Radio Opole » Rewiry kultury

Artykuły

2017-08-12, 00:00

Malwina de Brade i Ania England o radości obecnej w Kampie

Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Malwiną de Brade i Anią England
„Buduar niedzielnych dandysów" to druga wystawa z kampowego cyklu prezentowanego w tym roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, którego kuratorką jest Ania England. Swoje prace prezentuje Malwina de Brade. Cykl kilkudziesięciu fotografii Niedzielni dandysi pokazany został w 1997 roku w Galerii Małej Związku Polskich Artystów Fotografów w Warszawie jako pierwsza kampowa wystawa w Polsce. Justyna Dziedzic rozmawiała o jej powrocie z kuratorką wystawy i jej autorką.
2017-08-07, 19:00

Reżyserka Barbara Białowąs kręci dla Teatru Telewizji TVP

"Dziecko" Ingi Iwasiów w reżyserii Barbary Białowąs. Na zdjęciu odtwórczyni głównej roli Magdalena Czerwińska [fot. Wojtek Radwański]
"Dziecko" Ingi Iwasiów w reżyserii Barbary Białowąs. Na zdjęciu odtwórczyni głównej roli Magdalena Czerwińska [fot. Wojtek Radwański]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Barbarą Białowąs
Barbara Białowąs to pochodząca z Opola reżyserka, która tym razem pracuje nad tekstem "Dziecko" Ingi Iwasiów dla Teatru Telewizji TVP. W rozmowie z Justyną Dziedzic przyznała, że realizacja tej telewizyjnej formy jest jej bardzo bliska.
2017-08-02, 20:00

Jezuita opowiada o filozofii papieża Franciszka

Grzegorz Kramer [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Kramer [fot. Justyna Krzyżanowska]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z jezuitą Grzegorzem Kramerm
Na rynku wydawniczym ukazała się książka „Halo, tu Franciszek. Prywatne rozmowy Papieża”. Publikacja odsłania cechy pontyfikatu papieża. Franciszek jest jedynym jezuitą wybranym na papieża, potrzeba niesienia pomocy ubogim jest jedną z najważniejszych cech jego pontyfikatu.

Justyna Dziedzic rozmawiała o papieżu, który zasłynął z pokory i skromności. Wrócimy do czasów, kiedy był arcybiskupem Buenos Aires i prymasem Argentyny. Gościem jest jezuita Grzegorz Kramer, proboszcz Parafii NSPJ w Opolu.
2017-08-09, 20:00

Mateusz Torzecki ze swoimi okładkami w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu

Mateusz Torzecki [fot. Barbara Więcek]
Mateusz Torzecki [fot. Barbara Więcek]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Mateuszem Torzeckim
Mateusz Torzecki jest kuratorem wystawy o polskich okładkach płyt. Prezentacja towarzyszy konkursowi 30/30 na najlepszą okładkę płytową roku.

Pracownik Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, kulturoznawca i doktor nauk humanistycznych w rozmowie z Justyną Dziedzic opowiedział o najciekawszych projektach polskich twórców.
2017-05-07, 12:00

Maciej Moskwa portretował syryjską zagładę, w Rewirach kultury opowiada o genezie wojny

Maciej Moskwa w Radiu Opole [fot. Katarzyna Zawadzka]
Maciej Moskwa w Radiu Opole [fot. Katarzyna Zawadzka]
Posłuchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Maciejem Moskwą
Maciej Moskwa to fotograf, który uwiecznił na zdjęciach skutki bratobójczego konfliktu oraz gehennę wojenną. W Syrii znalazł się na samym początku zawieruchy, obserwując rewolucję syryjską w jej rożnych stadiach.

Maciej Moskwa to pochodzący z Gdańska fotograf oraz absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii. Na koncie ma założenie kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. W rozmowie z Justyną Dziedzic opowiedział o swoich wspomnieniach z Syrii.
2017-04-20, 00:00

Bartosz Suwiński opolski poeta o Krystynie Miłobędzkiej

Bartosz Suwiński © (fot. Justyna Maćkowiak / AFRO)
Bartosz Suwiński © (fot. Justyna Maćkowiak / AFRO)
Posłuchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Bartoszem Suwińskim
Dr Bartosz Suwiński od lat zajmuje się poezją Krystyny Miłobędzkiej. Poznał również tę wybitną literatkę i przeprowadził z nią kilka znaczących rozmów. Justyna Dziedzic zapytała poetę o te spotkania i książkę, którą poświęcił Krystynie Miłobędzkiej.
2017-04-23, 18:00

"Český díplom" jako próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku

Wojciech Brawer o histori bohaterów adaptacji "Český díplom"
Opolskim Konfrontacjom Teatralnym towarzyszą liczne wydarzenia, jak choćby prezentacja spektakli pozakonkursowych. Jednym z nich jest Český díplom w reżyserii Piotra Ratajczaka, który przyjechał wraz z aktorami z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

Gościem Justyny Przyborowicz był reżyser formy spektaklu - Wojciech Brawer, który przybliża historie bohaterów adaptacji, poruszając temat czeskiej kultury.
2017-04-23, 11:00

Janusz Majcherek - przewodniczący jury OKT 2017 o szczegółach pracy jurorów [FILM, ZDJĘCIA]

Janusz Majcherek o swoim związku z teatrem i pracy jurorów OKT 2017
W skład jury tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych wchodzi 5 osób, którym przewodniczy dramaturg Teatru Polskiego w Warszawie, wykładowca Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie - Janusz Majcherek.

Gość Justyny Przyborowicz jest od lat mocno związany z teatrem - o tym właśnie związku opowiada na antenie Radia Opole, poruszając temat pracy jurorów OKT oraz samych konfrontacji.
2017-04-21, 00:00

Chocholi taniec na 42. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych

"Wesele" w reż. J. Roszkowskiego [fot. archiwum teatru]
"Wesele" w reż. J. Roszkowskiego [fot. archiwum teatru]
Posłuchaj felietonu Justyny Przyborowicz
Wesele Wyspiańskiego to uroczystość, która nie skończyła się po kilku godzinach, czy nawet dniach - trwa bowiem od ponad wieku, aż do dziś.

Choć Wesele jest nam znane, w czasie uczy nie pijemy i nie tańczymy, obserwując fabułę z pozycji widowni. Reżyser konkursowego spektaklu - Jakub Roszkowski - postanowił to zmienić. Znika w jego adaptacji granica między aktorem a widzem - podczas tego teatralnego wydarzenia wszyscy są gośćmi tytułowego wesela.
2017-04-21, 20:00

Rozmowa z reżyserem "Krakowiaków i Górali" - Michałem Kmiecikiem

Michał Kmiecik o współczesnej adaptacji "Krakowiaków i Górali"
Krakowiacy i Górale to tekst, którym w 1794 roku Bogusławski wywołał rewolucję. Współczesna adaptacja z 2015 roku również traktuje o burzliwym przewrocie, a niepozorna fabuła nadal mocno porusza widownię.

Reżyserem inscenizacji jest Michał Kmiecik - na stałe związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Twórca gościł na antenie Radia Opole i, podczas rozmowy z Justyną Przyborowicz, odpowiedział na pytania o zgodę, które przeszło dwieście dwadzieścia lat temu postawił Bogusławski.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »