Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest…
2017-10-03, 19:00 Autor: Justyna Dziedzic

Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie!

Szkło użytkowe autorstwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta [fot. Marcin Skomudek]
Szkło użytkowe autorstwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta [fot. Marcin Skomudek]
Posłuchaj cz.1 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.2 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.3 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.4 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.5 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Ich szkło gościło w domach milionów Polaków. Wynalazcy, eksperymentatorzy i twórcy przemysłowi. Dzięki nim tania namiastka kryształu w domach Polaków zyskała wartość sztuki użytkowej. Ich prace podziwiać można w muzeach regionalnych, narodowych w Polsce, ale również światowych w Berlinie, Pradze i Nowym Jorku. Eryka Trzewik-Drost i Jan Drost to artyści szkła prasowanego i porcelany. Urodzili się na Opolszczyźnie w latach 30 tych, ale witalności może pozazdrościć im niejeden młody człowiek. Poznali się na artystycznych studiach w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (współcześnie Akademia Sztuk Pieknych). Ukończyli Wydział Szkła i Grafiki.
Artystka projektowała w katowickich zakładach porcelany „Bogucice”.
Jan Drost początkowo trafił do zakładów optycznych. Potem projektował w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Żona dołączyła do twórców w Ząbkowicach. Dzięki staraniom jej męża powstał tam Ośrodek Wzornictwa.
Linia szklanych naczyń Radiant, który stworzył z małymi koralikami w różnych kolorach zaskakuje projektantów po dziś dzień. Linia Diatret z kolei ma ażurowe wykończenie na obrzeżach i również podziwiana jest w całej Europie.

Swoje życie związali z projektowaniem szła prasowanego i porcelany.
Dziś artyści spędzają emeryturę w pod opolskim Pokoju, gdzie mieszkają wśród sowich grafik, obrazów i rzeź, a ich życie wciąż toczy się wokół sztuki.

Eryka Trzewik-Drost i Jan Drost to małżeństwo artystów, którzy tworzyli unikatowe projekty szkła artystycznego. Ich pomysły trafiały do masowej produkcji, a stamtąd do wielu polskich domów. Przeciętny Polak podawał w nich sałatkę jarzynową, a dziś dzieła te osiągają zwielokrotnioną wartość i prezentowane są na wystawach designu w Japonii, Nowym Jorku czy Skandynawii.

Małżeństwo artystów, mimo przeżytych blisko 90 lat, wciąż tworzy i cieszy się niezwykłą witalnością. Mieszkają w Pokoju, gdzie odwiedziła ich Justyna Dziedzic by zapytać o eksperymenty, które przeprowadzali na szkle.

W reportażach pojawi się również głos historyk sztuki dr Joanny Filipczyk, która opowie o wzornictwie przemysłowym lat 60. i 70. oraz walorach artystycznych projektów Drostów. Wspomnimy znane projekty tj. Diatret czy Asteroid.
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 1
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 2
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 3

Zobacz także

2021-10-08, godz. 20:30 Natalia Wrzosińska - muzyczne DIY, czyli być sobie samemu twórcą, menedżerem, grafikiem, producentem, wydawcą..… Natalia Wrzosińska - ZAGI - to wokalistka, autorka piosenek, instrumentalistka, menedżerka, producentka, graficzka i założycielka wytwórni muzycznej Popcorn… » więcej 2021-08-06, godz. 21:45 O kulturze wzajemnego wsparcia w biznesie rozmawiali założyciele Biznesowej Grupy Opole - Grzegorz Piątek i Mateusz… Gośćmi Rewirów Kultury byli Grzegorz Piątek i Mateusz Stefański - opolscy przedsiębiorcy, którzy wraz z Arkadiuszem Świechowskim założyli Biznesową… » więcej 2021-10-15, godz. 21:53 "Muzyka jest dla mnie bezkresem..." Magda Brudzińska o swojej wszechstronnej twórczości muzycznej i współpracy z Fundacją… 9 października w klubie Wyjście Awaryjne w Opolu odbyło się Jesienne Hardcorowanie, czyli cykl koncertów, z których dochód został przeznaczony na akcję… » więcej 2021-10-11, godz. 21:01 Anita Poddębniak i Tomasz Jurkiewicz o filmie "Każdy ma swoje lato" prezentowanym na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie… Rozmawiamy z Tomaszem Jurkiewiczem, reżyserem i współscenarzystą, a także z Anitą Poddębniak, aktorką, o filmie "Każdy ma swoje lato" w trakcie 19. Festiwalu… » więcej 2021-10-11, godz. 21:00 Grzegorz Zariczny o filmie "Proste rzeczy" prezentowanym na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy W czasie 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy rozmawiamy z reżyserem Grzegorzem Zaricznym o jego najnowszym filmie "Proste rzeczy". Film łączy fikcję fabuły… » więcej 2021-10-08, godz. 21:05 Gabriela Gunia zaśpiewała w "Rewirach Kultury" W cyklu Sekretne Życie Piosenki - gościła i zaśpiewała zwyciężczyni tegorocznego 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poetyckiej w Oleśnie, który… » więcej 2021-10-07, godz. 22:15 Tuż przed otwarciem... czyli o 11. Opolskim Festiwalu Fotografii słów kilka Tuż po dopięciu wszystkiego "na ostatni guzik", czyli paradoksalnie po wbiciu ostatnich gwoździ... i zabezpieczeniu wszystkich prac przed wersażem, radiowe… » więcej 2021-10-04, godz. 21:00 Lena Jabłońska i Mikołaj Borowy o filmie "Ostatnie pokolenie" Rozmawiamy z operatorką Leną Jabłońską i reżyserem Mikołajem Borowym, którzy w Opolu pokazali swój film dokumentalny "Ostatnie pokolenie" w ramach 19… » więcej 2021-10-01, godz. 23:29 Łukasz Berlik zaprasza na spacery ornitologiczne z okazji Europejskich Dni Ptaków i podpowiada, jak możemy wspierać… Łukasz Berlik - twórca i prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, odwiedził Radio Opole z okazji Europejskich Dni Ptaków. W audycji gość zapraszał… » więcej 2021-09-24, godz. 21:57 "Bariery twórcze wynikają z tego, że nie do końca wiemy, czy możemy siebie lubić..." - Tańka Szafraniec opowiada… W cyklu Sekretne Życie Piosenki w Rewirach Kultury, zagościła Tańka Szafraniec - wokalistka i autorka piosenek. To absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »