Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Andrzej Stasiuk o Wschodzie
2018-03-12, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

Andrzej Stasiuk o Wschodzie

Tajga [fot. arch. Wikipedia Anatoly V. Lozhkin ]
Tajga [fot. arch. Wikipedia Anatoly V. Lozhkin ]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Andrzejem Stasiukiem
Andrzej Stasiuk to prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody Literackiej „Nike”.

Justyna Dziedzic rozmawiała z autorem na temat jego książki „Wschód”. Autor zapytany o język zmysłów obecny w jego prozie ze swadą odpowiedział - Byłem w poprzednim wcieleniu prawdopodobnie psem, bo rzeczywiście zapachy budzą jedne z głębszych pokładów mojej świadomości, pamięci. Zapach spada jak sęp, orzeł i cię porywa w czasy dawne. - Nie robię notatek zapachów, bo to przychodzi nie wiadomo kiedy. Jest jakaś nuta i to wszystko wraca. – dodaje pisarz.

- Moi rodzice są ze wschodu Polski. Może bardziej wracam do dzieciństwa moich wakacji nadbużańskich (…) a jak mnie poniesie to w ląduję Chichach. Jak już wędruję na Wchód to jadę, jadę, jadę, a tam Kamczatka. Słucham instynktów. – Autor komentuje temat książki i cel podróży.

- To nie jest książka tylko o wspomnieniach. Ten Wschód jest trochę zepchnięty i usunięty ze świadomości. Bo Wschód jest zły, to Rosja, komunizm, jakaś cywilizacyjna gorszość, niższość i tak jest w potocznej świadomości odbierany. Tymczasem Wschód to przede wszystkim przestrzeń. Staje pani na polskiej granicy i wzrok zatrzymuje w dali, wiedzie przez równiny syberyjskie, tylko Pacyfik jest w stanie go zatrzymać (…) otchłań, przestrzeń, to miejsce dla wyobraźni i umysłu, który próbuje go wypełnić. – Andrzej Stasiuk odpowiada zapytany o książkę.

Zobacz także

2021-04-02, godz. 16:31 Duchowe i muzyczne przeżywanie Triuddum Paschalnego w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Jak wygląda przeżywanie Triuum Paschalnego w tradycji luterańskiej, skoro to Wielki Piątek jest dniem, na którym koncentruje się najwięcej uwagi? Jaka kolorystyka… » więcej 2021-04-02, godz. 15:15 O strukturze Wielkiego Postu i ludowym podejściu do Triduum Paschalnego oczami muzykologów Kiedy zaczyna się świętowanie, ile dni tak naprawdę trwa Triduum Paschalne i co warto wiedzieć o muzycznym wymiarze przeżywania dni wieńczących Wielki… » więcej 2021-04-02, godz. 10:15 Izabela Jasińska o zwyczajach okresu Wielkiejnocy dawniej i dziś na Opolszczyźnie Izabela Jasińska, etnografka z Muzeum Śląska Opolskiego, opowiada o zwyczajach okresu Wielkiejnocy dawniej i dziś. Rozmawiamy nie tylko obrzędowości Wielkiego… » więcej 2021-03-31, godz. 14:44 Święta w Meksyku. Agnieszka Kimla opowiada o Wielkanocy Na antenie Radia Opole połączyliśmy się z opolanką w Meksyku - Agnieszką Kimlą. Nasza rozmówczyni opowiedziała o meksykańskich tradycjach związanych… » więcej 2021-03-29, godz. 21:00 Rekomendacje nowości muzycznych, literackich oraz filmowych! Jak co poniedziałek omawiamy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutujemy o płycie Jona Batiste'a, „We Are”, książce autorstwa Kazuo Ishiguro… » więcej 2021-03-24, godz. 12:09 Czy Patryk Szymański znalazł złoto w Tanzanii? Prymitywne metody wydobywcze i bogactwo tylko dla wybranych. O kopalni złota, którą na swojej drodze napotkał w Tanzanii opolski podróżnik - Patryk Szymański… » więcej 2021-07-30, godz. 21:11 Królowa Odbicia - słuchowisko dla dzieci powstało na Politechnice Opolskiej. Rozmowa z dr inż. Anną Deptułą i Dawidem… Na Politechnice Opolskiej powstała internetowa, kulturalna propozycja dla dzieci. Grupa studentów z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki przygotowała… » więcej 2021-03-22, godz. 21:00 Rekomendacje nowości muzycznych, literackich oraz filmowych! Co poniedziałek omawiamy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dyskutujemy o płycie Lany Del Rey - „Chemtrails Over The Country Club”, książce autorstwa… » więcej 2021-03-18, godz. 22:15 Z wizytą w Pokoju u diakon Katarzyny Kowalskiej i księdza Eneasza Kowalskiego: o radościach, troskach i życiu kulturalnym… Wybraliśmy się do Pokoju (pow. namysłowski), który każdego roku z powodzeniem zamienia się w wielki salon muzyczny, by przekonać się jaki jest stan zabytkowych… » więcej 2021-03-08, godz. 21:01 Agata Wilczek o wystawie w Prudnickim Ośrodku Kultury Rozmawiamy z Agatą Wilczek - artystką- malarką i rzeźbiarką, kustoszką Galerii NA PODDASZU Prudnickiego Ośrodka Kultury o wystawie "Na ślubnym kobiercu"… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »