach w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Samorządowej Loży Radiowej z 4 lutego! [FILM]

Samorządowa Loża Radiowa z 4 lutego 2017
Część radnych sejmiku województwa apeluje o więcej pieniędzy na obsługę programu "Rodzina 500 plus". Władze regionu chcą, aby rząd przekazał Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej wyższą kwotę na zlecone zadanie. W tej sprawie na ostatniej sesji radni przyjęli w formie uchwały apel. W debacie poruszony był także temat zmian w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Radni koalicji w samorządzie regionu obawiają się, że przez proponowane zmiany stracą wpływ na funkcjonowanie funduszu. Naszych gości poprosiliśmy również o komentarz do sprawy składowanych na Opolszczyźnie chemikaliach.

Gośćmi Piotra Wójtowicza byli: wójt Aneta Rabczewska, wojewoda Adrian Czubak, Grzegorz Sawicki (PSL), Roman Kolek (MN), Jacek Niesłuchowski (PO) i Arkadiusz Szymański (PiS)
2017-01-21, 12:40

Na czym ma polegać planowana zmiana ordynacji wyborczej? Samorządowa Loża Radiowa z 21 stycznia [FILM]

Goście Samorządowej Loży Radiowej o pomyśle zmiany ordynacji wyborczej i problemie ze smogiem
Wybory samorządowe w przyszłym roku mają odbyć się według nowych zasad. Pomysł zakłada wprowadzenie 2-kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Opozycja jest przeciwna takim rozwiązaniom i podkreślają, że to zamach na samorządy ze strony PiS, natomiast przedstawiciele rządu uważają, że ich rozwiązanie poprawi jakość rządzenia w samorządach. To pierwszy temat, którym zajęliśmy się w Samorządowej Loży Radiowej. Kolejny dotyczył smogu. Naszych gości zapytaliśmy, kto może rozwiązać ten problem - rząd czy samorząd?

Gośćmi Piotra Wójtowicza byli: wicewojewoda Violetta Porowska, Arkadiusz Szymański (PiS), wicestarosta nyski Piotr Woźniak (SLD), wicemarszałek Szymon Ogłaza (PO), wicemarszałek Roman Kolek (MN), wicemarszałek Antoni Konopka (PSL).więcej »
2017-01-14, 12:40

Koniec protestu przeciwko powiększeniu Opola? Samorządowa Loża Radiowa z 14 stycznia [FILM]

Goście Samorządowej Loży Radiowej o proteście przeciwko powiększeniu Opola i reformie edukacji
Głodujący przeciwnicy powiększenia Opola zakończyli protest. W poniedziałek (16.01) w Warszawie mają spotkać się z szefem MSWiA. Goście Samorządowej Loży Radiowej zastanawiali się nad tym, czy to wystarczy, by powiększanie stolicy regionu przestało być kwestionowane.

Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy zmieniającej system oświatowy w Polsce samorządy stoją przed wyzwaniem polegającym na wcieleniu jej w życie. Czy poradzą sobie z tą kwestią? Czy można było reformę przygotować lepiej?

Gośćmi Ireneusza Prochery byli: wojewoda Adrian Czubak, wicemarszałek Szymon Ogłaza (PO), Antoni Konopka (PSL), Arkadiusz Szymański (PiS), Hubert Kołodziej (MN) oraz Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich.więcej »
2017-01-07, 12:48

Radni sejmiku i przedstawiciel wojewody o proteście przeciwników Dużego Opola. Samorządowa Loża Radiowa z 7 stycznia [FILM]

Uczestnicy Samorządowej Loży Radiowej o możliwościach rozwiązania konfliktu między Opolem a podopolskimi gminami [FILM]
W Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim od dziesięciu dni głoduje 10 osób - przeciwników Dużego Opola. Próby przekonania biskupa Andrzeja Czai, aby przerwano protest nie przyniosły rezultatu. Duchowny napisał do premier Beaty Szydło: "Szanowna Pani Premier, ja już naprawdę nie wiem co mam jeszcze zrobić, by nie doszło do jakiegoś nieszczęścia". O sprawę zapytaliśmy w pierwszej audycji "Samorządowa Loża Radiowa" radnych sejmiku województwa opolskiego i przedstawiciela wojewody. Czy mają pomysł na szybkie rozwiązanie problemu?więcej »
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »