Radio Opole » Rewiry kultury » Artykuły » Chłopi show [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU]
2018-04-07, 22:23 Autor: Tomasz Zacharewicz (oprac. Wanda Kownacka)

Chłopi show [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU]

Zdjęcie ze spektaklu "Chłopi" [fot. źródło: materiały ze strony Teatru im. Jana Kochanowskiego, http://teatropole.pl/chlopi/]
Zdjęcie ze spektaklu "Chłopi" [fot. źródło: materiały ze strony Teatru im. Jana Kochanowskiego, http://teatropole.pl/chlopi/]
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Grupa znajomych grywa w „Magię i miecz”. Wcielają się w role i na zamkniętej przestrzeni żyją przez chwilę w innym świecie. Dlaczego? Z tęsknoty, potrzeby przygód, wyskoczenia z własnej skóry. Z chęci dotknięcia czegoś co wydaje się być takie atrakcyjne, ale takie odległe i nieosiągalne. Dlaczego nie możemy się tak zabawić!? Widzieliście serial „Westworld”, gdzie można przez kilka dni żyć jak na Dzikim Zachodzie, w otoczeniu cyborgów odgrywających swoje role. Zróbmy sobie własny „Prodźekt Chłopi”. Tu będzie wieś Lipce, chaty zespawamy z rur na wzór koron żniwnych. Jak być reymontowskim chłopem to na całego. Ten robot zagra świnię, krowę będziemy doić prosto z kartonów, ale najpierw musimy wyruszyć w podróż, urodzić się jako grupa, jako społeczność, w rytuale przejścia stąd – tam.
W ten właśnie sposób wyobrażam sobie genezę spektaklu, który w warszawskim Teatrze Powszechnym przygotował – inspirując się „Chłopami” Władysława Reymonta – Krzysztof Garbaczewski. By stworzyć takie przedstawienie na granicy snu i literatury, potrzebne jest solidne naoliwienie wyobraźni, a po ponad trzech godzinach w teatrze jestem pewien, że reżyser i współodpowiedzialni za spektakl oliwić musieli.

I tak powstaje obraz. Gdzieś w świecie owładniętym tęsknotą za tym co pierwotne (tatuaż na plecach Antka rodem z polowania na mamuty) i tym co nieskażone migracjami wirusów, nadmiarem środków konserwujących, barwników i plagami dysleksji. Gdzieś w świecie zamieniającym przestrzeń w cyberprzestrzeń (robot grający rolę świni i bociana). Gdzieś gdzie smutno i tęskno się zrobiło za wsią cichą i spokojną, gdzie piankę z mleka można zdmuchnąć, dziewuchę klepnąć bez obaw o sprawę w sądzie i potępienie ogólne, gdzie grabie można złamać na plecach chłopa gdy z żydowskiej karczmy wraca. Gdzieś w tym świecie zrodził się ten spektakl.

Zrodził się z przekroczenia granicy. Powstał tam gdzie aktorzy ubrani w identyczne białe kombinezony, pozbawieni twarzy, rozpoczynają drogę bohatera. Rodzą się najpierw jako mała lokalna społeczność w rytualnym tańcu, komórek, mikrobów, plemników i słowa, które im towarzyszy. Trochę jakby na wzór „Odysei kosmicznej 2001” Stanleya Kubricka. Po wykluciu przybierają role mieszkańców reymontowskich Lipiec. Grabaczewski, muszę przyznać, doskonale wprowadził ich w ten świat, niby umowny, ale wychodzący im spod skóry. Rozsmakowywać się można kolejnymi kreacjami, zachłystywać tempem opowieści, z zachwytem czytać i odkrywać kody i treści poukrywane przez realizatorów. Śmiać się zdrowo (po wiejsku) przy dojeniu niby sztucznej, ale jakże przejętej swoją rolą krowy. Podziwiać można wiejskiego gladiatora Borynę, który umiera w ujęciach kamery jak w filmie Ridleya Scotta.

Nie da się oddać całości, nie da się chwycić wszystkiego – ważne jest, że Garbaczwski podarował nam świetny spektakl, który reymontowskim chłopom ujmy nie przynosi. Widzom za to może przypomnieć, że nasza klasyka jest w stanie tak zapłodnić współczesnego reżysera, że wydaje intrygujące owoce. I jeszcze jedno słówko, drodzy aktorzy – gdybym miał tyle czapek i tyle głów, żeby każdemu rzucić pod nogi – zrobiłbym to bez wahania.


Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
„Chłopi” wg Władysława Stanisława Reymonta
reżyseria: Krzysztof Garbaczewski

Zobacz także

2018-02-01, godz. 10:00 Bolesława Leśmiana „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” na teatralnej scenie Trzy ofiary nieszczęśliwej miłości powracają na miejsce zbrodni, której każda z nich była sprawcą. Skrupulatnie przeprowadzają kryminalistyczną retrospekcję z ... » więcej 2018-01-24, godz. 11:00 Projekt architektoniczny od pomysłu do realizacji, rozmowa o sztuce tworzenia db2 architekci Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński prezentują swoje szkice, będące preludium do stworzenia ostatecznego projektu architektonicznego, które prez ... » więcej 2018-01-20, godz. 20:00 Rysownicy ilustrują poezję m.in. Tomasza Różyckiego i Jacka Gutorowa Rozmowa o polskiej sztuce rysowniczej, która odradza się w przestrzeni cyfrowej. O tej dziedzinie opowiadają uznani artyści i dyskutanci: malarz, grafik i rys ... » więcej 2018-01-12, godz. 00:00 Malarstwo Lecha Biernackiego otwiera sezon artystyczny w GSW w Opolu Lech Biernacki to artysta, który ostatni raz w Opolu prezentował prace na indywidualnej wystawie 20 lat temu. Wystawiał swoje obrazy w wielu galeriach, mieszk ... » więcej 2018-01-04, godz. 10:00 Nominowany do Oscara reżyser Rolland Joffé szczerze o filozofii życia Rolland Joffé jest uznanym na całym świecie twórcą filmowym. Angielsko-francuski reżyser był dwukrotnie nominowany do Oscara za obrazy "Pola śmierci" oraz "Mi ... » więcej 2018-01-03, godz. 11:00 Autorka światowych bestsellerów Regina Brett opowiada o pokonywaniu życiowych przeszkód Autorka była dwukrotnie nominowana do nagrody Pulitzera w dziedzinie reportażu. Ma na swoim koncie bestsellerowe książki, m.in. "Kochaj. 50 lekcji jak pokocha ... » więcej 2018-01-15, godz. 00:00 André Stern autor bestsellerowych książek o ekologii edukacji André Stern to wybitna postać świata kultury i edukacji. Muzyk, kompozytor, lutnik zajmujący się budową gitar oraz dziennikarz i pisarz. Syn uznanego na całym ... » więcej 2017-12-21, godz. 21:00 Profesor Robert Gliński - o czym mówił studentom jako rektor Szkoły Filmowej w Łodzi? [FILM] Gliński zadebiutował jako twórca czarno-białego filmu fabularnego - "Niedzielne igraszki". To gorzka opowieść o dzieciach, które bezkrytycznie w swoich zabawa ... » więcej 2017-12-29, godz. 17:00 Krzysztof Gierałtowski, największy polski portrecista, opowiada wiele anegdot o fotografii Krzysztof Gierałtowski to jeden z czołowych reprezentantów współczesnej fotografii polskiej. Znakomity interpretator ludzkich twarzy, który portretował wiele ... » więcej 2018-01-17, godz. 20:37 Agata Puszcz reżyseruje tekst Petra Zelenki Petr Zelenka, autor takich filmów jak „Guzikowcy”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” czy „Samotni”, jest również autorem tekstu „Rozkłady jazdy”, który pos ... » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »