Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć”…
2019-02-28, 22:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć” – Wojciech Tochman o swoim warsztacie, nowej książce i konsekwencjach reprodukowania traum

Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
„Pianie kogutów, płacz psów” to najnowsza książka Wojciecha Tochmana, z którą autor przyjechał do Opola na spotkanie z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Przed spotkaniem w WBP odwiedził Radio Opole.

Czy pan współczuje bohaterom swoich książek? Co pana napędza do pisania? Czy słysząc tak tragiczne historie człowiek musi się uniewrażliwić, żeby móc to znieść? Jak wygląda pana warsztat? W jaki sposób zjednuje pan sobie ludzi, żeby zechcieli o swoich doświadczeniach, o swojej traumie opowiedzieć? O to m.in. pytali znanego reportażystę Wojciecha Tochmana w audycji „Rewiry kultury” Beata Granatowska i Ireneusz Prochera.
Okładka najnowszej książki Wojciecha Tochmana- Konsekwencje ludobójstwa - o tym piszę w książkach. Jak ludobójstwo zdewastowało i wciąż dewastuje wspólnotę. Co się dzieje ze wspólnotą, kiedy wspólnota nie nazywa po imieniu tego, co się tam stało, co sobie sama zrobiła... Kiedy sprawy z przeszłości są nie załatwione... – opowiadał w „Rewirach kultury” Wojciech Tochman.

Tłumaczył, że dwa słowa są dla reportera motorem do pracy, brzmią one: "Nie wiem" i że czasem warto postawić pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi... - Nie wiem, nie rozumiem, dziwie się i wtedy dopytuję ludzi, czy to, co zaobserwowałem, to co mi się wydaje, czy to o czym przeczytałem albo usłyszałem, rzeczywiście się dzieje – mówił autor. Tłumaczył, że, aby reporter od swoich bohaterów coś dostał, coś zrozumiał i poczuł, musi być empatyczny. - Jeśli nie czuje, lepiej, żeby nie pisał... – mówi Tochamn.

Bohaterów swoich książek prosi o opowieść i daje im poczucie bezpieczeństwa. To oni decydują, jak rozmowa będzie przebiegała i wiedzą, że reporter nie zaskoczy ich pytaniem, które mogłoby je powtórnie traumatyzować, ranić... - I ludzie mówią – opowiada Tochman. - Bardzo jestem wszystkim tym osobom wdzięczy. Bo często te rozmowy są dla mnie trudne, ale najtrudniejsze są dla tych ludzi... – dodaje.

- Ludobójstwo może wydarzyć się wszędzie – twierdzi autor. - Największe ludobójstwo na świecie wydarzyło się w środku Europy... Ja piszę o ludziach, którym przydarzyła się wojna, ale piszę to dla nas wszystkich, żeby czytelnicy zobaczyli w tych opowieściach, że to nie są opowieści o Kambodży, o Bośni czy o Ruandzie, tylko są to takie powiększające lustra, które na przykładzie tych trzech miejsc pokazują cały świat – mówi autor.
Wojciech Tochman - 1 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 2 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 3 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 4 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 5 cz. rozmowy
Spotkanie w WBP w Opolu poprowadziła Agnieszka Zientarska, autorka czwartkowej audycji Wszystko o literaturze i współautorka poniedziałkowej Debaty o kulturze. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz także

2021-08-17, godz. 22:04 Będzie się działo! Festiwal "Kocham Cię" przed nami Zapraszaliśmy na Festiwal "Kocham Cię" do Byczyny. Nasze studio odwiedzili Irmina Chocianowicz, Angelika Gnacy i Krzysztof Sorodnik, którzy wspólnie z Radomirem… » więcej 2021-08-13, godz. 18:00 Wspominamy pierwsze koncerty 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu i 14. Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" Od 1 do 12 sierpnia na Opolszczyźnie trwał 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu (czyli kurs mistrzowski dla młodych instrumentalistów, obfitujący również… » więcej 2021-08-09, godz. 21:00 Witold Wnuk, gość Jazz Prudnik Festiwal, o sytuacji jazzu w Polsce oraz o festiwalach jazzowych Z Witoldem Wnukiem, jazzmanem, autorem książki „ Jazz w Piwnicy pod Baranami - 25 lat Summer Jazz Festival Kraków” rozmawiamy o nowych trendach w jazzie… » więcej 2021-07-28, godz. 13:48 "Nie nudzę się ze sobą". Rozmowa z Grażyną Misiorowską O figurkach Maryi mówi "Moje Dziewczyny". Macierzyństwo postrzega jako najpiękniejszą inwestycję w przyszłość. Zapytana, czy była "Matką Polką" odpowiada… » więcej 2021-08-02, godz. 21:00 Dr Sylwia Gawłowska o Jazz Prudnik Festiwal Rozmawiamy z dr Sylwią Gawłowską dyrektorką Prudnickiego Ośrodka Kultury o Jazz Prudnik Festiwal, który odbędzie się 6-7.08 w ogrodzie Prudnickiego Ośrodka… » więcej 2021-07-21, godz. 11:19 Od bufetowej do "Balladyny"? Rozmowa z aktorką Karoliną Gorzkowską Karolina Gorzkowska jest aktorką Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Na naszej antenie opowiedziała, jak zaczęła się jej artystyczna droga oraz jak trafiła… » więcej 2021-07-19, godz. 21:00 Dr Agata Haas z Instytutu Śląskiego w Opolu o książce "Język poezji mistycznej w XVII- i XVIII-wiecznych rękopisach… Rozmawiamy z dr Agatą Haas z Instytutu Śląskiego w Opolu, autorką książki "Język poezji mistycznej w XVII- i XVIII-wiecznych rękopisach karmelitańskich"… » więcej 2021-07-16, godz. 19:02 Odkrywamy muzyczny potencjał orkiestry dętej z Opola-Szczepanowic Jaka moc drzemie w orkiestrze dętej funkcjonującej przy Parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, ale równie wyśmienicie spełniającej się w warunkach… » więcej 2021-07-14, godz. 12:08 Historia opolskim wzorem zdobiona. Rozmowa z Magdaleną Poprawką Odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy jest laureatką stypendium… » więcej 2021-07-12, godz. 16:12 Podkarpacie i Opolszczyzna kuszą atrakcjami kulturalnymi - wspólna audycja Radia Opole i Polskiego Radia Rzeszów Więcej nas łączy niż dzieli, a tym co nas łączy to z pewnością ludzie, pasja i bogactwo kulturalne, jakimi może się poszczycić zarówno Opolszczyzna… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »