Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Radosław Święs o mediach polonijnych w USA
2016-04-01, 12:05 Autor: Justyna Krzyżanowska

Radosław Święs o mediach polonijnych w USA

Radosław Święs [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radosław Święs [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rynek prasy w ostatnich latach kurczy się, gazety przegrywają konkurencję z globalną siecią. Okazuje się, że problem ten dotyka także prasy polonijnej w USA, która przez dziesięciolecia miała się bardzo dobrze. Okres najintensywniejszego rozwoju amerykańskiej prasy polonijnej przypada na pierwsze dwie dekady XX wieku. Według różnych źródeł, jak pisze prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak z Uniwersytetu Opolskiego, ukazywało się wtedy w USA ok. 100 polskich tytułów prasowych. Kilkadziesiąt lat później, w 1998 roku – jak z kolei pisali autorzy ekspertyzy pt.: „Polonia w Stanach Zjednoczonych Ameryki” – w USA nadal ukazywało się prawie tyle samo czasopism polonijnych, choć większość z nich o bardzo ograniczonym nakładzie. Do najważniejszych mediów drukowanych należały dwa ukazujące się w amerykańskich metropoliach tytuły: nowojorski „Nowy Dziennik” oraz „Dziennik Związkowy” z Chicago.

Radosław Święs, medioznawca z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawiała Justyna Krzyżanowska, twierdzi jednak, że dziś sytuacja mediów polonijnych staje się dramatyczna.

Zobacz także

2016-05-30, godz. 23:00 Łukasz Grad o studenckiej telewizji SETA Przez lata media studenckie kojarzyły się głównie ze słowem pisanym i mówionym. Znakiem naszych czasów, jest pojawienie się także studenckich telewizji… » więcej 2016-05-25, godz. 12:32 Bogusław Feliszek m.in. o tym, jak konflikt wokół powiększania Opola przenosi się do sieci Coraz powszechniejsza staje się opinia, że jak kogoś nie ma w sieci, to nie istnieje. Czy to kolejny z bon motów , które dobrze brzmią, ale nie wytrzymują… » więcej 2016-05-16, godz. 16:20 Dr Marek Chyliński o etyce mediów i etyce dziennikarskiej Co jakiś czas pod adresem dziennikarzy daje się słyszeć oskarżenia, że działają nieetycznie. Kiedy jednak przychodzi do zdefiniowania tego pojęcia, była… » więcej 2016-05-10, godz. 12:00 Red. Marta Mandżak o portalu "Siostra Ania" Blogi i strony internetowe są coraz częściej pierwszymi miejscami, do których sięgamy w poszukiwaniu potrzebnej wiedzy. Gościem dzisiejszego programu jest… » więcej 2016-05-08, godz. 12:00 Red.Sławomir Sieradzki o raporcie Reporterów Bez Granic Nie milkną echa raportu dotyczącącego wolności słowa na świecie, który opublikowała organizacja Reporterzy Bez Granic . W rankingu 180 państw Polska spadła… » więcej 2016-05-06, godz. 12:00 Red. Wacław Radziwinowicz: korespondent nie jest po to, aby zginąć Wacław Radziwinowicz w 1997 został stałym korespondentem Gazety Wyborczej w Rosji. I był nim, aż do grudnia ubiegłego roku, gdy cofnięto jego akredytację… » więcej 2016-05-04, godz. 10:45 Paweł Szpala o blogu "Człowiek Przygoda" Paweł Szpala, podróżnik i jednocześnie autor blogu „Człowiek Przygoda”, opowiedział na naszej antenie o swojej pasji. Bloger zaprasza do zobaczenia świata… » więcej 2016-05-01, godz. 08:00 Dr Kamil Minkner o filmach "dziennikarskich" Wśród filmów nagrodzonych w tym roku Oskarem znalazł się Spotlight" , który uznano za najlepszy film 2015 roku. Spotlight przedstawia historię śledztwa… » więcej 2016-04-29, godz. 08:00 Krzysztof Szymczyk: obyś cudze błędy poprawiał! Kiedyś w redakcjach prasowych była to jedna z najważniejszych postaci. Dziś, coraz częściej tnąc koszty, właściciele gazet stawiają raczej na edytory… » więcej 2016-04-26, godz. 09:33 Red. Krzysztof Ogiolda: dziennikarz pomaga zobaczyć to, czego inni nie widzą Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Organizatorzy spodziewają się, że mogą w nich wziąć udział nawet dwa miliony ludzi. To jednak nie tylko… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »