Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » André Stern autor bestsellerowych książek o ekologii…
2018-01-15, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

André Stern autor bestsellerowych książek o ekologii edukacji

André Stern [arch. arch.andréstern.com]
André Stern [arch. arch.andréstern.com]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z André Sternem
André Stern to wybitna postać świata kultury i edukacji. Muzyk, kompozytor, lutnik zajmujący się budową gitar oraz dziennikarz i pisarz. Syn uznanego na całym świecie pedagoga i badacza Arno Sterna. Jest autorem bestsellerowych książek, w których opisuje edukację bez tradycyjnej szkoły oraz sposoby na kreatywny rozwój.
- "Nie będzie pokoju na świecie, jeśli my nie będziemy fair wobec dzieci"- Powiedział w rozmowie Justyną Dziedzic.

Kompozytor wspomina również swojego ojca, jednego z najbardziej poważanych pedagogów na świecie. André Stern jest przewodniczącym Instytutu Arno Sterna i tak opowiada o metodach wychowawczych - "To, że moi rodzice nie wysłali mnie do szkoły nie było z tego powodu, że byli przeciwko tej instytucji. Nie byli przeciwko czemuś. Byli za czymś. Kevin Robinson w przedsłowiu do mojej książki użył sformułowania - rytuały dzieci i na nich polega ta metoda wychowawcza. Rodzice czasem sądzą, że są jedyni w sowim rodzaju i tylko oni mogą obudzić swoje dzieci - moi rodzice tak nie myśleli, wiec musieli znaleźć alternatywę dla mojego wychowania. Nigdy nie stawiali gotowych hipotez ale zawsze patrzyli na dziecko". - mówi pisarz.

- "Mój tata musiał opuścić Niemcy, został wypędzony i tak naprawdę uciekał przez wszystkie lata II wojny światowej. Dwie rzeczy były przy tym interesujące. Pierwsza, że przez te wszystkie lata żył w strachu i niebezpieczeństwie, ale gdy zapytamy jakie było jego dzieciństwo to powie, że było piękne. Okoliczności były niekorzystne, ale za to miał mocną relację z rodzicami i dlatego było wspaniałe. Po wojnie ojciec został z pustymi rękoma, bo nie nauczył się zawodu. Po czasie okazało się to dobrodziejstwem. Dostał zlecenie aby opiekować się dziećmi i nie patrzył na nie z wyuczonym spojrzeniem, nie rozmawiał z nimi jak wyszkolony w zawodzie np. pedagoga czy lekarza. Spotykał się z nimi i rozmawiał na równym poziomie oraz rozpoczął ich obserwację. Zamiast wprowadzać gotowe pomysły, obserwował je i w ten sposób rozpoczęła się jego działalność." - dodaje André Stern

Zobacz także

2021-09-10, godz. 22:00 "Przeszedłem karierę muzyczną od majtka do kapitana statku, więc wiem o tym statku dość dużo..." - Leszek Biolik… Leszek Biolik opowiedział Basi Beuth o pracy producenta muzycznego i procesie współpracy producenta z zespołem, a także o tym, czego potrzebuje współczesna… » więcej 2021-09-25, godz. 21:26 107 Drużyna Harcerska "Powsinogi" im. Zygmunta Glogera świętuje jubileusz 50-lecia swojego istnienia. W piątkowych Rewirach Kultury Radio Opole odwiedziło z mikrofonem Hufiec ZHP Opole, gdzie 107 Drużyna Harcerska "Powsinogi" im. Zygmunta Glogera przygotowywała… » więcej 2021-09-22, godz. 10:22 Ludwika Włodek o książce "Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" O książce "Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" porozmawialiśmy z jej autorką socjolożką, wykładowczynią Uniwersytetu Warszawskiego i reporterką… » więcej 2021-09-20, godz. 21:01 Międzynarodowy projekt "Equality in modern Europe" w Opolu, debata na temat równości. Projekt "Equality in modern Europe" (Równość w nowoczesnej Europie)- warsztaty, spotkania, debata- wszystko to miało miejsce w Opolu. W projekcie uczestniczyli… » więcej 2021-09-20, godz. 21:01 Konrad Dworakowski o "Balladynie" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora Jak dziś czytać klasykę w teatrze, w jakie konteksty osadzać klasyczne teksty? Jakie tematy podejmować? Podyskutujemy z reżyserem Konradem Dworakowskim o… » więcej 2021-09-18, godz. 12:29 Jesienna odsłona festiwalu weberowskiego - wbrew pandemii Zwykle rozpoczyna się w czwartkowe popołudnie, przypadające dokładnie w dniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej potocznie "Bożym… » więcej 2021-09-13, godz. 12:58 Szósty rok w kręgu 600-lecia Kodeksu (1416-1423) Mikołaj z Koźla Odbywający się od 2016 roku w Kędzierzynie-Koźlu, stworzony przez pochodzącego właśnie z tego miasta kompozytora, muzykologa i producenta muzycznego Wojciecha… » więcej 2021-09-09, godz. 14:58 Magdalena Poprawka dokumentuje dziedzictwo wzoru opolskiego Odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy jest laureatką stypendium… » więcej 2021-08-29, godz. 19:35 Dwadzieścia jeden stukartkowych zeszytów babci. Rozmowa z Rafałem Skąpskim Rafał Skąpski opowiedział na naszej antenie o książce "Dziwne jest serce kobiece...Wspomnienia galicyjskie". Autor opublikował dzienniki swojej babci Zofii… » więcej 2021-08-27, godz. 21:29 Kompozytor Maciej Dobrowolski opowiedział o tworzeniu muzyki do najnowszego filmu Mariusza Paleja pt. "Czarny Młyn". Rewiry Kultury odwiedził kompozytor muzyki filmowej i producent muzyczny - Maciej Dobrowolski. Jest on autorem muzyki do filmu "Czarny młyn" w reżyserii Mariusza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »