Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2019-04-16, 07:42 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Stanisław Śmiełowski patronem sali koncertowej opolskiej szkoły muzycznej [ZDJĘCIA]

Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Stanisław Śmiełowski jest od poniedziałku (15.04) patronem sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Uroczyste nadanie imienia sali koncertowej oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej nastąpiło tuż po przeszło dwugodzinnym spotkaniu, obfitującym we wspomnienia i prezentacje dzieł.
Podczas panelu z udziałem współpracowników i przyjaciół, przybliżono także wiele faktów życia kompozytora, pedagoga, dziennikarza i folklorysty, który od 1956 roku był związany z Opolem.

- Staszek Śmiełowski zajmował się wieloma dziedzinami - przyznaje Zbigniew Kościów, przyjaciel i biograf artysty.

- Każdy, kto się zwracał do niego, mógł liczyć na relację w jakimś sensie inspirującą. To nie była tylko informacja, ale zawsze jakaś interpretacja tego faktu, który się pojawiał w rozmowie. Interesował się każdą dziedziną, która nie była przez kogoś innego "ruszana". Ostatnie dzieła poświęcił właśnie folklorowi opolskiemu.

Jak przyznaje przyjaciel kompozytora, działalność radiowa, koncentrująca się głównie na sferze muzycznej lub artystycznej, była chęcią wypowiedzenia się zarówno przy pomocy słów, jak i muzyki.

Przypomnijmy, że Stanisław Śmiełowski prowadził ożywioną działalność pedagogiczną, dziennikarską i kompozytorską. W latach 1962-1981 pełnił funkcję kierownika redakcji muzycznej w Radiu Opole, a w swoich audycjach nie stronił od prezentowania konsekwentnie gromadzonego materiału folklorystycznego. Był także inicjatorem wielu wydarzeń, m.in. "Dni Elsnerowskich".

Dodajmy, że poniedziałkowe (15.04) wydarzenie poświęcone Stanisławowi Śmiełowskiemu, w latach 1956-1976 związanemu z opolską szkołą muzyczną, otwiera cykl "Dopóki pamięć trwa", powstały z inicjatywy Komitetu utrwalania pamięci i przybliżania historii opolskiej PSM.
Zbigniew Kościów

Zobacz także

2024-04-24, godz. 16:00, ROD - artykuły Karierę zaplanuj na festiwalu! Ponad 30 stanowisk wystawienniczych, debaty i wykłady. Tak wyglądał dzisiaj Opolski Festiwal Kariery, zorganizowany w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w stolicy regionu. » więcej 2024-04-24, godz. 15:30, ROD - artykuły Co nowego w sprawie centrum logistycznego w Świerklach? Mieszkańcy opolskiej dzielnicy Świerkle od lat obawiają się wielkiego inwestora, który najpierw miał wybudować tam ogromne szklarnie, a teraz chce by na jego terenie stanęło centrum logistyczne. Inwestycja wśród miejscowych nie… » więcej 2024-04-23, godz. 17:45, ROD - artykuły Nowe technologie na opolskich polach. Łazik pracuje na głubczyckich uprawach Nowe technologie w polu i w zagrodzie, to już się dzieje, także na Opolszczyźnie. Na polach uprawnych przedsiębiorstwa rolnego Top Farms w Głubczycach pracuje ciągnik... bez kierowcy. » więcej 2024-04-23, godz. 16:15, ROD - artykuły Dla czystej Odry. Znamy szczegóły akcji dla rzeki 20 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec weźmie udział w 3. edycji międzynarodowej Akcji Czysta Odra, która startuje już 26 kwietnia. W tym roku oprócz sprzątania dobiegnie końca druga akcja pn. ODROdzenie. Dorzecza Odry zasiedli… » więcej 2024-04-23, godz. 16:00, ROD - artykuły Poród francuski, czyli gwizdek i cesarka. Nowość w opolskim szpitalu Historyczny i wyjątkowy moment nie tylko dla szpitala, ale przede wszystkim dla mamy i jej nowo narodzonego dziecka. W Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono poród francuski. Jest to cięcie cesarskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »