Radio Opole » Rewiry kultury » Artykuły

Artykuły

2021-11-20, 18:12

Niecodzienne spojrzenie na muzyczną historię "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech: wprowadzenie do retransmisji

prof. Maciej Gołąb podczas wykładu w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
prof. Maciej Gołąb podczas wykładu w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wykład prof. Macieja Gołąba w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wykład prof. Macieja Gołąba w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dokładnie w przededniu (10.11) Narodowego Święta Niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu zaprezentowane zostały historyczne warianty melodii i tekstów polskiego hymnu państwowego. Kompozycje, wykonane przez młodzież i nauczycieli opolskiej szkoły muzycznej, stanowiły integralną część wykładu zatytułowanego "Na jaką melodię Józef Wybicki odśpiewał «Pieśń Legionów Polskich we Włoszech»?", przygotowanego specjalnie na tę okazję i wygłoszonego przez wybitnego polskiego muzykologa prof. Macieja Gołąba, autora książki "Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu", która wkrótce ukaże się drukiem. Warto podkreślić, że wykład-koncert został specjalnie pomyślany i przygotowany również pod kątem retransmisji, której będzie można posłuchać 21 listopada po godzinie 12:00 w audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA.

A jakie wrażenie to niecodzienne spotkanie ukazujące zawiłe losy "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" zrobiło na uczestnikach wydarzenia i samym prelegencie? O tym można było się przekonać właśnie w czwartkowej (18.11) odsłonie audycji "Rewiry kultury".
2021-11-16, 17:34

"Dziwne jest serce kobiece". Rafał Skąpski o zapiskach swojej babci Zofii Skąpskiej

Rafał Skąpski [fot. Natalia Nosova]
Rafał Skąpski [fot. Natalia Nosova]
Zofia Skąpska z Odrowąż-Pieniążków przyszła na świat w 1881 roku. W pozostawionych rodzinie 21 stukartkowych zeszytach opisała swoje życie. W dwóch tomach publikacji pt. "Dziwne jest serce kobiece..." odnajdziemy wspomnienia ilustrujące prowadzenie wraz z mężem majątków ziemiańskich na Sądecczyźnie i Pomorzu. Autorka opisuje także trudne losy rodziny związane z I i II wojną światową.

Rafał Skąpski gościł niedawno w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Na naszej antenie opowiedział o pracy nad edycją wspomnień swojej babci, a także o jej ciekawych zainteresowaniach i nieustępliwym wobec przeciwności losu charakterze. Posłuchajcie!
2021-10-22, 21:04

LUDZIE! - Ewelina Krawczyk zaprasza na Konferencję branży muzycznej Tak Brzmi Miasto

[grafika z materiałów organizatorów]
[grafika z materiałów organizatorów]
Przyszłością branży muzycznej są LUDZIE! W nich trzeba zainwestować... tylko jak?
O tym będzie najbliższa Konferencja Branży Muzycznej organizowana w Krakowie przez Tak Brzmi Miasto. W Rewirach Kultury w Radiu Opole opowiedziała o niej Ewelina Krawczyk - współorganizatorka konferencji, menedżerka muzyków i wydarzeń artystycznych, promotorka kultury i muzyki.

Konferencja organizowana w ramach inicjatywy "Tak Brzmi Miasto" została zainicjowana przez Fundację "Krakowska Scena Muzyczna" i w tej chwili jest największą ogólnopolską konferencją branży muzycznej.
Jej kolejna edycja odbędzie się 13-14 listopada 2021 w Krakowie.

Ewelina Krawczyk wskazała, jak bogate tematycznie będzie to wydarzenie, które zaoferuje zarówno tematy biznesowe, wiedzę o twardych narzędziach niezbędnych w branży muzycznej, ale także obszernie dotknie tematów miękkich, związanych z rozwojem osobowości artystów i pracą twórczą.
Będzie to także czas dający ogromne możliwości networkingu, nawiązywania branżowych kontaktów i relacji.
2021-11-10, 16:27

Magdalena Poprawka na tropie wzoru opolskiego. Kolejny etap badań

Magdalena Poprawka [fot. Katarzyna Zawadzka]
Magdalena Poprawka [fot. Katarzyna Zawadzka]
Magdalena Poprawka opowiedziała o postępach w pracy nad dokumentowaniem historii i tradycji związanej ze wzorem opolskim. Nasza rozmówczyni jest stypendystką Marszałkowskich Talentów. Radio Opole jest patronem medialnym publikacji, nad którą pracuje nasza rozmówczyni. Posłuchajcie!
2021-10-29, 21:47

"Moją intencją było, rozpalenie ogniska, przy którym każdy mógłby się ogrzać" - Filip Mizia o piosence i teledysku stworzonych dla projektu ELLIPSE

[kadr z teledysku do piosenki "I
[kadr z teledysku do piosenki "I'm OK" stworzonej dla projektu ELLIPSE
[kadr z teledysku do piosenki "I
[kadr z teledysku do piosenki "I'm OK" stworzonej dla projektu ELLIPSE
[kadr z teledysku do piosenki "I
[kadr z teledysku do piosenki "I'm OK" stworzonej dla projektu ELLIPSE
[kadr z teledysku do piosenki "I
[kadr z teledysku do piosenki "I'm OK" stworzonej dla projektu ELLIPSE
W październiku 2021 roku miała premierę niezwykła piosenka stworzona przez Filipa Mizię - wokalistę, producenta, muzyka i autora piosenek - na zaproszenie projektu ELLIPSE.

Utwór "I'm OK" wraz z wyreżyserowanym przez autora teledyskiem powstał w celu promocji internetowej aplikacji "12 Steps Safety Plan", czyli 12-stopniowy Plan Bezpieczeństwa, stworzonej w projekcie ELLIPSE.

ELLIPSE (czyli E- Lifelong Learning in Prevention of Suicide in Europe) to internetowy program zapobiegania samobójstwom, skierowany szczególnie do studentów szkół wyższych w pięciu krajach Europy (Szwecja, Norwegia, Austria, Węgry i Polska).
Koordynatorem projektu jest szwedzki Region Blekinge, reprezentowany przez psychiatrę i suicydologa, dr n med. Annę Baran, żyjącą w Szwecji lecz pochodzącą z Polski.
O przeciwdziałaniu samobójstwom, zrozumieniu ich przyczyn i poszukiwaniu rozwiązań mówi się niestety wciąż zbyt mało.

O tym jak projekt ELLIPSE stara się temu przeciwdziałać, ale także o tworzeniu piosenki i teledysku w porozumieniu i przy konsultacjach z naukowcami i psychiatrami opowiedział Filip Mizia w rozmowie z Basią Beuth.
Filip Mizia w Rozmowie z Basią Beuth
Filip Mizia w Rozmowie z Basią Beuth
Filip Mizia w rozmowie z Basią Beuth - o artystycznej współpracy z projektem ELLIPSE, na rzecz przeciwdziałania samobójstwom
Filip Mizia w rozmowie z Basią Beuth - o tworzeniu piosenki i teledysku "I'm OK", promującego aplikację "12 Step Safety Plan"
Filip Mizia w rozmowie z Basią Beuth - o swoich najnowszych artystycznych planach i zbliżającej się premierze płyty
2021-10-20, 12:35

Jak bardzo zmieniły się Tatry? Jarek Majcher o historii fotografii tatrzańskiej

Jarek Majcher [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jarek Majcher [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jak wyglądały dawne Tatry? Czy góry mogą w ogóle zmienić się przez półtora wieku? Na ten temat rozmawialiśmy z Jarkiem Majcherem, który wraz z Irena Majcher i Bogusławem Szybkowskim, jest autorem albumu i leksykonu pt. "Historia fotografii tatrzańskiej. Mistrzowie obiektywu 1859-1939". Rozmawialiśmy także o twórcach pierwszych tatrzańskich fotografii i ich ciekawych życiorysach.

Nasz gość odwiedził studio Radia Opole zaraz po spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, które zorganizowano w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Posłuchajcie!
2021-10-08, 20:30

Natalia Wrzosińska - muzyczne DIY, czyli być sobie samemu twórcą, menedżerem, grafikiem, producentem, wydawcą... Jak to zrobić i czy warto?

Natalia Wrzosińska [fot. M.Wrzosiński]
Natalia Wrzosińska [fot. M.Wrzosiński]
Natalia Wrzosińska - ZAGI - to wokalistka, autorka piosenek, instrumentalistka, menedżerka, producentka, graficzka i założycielka wytwórni muzycznej Popcorn Records... Kobieta instytucja. Pisze dla siebie, ale również dla innych artystów, a tworzone przez nią piosenki osiągnęły już trzykrotnie status "złotych płyt".

Natalia Wrzosińska w rozmowie z Basią Beuth spakowała w całość DIY dla muzyków (Do It Yourself) czyli "Zrób to sam" w branży muzycznej.
Czy to się da? Czy potrzebni są profesjonalni realizatorzy, wydawcy, graficy, menedżerowie, wytwórnie, producenci? Czy można zrobić to wszystko samemu?
A jeśli - to jak to zrobić i czy warto?
Jak samemu wprowadzić swoją muzykę do sklepów muzycznych?
Odpowiedź na te pytania znajduje się w kolejnych częściach audycji.
1234567

Zobacz także

2021-10-11, godz. 21:01 Anita Poddębniak i Tomasz Jurkiewicz o filmie "Każdy ma swoje lato" prezentowanym na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie… Rozmawiamy z Tomaszem Jurkiewiczem, reżyserem i współscenarzystą, a także z Anitą Poddębniak, aktorką, o filmie "Każdy ma swoje lato" w trakcie 19. Festiwalu… » więcej 2021-10-11, godz. 21:00 Grzegorz Zariczny o filmie "Proste rzeczy" prezentowanym na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy W czasie 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy rozmawiamy z reżyserem Grzegorzem Zaricznym o jego najnowszym filmie "Proste rzeczy". Film łączy fikcję fabuły… » więcej 2021-10-08, godz. 21:05 Gabriela Gunia zaśpiewała w "Rewirach Kultury" W cyklu Sekretne Życie Piosenki - gościła i zaśpiewała zwyciężczyni tegorocznego 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poetyckiej w Oleśnie, który… » więcej 2021-10-07, godz. 22:15 Tuż przed otwarciem... czyli o 11. Opolskim Festiwalu Fotografii słów kilka Tuż po dopięciu wszystkiego "na ostatni guzik", czyli paradoksalnie po wbiciu ostatnich gwoździ... i zabezpieczeniu wszystkich prac przed wersażem, radiowe… » więcej 2021-10-04, godz. 21:00 Lena Jabłońska i Mikołaj Borowy o filmie "Ostatnie pokolenie" Rozmawiamy z operatorką Leną Jabłońską i reżyserem Mikołajem Borowym, którzy w Opolu pokazali swój film dokumentalny "Ostatnie pokolenie" w ramach 19… » więcej 2021-10-01, godz. 23:29 Łukasz Berlik zaprasza na spacery ornitologiczne z okazji Europejskich Dni Ptaków i podpowiada, jak możemy wspierać… Łukasz Berlik - twórca i prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, odwiedził Radio Opole z okazji Europejskich Dni Ptaków. W audycji gość zapraszał… » więcej 2021-09-24, godz. 21:57 "Bariery twórcze wynikają z tego, że nie do końca wiemy, czy możemy siebie lubić..." - Tańka Szafraniec opowiada… W cyklu Sekretne Życie Piosenki w Rewirach Kultury, zagościła Tańka Szafraniec - wokalistka i autorka piosenek. To absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii… » więcej 2021-09-10, godz. 22:00 "Przeszedłem karierę muzyczną od majtka do kapitana statku, więc wiem o tym statku dość dużo..." - Leszek Biolik… Leszek Biolik opowiedział Basi Beuth o pracy producenta muzycznego i procesie współpracy producenta z zespołem, a także o tym, czego potrzebuje współczesna… » więcej 2021-09-25, godz. 21:26 107 Drużyna Harcerska "Powsinogi" im. Zygmunta Glogera świętuje jubileusz 50-lecia swojego istnienia. W piątkowych Rewirach Kultury Radio Opole odwiedziło z mikrofonem Hufiec ZHP Opole, gdzie 107 Drużyna Harcerska "Powsinogi" im. Zygmunta Glogera przygotowywała… » więcej 2021-09-22, godz. 10:22 Ludwika Włodek o książce "Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" O książce "Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" porozmawialiśmy z jej autorką socjolożką, wykładowczynią Uniwersytetu Warszawskiego i reporterką… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »