Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest…
2017-10-03, 19:00 Autor: Justyna Dziedzic

Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie!

Szkło użytkowe autorstwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta [fot. Marcin Skomudek]
Szkło użytkowe autorstwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta [fot. Marcin Skomudek]
Posłuchaj cz.1 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.2 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.3 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.4 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.5 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Ich szkło gościło w domach milionów Polaków. Wynalazcy, eksperymentatorzy i twórcy przemysłowi. Dzięki nim tania namiastka kryształu w domach Polaków zyskała wartość sztuki użytkowej. Ich prace podziwiać można w muzeach regionalnych, narodowych w Polsce, ale również światowych w Berlinie, Pradze i Nowym Jorku. Eryka Trzewik-Drost i Jan Drost to artyści szkła prasowanego i porcelany. Urodzili się na Opolszczyźnie w latach 30 tych, ale witalności może pozazdrościć im niejeden młody człowiek. Poznali się na artystycznych studiach w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (współcześnie Akademia Sztuk Pieknych). Ukończyli Wydział Szkła i Grafiki.
Artystka projektowała w katowickich zakładach porcelany „Bogucice”.
Jan Drost początkowo trafił do zakładów optycznych. Potem projektował w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Żona dołączyła do twórców w Ząbkowicach. Dzięki staraniom jej męża powstał tam Ośrodek Wzornictwa.
Linia szklanych naczyń Radiant, który stworzył z małymi koralikami w różnych kolorach zaskakuje projektantów po dziś dzień. Linia Diatret z kolei ma ażurowe wykończenie na obrzeżach i również podziwiana jest w całej Europie.

Swoje życie związali z projektowaniem szła prasowanego i porcelany.
Dziś artyści spędzają emeryturę w pod opolskim Pokoju, gdzie mieszkają wśród sowich grafik, obrazów i rzeź, a ich życie wciąż toczy się wokół sztuki.

Eryka Trzewik-Drost i Jan Drost to małżeństwo artystów, którzy tworzyli unikatowe projekty szkła artystycznego. Ich pomysły trafiały do masowej produkcji, a stamtąd do wielu polskich domów. Przeciętny Polak podawał w nich sałatkę jarzynową, a dziś dzieła te osiągają zwielokrotnioną wartość i prezentowane są na wystawach designu w Japonii, Nowym Jorku czy Skandynawii.

Małżeństwo artystów, mimo przeżytych blisko 90 lat, wciąż tworzy i cieszy się niezwykłą witalnością. Mieszkają w Pokoju, gdzie odwiedziła ich Justyna Dziedzic by zapytać o eksperymenty, które przeprowadzali na szkle.

W reportażach pojawi się również głos historyk sztuki dr Joanny Filipczyk, która opowie o wzornictwie przemysłowym lat 60. i 70. oraz walorach artystycznych projektów Drostów. Wspomnimy znane projekty tj. Diatret czy Asteroid.
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 1
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 2
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 3

Zobacz także

2021-05-24, godz. 21:00 Dorota Bator i Anna Wieczorek o monodramie "Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie"- w Opolskim… Monodram Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im Alojzego Smolki w Opolu - "Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie"- oparty jest na fragmentach… » więcej 2021-05-21, godz. 11:33 Kolejna odsłona kreatywnego podejścia do rekrutacji Nie brakuje w naszym województwie ludzi, którzy jeszcze do końca maja czekają na młodych ludzi, chcących się kształcić muzycznie. Mowa o przedstawicielach… » więcej 2021-05-06, godz. 10:48 Książkowy zawrót głowy. O literaturze dla dzieci, która potrafi zaskoczyć Bywają interaktywne, zapraszają do zabawy i wyzwalają w użytkownikach kreatywność. Książki dla dzieci potrafią zaskoczyć! O ciekawych tytułach na rynku… » więcej 2021-05-04, godz. 16:36 Eksperymentalne studio wokalne czyli rzecz o niezwykłościach ludzkiego głosu Od czasu do czasu opuszczamy radiowe studio, by odwiedzać interesujące miejsca Opolszczyzny, ale też by spotykać się z ciekawymi ludźmi. Tym razem udaliśmy… » więcej 2021-05-04, godz. 16:25 Z muzyczną pasją i zacięciem, pod prąd (czyli wbrew pandemii), a jednak z prądem... rzeki! Zwykle wiosną na tory Opolszczyzny wyruszał Opolski Ekspres Dęty, a brzmienie "dęciaków" rozlegało się także w sąsiedztwie Odry - a właściwie na różnych… » więcej 2021-04-24, godz. 14:31 Bank pomysłów... NBP jak galeria sztuki! Inwestowanie w sztukę i wspieranie artystów wcale nie musi oznaczać, jak się niektórym ludziom wydaje, rozdawania pieniędzy "wolnym ptakom". Czasami o wiele… » więcej 2021-04-19, godz. 21:00 Mateusz Domeradzki o wystawie "MOJE-TWOJE-MOJE-..." w Galerii Panaceum w Opolu Rozmawiamy o wystawie "MOJE-TWOJE-MOJE-...", której otwarcie zaplanowano w najbliższy piątek- 23 kwietnia 2021 roku- w Galerii Panaceum w Opolu. Jej autorem… » więcej 2021-04-17, godz. 19:34 Z wizytą w Mosznej: o przygotowaniach do "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" i rewitalizacji zabytkowej rezydenc… Zabytkowa rezydencja, perła Opolszczyzny przypominająca disneyowski zamek, a ulokowana w gminie Strzeleczki (powiat krapkowicki) niezmiennie przyciąga turystów… » więcej 2021-04-12, godz. 21:00 Natalia de Barbaro o "Czułej przewodniczce. Kobiecej drodze do siebie" Rozmawiamy z Natalią de Barbaro, poetką, publicystką, psycholożką o jej ostatniej książce "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie". Książka, która… » więcej 2021-04-06, godz. 13:19 Karolina Jonderko o cyklu "Reborn" i nominacji w konkursie World Press Photo Fotografka Karolina Jonderko została nominowana do nagrody World Press Photo 2021 w kategorii projektów długoterminowych. W naszym programie opowiedziała o… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »