Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści…
2018-02-28, 20:33 Autor: Justyna Dziedzic

Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści Łukasza Tischnera

Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem i Wojciechem Bonowiczem
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem o Witoldzie Gombrowiczu
O dwóch wybitnych postaciach polskiej literatury opowiada historyk literatury, publicysta, tłumacz - Łukasz Tischner.

O Czesława Miłosza Justyna Dziedzic pytała również krytyka literackiego Wojciecha Bronowicza - Jest taka piękna książka o Miłoszu, którą napisał przed laty Jan Błoński i ma w stu procentach trafiony tytuł „Miłosz jak świat”. Ta jego zdolność do absorpcji wszystkiego, do zajęcia każdego miejsca. Także do zainteresowania się każdą myślą, która jest tego warta. To jest coś nieprawdopodobnego. My się tu spotykamy wokół konkretnego tematu. Zastanawia nas Miłosz jako myśliciel, twórca religijny, który w naszym świecie gubiącym religijny kontekst, lub też go zniekształcającym ma pewną propozycję. - dodaje Wojciech Bronowicz.

Witold Gombrowicz to postać, którą opisał w swojej książce Łukasz Tischner. Jam mówi autor- Gombrowicz jak się zobaczy do indeksu jego dziennika na przykład, to na różne sposoby wypowiada się o Bogu, o boskości. Dość często używa tych słów. Paradoks, na który chciałem zwrócić uwagę polega na tym, że on deklarował się jako ateista. Na ogół mówił, o tym że jako szesnastolatek rozstał się z Bogiem i Bóg do niczego nie był mu potrzebny. Podczas kiedy się wczytać w jego dzienniki, „Ślub”, „Kosmos”, to ten Bóg jawi się jako idea pewnego porządku, ale też siły, która ma na niego wpływ. Siły, która czasem fascynuje, a częściej przeraża. Może dać mu wolność, ale też wydać go na żer nie wiadomo czego. Tego typu lęk i obawa jest niezwykle uporczywa i to chciałem w mojej książce pokazać. – dodaje autor.

Zobacz także

2021-07-02, godz. 21:14 Finał sezonu czy preludium do jubileuszu? Filharmonia Opolska u progu wakacji Nie wszystkie koncerty mogły się odbyć, część koncertów została zrealizowana przy udziale mniejszej niż zwykle widowni, a niektóre koncerty dostępne… » więcej 2021-06-25, godz. 20:29 40 lat minęło... czyli coś o muzycznym przyjęciu z dobrym zadęciem Chociaż od 40 lat wspierają muzycznie najważniejsze uroczystości religijne, nie są jedynie zespołem parafialnym, lecz przede wszystkim muzykalną grupą… » więcej 2021-06-28, godz. 21:00 Konrad Dworakowski o "Balladynie" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora Jak dziś czytać klasykę w teatrze, w jakie konteksty osadzać? Jakie tematy podejmować? Reżyser Konrad Dworakowski opowiada o spektaklu pt. "Balladyna". Premiera… » więcej 2021-06-25, godz. 19:45 Młodzieżowe orkiestry dęte Klaudiusza Lisonia wracają do gry! Ponad rok przerwy we wspólnych próbach i koncertowaniu dla publiczności - to sytuacja niełatwa dla zawodowych zespołów. Cóż dopiero dla młodzieżowych… » więcej 2021-06-21, godz. 21:00 Dr Małgorzata Tkacz- Janik o mobilnej wystawie w Opolu: „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich… Rozmawiamy o wystawie, którą do końca czerwca br. oglądać można w CH Karolinka w Opolu. Dr Małgorzatą Tkacz- Janik jest kuratorką wystawy „60 na 100… » więcej 2021-06-23, godz. 15:25 Aneta Barglik otworzyła autorską galerię sztuki w Opolu Malarka abstrakcjonistka Aneta Barglik otworzyła w centrum Opola własną galerię sztuki. Artystka chce, aby przestrzeń tego miejsca była otwarta dla twórców… » więcej 2021-06-12, godz. 20:48 Do trzech razy SZTUKA, za czwartym - wyczekiwana inauguracja! Zabytkowe organy kościoła ewangelickiego w Kluczborku zabrzmią w niedzielę (13.06) na inauguracji długo wyczekiwanego wydarzenia: 36. Kluczborskich Koncertach… » więcej 2021-06-11, godz. 22:00 Szansa na odkrycie dziedzictwa reformacji w niecodziennej, muzycznej odsłonie Zabytkowe wnętrza kościoła w malowniczej Bogacicy i poezja polskich twórców ewangelickich podana w muzycznej formie, a przy tym fuzja muzyki dawnej ze współczesnymi… » więcej 2021-05-28, godz. 17:01 Z wizytą w Grodkowie... śladami Józefa Elsnera Bohaterem audycji był Józef Elsner, a to dlatego, że wkrótce czyli 1 czerwca będą jego 252. urodziny. Przede wszystkim jednak dlatego, że to postać niezwykła… » więcej 2021-05-28, godz. 16:32 Bez pomysłu ani rusz! Hanna Hurkot i jej spojrzenie na orkiestrę z perspektywy młodego dyrygenta Któż nie czekał na odmrożenie branży kulturalnej? Tymczasem koncert, który dla opolskich melomanów oznacza powrót prawdziwego życia koncertowego (na żywo… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »