Radio Opole » Rewiry kultury

Artykuły

2017-02-07, 20:00

Reżyser Tomasz Kaczorowski o teatralnej fantazji

Tomasz Kaczorowski
Tomasz Kaczorowski
Posłuchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Tomaszem Kaczorowskim
Twórca teatralny przedstawia w Opolu utwór Kristo Šagora, jednego z najpopularniejszych niemieckich twórców teatru dla młodzieży. W rozmowie z Justyna Przyborowicz zdradził co skłania go do wyboru takich tekstów.

Jak mówi autor - Każdy z tekstów, który reżyserowałem w jakiś sposób jest nawiązaniem do poprzedniego. Ten spektakl jest również naturalnym następstwem mojego debiutu reżyserskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, gdzie Piotr Ratajczak zaprosił mnie do zapalnego, reportażowego projektu Pixeloza- wspomina Tomasz Kaczorowski.
2017-02-20, 19:00

Krzysztof Varga o węgierskiej kulturze

Tomasz Grzyb i Krzysztof Varga © (fot. Katarzyna Zawadzka)
Tomasz Grzyb i Krzysztof Varga © (fot. Katarzyna Zawadzka)
Posłuchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Krzysztofem Vargą
Krzysztof Varga, pisarz i krytyk literacki opowiedział Justynie Przyborowicz o swoich literackich dokonaniach i węgierskich korzeniach.

Krzysztof Varga wspomina - Ja uważam książki "Gulasz z Turula" i "Czardasz z Mangalicą" za dość eklektyczne, za hybrydy różnych gatunków. Są one antropologiczne, popularyzatorskie, na temat kultury i historii Węgier, wątek osobisty związany z moimi korzeniami i rodziną oraz elementy reportażu. - dodał pisarz.
2017-01-31, 17:00

Stanisław Łubieński o ptasich motywach w kulturze

Stanisław Łubieński [fot. horyzonty.pl]
Stanisław Łubieński [fot. horyzonty.pl]
Posłuchaj rozmowy Justyny Przyborowicz ze Stanisławem Łubieńskim
Stanisław Łubieński to kulturoznawca i publicysta oraz ornitolog amator. Napisał książkę „Dwanaście srok za ogon”, o której z autorem rozmawiała Justyna Przyborowicz.

Stanisław Łubieński wspomniał miedzy innymi rolę kulturotwórczą obrazu „Ptaki” Hitchcocka – film wywarł niezatarte wrażenie i zawsze z niepokojem patrzymy na stada gawronów i kawek, które zimą i jesienią kołują nad miastem. Zdaje się, że to nie było zamierzenie Hitchcocka i jest to niespodziewany efekt tego filmu, że te ptasie stada budzą taki niepokój. Rzeczywiście film „Ptaki” jest najbardziej oczywistym tropem ptasim w filmie. - oddał pisarz.
2017-01-23, 19:00

Maciej Płaza o swoim idolu Lemie i swoim bohaterze Skoruniu

Maciej Płaza [fot. Wanda Kownacka]
Maciej Płaza [fot. Wanda Kownacka]
Posłuchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Maciejem Płazą
Maciej Płaza to tłumacz literatury anglojęzycznej i prozaik. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Fundacji im. Kościelskich za swój zbiór opowiadań „Skoruń”.

Maciej Płaza mówi, że fascynuje go poznawanie świata i ludzi oraz to, czy świat można poznać i zgłębić.
2017-01-04, 10:41

Mariusz Szczygieł: "reportaż jest po to, by zrozumieć drugiego człowieka"

Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł
Posłuchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Mariuszem Szczygłem
Mariusz Szczygieł to znany reportażysta i felietonista, autor „Gottlandu” i „Zrób sobie raj”, przełożonych na 17 języków, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej. W rozmowie z Justyną Przyborowicz opowiedział m.in. o swojej książce „Projekt prawda”.

Mariusz Szczygieł opowiada, za co kocha reportaż. - To jest wynalazek niebagatelny. Reportaż jest po to, by zrozumieć drugiego człowieka. Został wynaleziony, by jedni ludzie zrozumieli drugich. W tym ogólnym bezsensie świata, jeśli się ktoś z kimś rozumie, to nic lepszego nie potrzeba – dodał autor.
2016-12-16, 00:00

DJ Adamus o Hłasce, Bursie i Witkiewiczu

DJ Adamus fot. Anna Górajka
DJ Adamus fot. Anna Górajka
Posłuchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z DJ Adamusem
Najsłynniejszy DJ w Polsce w swojej książce "Historia złego chłopca. Świadomość, szczęście, pasja" wraz z Piotrem Witwickim opowiada historię swojego życia. Książka z zakazanymi stronami i opowieść o tym, jak młody muzyk - pasjonat trafia do stolicy i buduje polską scenę taneczną.
2016-12-05, 17:00

Maksymilian Rigamonti fotografował wołyńską pustkę

Ukraina. Prace ekshumacyjne na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów-Maksymilian Rigamonti / Newsweek Polska
Ukraina. Prace ekshumacyjne na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów-Maksymilian Rigamonti / Newsweek Polska
Posłuchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Maksymilianem Rigamontim
Fotograf studiował projektowanie graficzne na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Pięciokrotnie był w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Jego fotografie, odbiorcy poznają za sprawą ważnych społecznych publikacji w polskiej prasie. Justyna Przyborowicz spytała autora o cykl "Miejsca których nie ma" będący zapisem kilkunastu wypraw na Wołyń.

Maksymilian Rigamonti wspomina swoją artystyczną podróż. - Pas, który się ciągnie od granicy po jakieś 200 km w głąb Ukrainy. Pomijając kilka miast, które tam są jak Włodzimierz Wołyński, Łuck, Równe - wszystko, co leży pomiędzy tymi skupiskami miejskimi, jest melancholijne, opuszczone przez Boga. W moim mniemaniu to pustka, która z punktu widzenia Polaka jest przesiąknięta straszliwą tragedią tych ziem. Tragedia, która wydarzyła się w 1943 roku, zmieniła strukturę ludności tej ziemi. Było to dla mnie wyznanie logistyczne i warsztatowe. Zmieniłem sposób mojej pracy. To i tak stało na drugim planie, bo pierwszą intencją moich podróży było właśnie wyciszenie siebie. Zobaczenie tego, co kiedyś było gęsto zaludnione, polskiej kolebki kultury. Teraz nie pozostało tam nic - powiedział Maksymilian Rigamonti.
2016-11-29, 12:00

Zdjęcia prasowe z całego świata na wystawie World Press Photo

Wystawa World Press Photo 2016 w Opolu będzie czynna do 18 grudnia
Wystawa World Press Photo 2016 w Opolu będzie czynna do 18 grudnia
Posłuchaj rozmowy Justyny Przyborowicz na temat World Press Photo
Prezentacja składa się z prac wyróżnionych w prestiżowym konkursie, którego organizatorem jest Fundacja World Press Photo z Amsterdamu. Każdego roku niezależne międzynarodowe jury ocenia prace nadesłane przez fotografów prasowych oraz agencje z różnych stron świata. Na tegoroczny konkurs nadesłano 82 951 zdjęć wykonanych przez 5775 fotografów z 128 krajów. Justyna Przyborowicz rozmawiała z Yi Wen Hsia z Fundacji World Press Photo o tegorocznym konkursie i wystawie.

- To co jest charakterystyczną cechą tej wystawy, to fakt, że bardzo często oglądamy zdjęcia, które są poświęcone wydarzeniom, które mają miejsce w bardzo odległych dla nas częściach świata. To, co w tym roku zdominowało wystawę, odbywa się dość blisko nas i związane jest z kryzysem uchodźców - mówi Yi Wen Hsia z Fundacji World Press Photo.
2016-11-28, 17:00

O najwybitniejszej z polskich fotografek - Zofii Rydet

Zofia Rydet "Zapis socjologiczny" [fot. archiwum Fundacji Zofii Rydet]
Zofia Rydet "Zapis socjologiczny" [fot. archiwum Fundacji Zofii Rydet]
Posłuchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Zofią Augustyńską-Martyniak
Zofia Rydet pozostawiła po sobie monumentalny cykl dokumentalny "Zapis socjologiczny". Prace tej artystki znajdują się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w MOMA w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i National Museum of Photography, Film and Television w Bradford. W Rewirach kultury rozmawialiśmy o tej ikonicznej dla polskiej fotografii postaci.

Zofia Augustyńska-Martyniak z Fundacji Zofii Rydet opowiada o pracy fotografki. - Ten cykl jest wartościowy również z tego względu, że jest monumentalny. Nie bez kozery nazywano go zapisem socjologicznym, zarchiwizowaniem społeczeństwa polskiego, głównie polskiej wsi na przestrzeni lat 1978-1990. To duży rozstrzał czasowy - podkreśla rozmówczyni.

- To także bardzo ważny okres dla Polski. Po upadku PRL zaczęły następować ogromne zmiany w wyglądzie domów, wsi, ludzi. Nosili inne ubrania, odmiennie dekorowali wnętrza, więc ona uchwyciła historycznie "ostatni moment". To bardzo ważne - zaznacza Augustyńska-Martyniak.

- Wspaniałe jest to, że udało jej się odwiedzić całą Polskę. Widzimy różnice w regionach. Zupełnie inne są zdjęcia zrobione na Śląsku, inne na Podhalu. Jedne są bardzo czyste w sensie formalnym, jest na nich niewiele dekoracji, wnętrza są pustawe, a na Podhalu jest horror vacui - dodaje Zofia Augustyńska-Martyniak.
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »