Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » Poznaj ludzi z pasją (artykuły z 2017 r.) » Miłość do małej ojczyzny - reportaż Jana Po…
2017-10-13, 10:49 Autor: Jan Poniatyszyn (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Miłość do małej ojczyzny – reportaż Jana Poniatyszyna

Ejszyszki, Wileńszczyzna (Wilno Region), Litwa [fot. Leszek Kozlowski / flickr.com]
Ejszyszki, Wileńszczyzna (Wilno Region), Litwa [fot. Leszek Kozlowski / flickr.com]
„Miłość do małej ojczyzny” Polaków żyjących na Litwie wspierają mieszkańcy gminy Głogówek. Mimo, że dzieli ich znaczny dystans geograficznych i trudno doszukać się jakichkolwiek powiązań historycznych, to coraz intensywniejsze są kontakty między tymi społecznościami.
Największe skupiska Polaków na Litwie znajdują się w jego stolicy oraz w czterech powiatach m.in. solecznickim. Nasi rodacy stanowią tam większość mieszkańców. Problemy z jakimi borykają się na co dzień dotyczą polskiego szkolnictwa, zwrotu ziemi oraz respektowania praw mniejszości narodowych. Pobytowi mieszkańców gminy Głogówek w Wilnie i Solecznikach towarzyszył nasz reporter Jan Poniatyszyn.

W reportażu tym wystąpili również: rektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wilnie prof. Ryszard Kuźmo, nauczyciel gimnazjum w Solecznikach Lilia Kutysz, a na akordeonie grała Danuta Popławska, emerytowany nauczyciel gimnazjum w Dziewieniszkach.

Zobacz także

2016-08-10, godz. 17:16 Krwawy Jurgen bohaterem reportażu Doroty Kłonowskiej Nysa ma swojego kata. To Krwawy Jurgen, czyli Kat Jurko, a na co dzień Jerzy Gadawski. Od kilkunastu lat wiernie odtwarza tradycje tego niechlubnego rzemiosła… » więcej 2016-08-07, godz. 13:50 Na wózku inwalidzkim dookoła Polski - posłuchaj "Reporterskiego tu i teraz" W upale lub w deszczu próbuje przejechać na wózku inwalidzkim 2313 kilometrów wokół Polski. Adrian Beściak z Rzeszowa 5 lat temu stał się ofiarą wypadku… » więcej 2016-08-04, godz. 14:43 Niezwykłe maskotki ze sportowym rodowodem Ma 58 lat i jest właścicielem ogromnej kolekcji maskotek. Są to oficjalne, uznane przez MKOL, maskotki igrzysk olimpijskich. Redaktor sportowy Radia Katowice… » więcej 2016-07-29, godz. 17:00 Jak legendarny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale wygląda od kuchni? Reportaż Darii Placek Już w piątek (05.08) w Rio de Janeiro zapłonie olimpijski znicz. Najlepsi sportowcy świata rozpoczną bój o medale. Walka z samym sobą, przekraczanie kolejnych… » więcej 2016-07-27, godz. 12:00 Wstrząsający reportaż - posłuchaj, zanim skoczysz "Skakało się do wody... Aż się skoczyło... I skręciło się kark... Pewnie bym został w wodzie, gdyby się ktoś o mnie nie potknął, bo leżałem na dnie..."… » więcej 2016-07-25, godz. 07:52 Praca kierowcy TIR-a nie jest tak przyjemna jak wydaje się na Master Truck. Premiera w "Reporterskim tu i teraz" W niedzielę (24.07) zakończył się w Nowej Wsi Królewskiej pod Opolem zlot fanów wielkich ciężarówek "Master Truck Show". Ktoś, kto podziwiał z boku… » więcej 2016-07-21, godz. 11:00 Chodzą po łące, żeby policzyć… wiewiórki podziemne. Posłuchaj „Reporterskiego tu i teraz”! Chodzą po łące, słuchają śpiewu ptaków i sianem czopują nory. Po co? Żeby policzyć wiewiórki... Wiewiórki na łące?! Owszem, bo chodzi o wiewiórki… » więcej 2016-07-17, godz. 23:04 Jak wygląda nauka bez dzwonka, ocen i lekcji? Posłuchaj "Reporterskiego tu i teraz" Państwo Anna i Tomasz Chyrowie mają sześcioro dzieci w wieku od 15 lat do 6 miesięcy. Trzy lata temu zabrali swoje dzieci z szkoły i zdecydowali się na edukację… » więcej 2016-07-14, godz. 17:18 Czy Biskupiej Kopie grozi... wyłysienie? Posłuchaj "Reporterskiego tu i teraz" Biskupia Kopa łysieje - alarmują turyści i dziennikarze. To efekt masowej wycinki okolicznych lasów świerkowych. Są one stare, chorują, łamią się..… » więcej 2016-07-11, godz. 14:21 Jak wyglądałby świat, gdyby rządziły nim dzieci? O tym w kolejnym "Reporterskim tu i teraz" Jak wyglądałby świat, gdyby rządziły nim dzieci, przekonać się o tym można było w Raszowej, gdzie przez pięć dni ponad setka dzieci w wieku od 7 do… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »