Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Dr Ewa Skrabacz: media podsycają konflikty poli…
2016-03-23, 14:14 Autor: Ireneusz Prochera

Dr Ewa Skrabacz: media podsycają konflikty polityczne

Ewa Skrabacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ewa Skrabacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Środkami masowego przekazu, wśród wielu pełnionych przez siebie ról, odgrywają także w naszym społeczeństwie bardzo istotną rolę - kształtują światopogląd obywateli. Nie przypadkiem często są tez nazywane czwartą, a przez niektórych nawet pierwszą władzą.
Bogusława Dobek - Ostrowska i Robert Wiszniewski w książce "Teoria komunikowania publicznego i politycznego" piszą o następujących funkcjach mediów:
1. Informacyjnej - media informują obywateli o tym, co się wydarzyło.
2.Edukacyjnej - tłumaczą znaczenie oraz wagę wydarzeń i faktów, wyjaśniają albo analizują.
3. Są platformą do prowadzenia publicznej debaty.
4. Prezentują informacje płynące od instytucji rządowych i politycznych. Tu tez jest miejsce na obserwację działania elit politycznych i reagowanie na wszelkie przejawy nieprawidłowości.
5. Perswazyjnej - są kanałem artykulacji wszystkich poglądów i programów politycznych partii oraz transmisji w kierunku masowego odbiorcy.
Wielu krytyków współczesnych mediów twierdzi jednak, że coraz częściej z pozycji obserwatora media przechodzą na pozycje uczestnika, bądź nawet kreatora wydarzeń. O tym jak należy ocenić tę sytuację Ireneusz Prochera rozmawiał z dr Ewą Skrabacz, politolog z Uniwersytetu Opolskiego

Zobacz także

2016-03-21, godz. 11:00 Dr Marek Chyliński o kondycji rynku prasowego w Polsce Systematyka rynku prasowego w Polsce i kryteria tego podziału, to podstawa do rozmowy na ten temat. Dr Marek Chyliński, medioznawca z Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2016-03-14, godz. 11:00 Dr Sławomir Czapnik o obrazie terroryzmu w mediach Media, niemal od zarania swoich dziejów, relacjonowały i opisywały zjawisko terroryzmu. Warto pamiętać, że zjawisko to nie jest nowe. Z drem Sławomirem… » więcej 2016-03-09, godz. 15:45 Michał Wanke o wyzysku tożsamości w mediach społecznościowych Michał Wanke, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego, wyjaśnia pojęcie wyzysku tożsamości przez właścicieli mediów społecznościowych. Zdaniem krytyka nowych… » więcej 2016-03-04, godz. 14:03 Ks. dr Krzysztof Faber: w nowoczesny sposób podprowadzić do wspólnoty Co to znaczy "katolickie" media? Czy w radiu da się pogodzić elementy komercyjne z misją religijną? Jak na tle innych państw wygląda pod tym względem nasz… » więcej 2016-02-28, godz. 11:00 Prof. Ilona Biernacka-Ligięza: to dziennikarze kształtują język swoich odbiorców We współczesnych mediach bardzo często o formie, w jakiej podawane są informacje decyduje czas. Przekonanie, że im krócej, tym lepiej dyktuje często także… » więcej 2016-02-24, godz. 14:50 Red.Andrzej Kerner o Gościu Niedzielnym Według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, jedynie we wrześniu i październiku ubiegłego roku Gość Niedzielny oddał palmę pierwszeństwa , jeśli… » więcej 2016-02-22, godz. 12:30 Radosław Święs o różnicach między polskim a amerykańskim rynkiem medialnym W USA media publiczne są zdecentralizowane, nie ma tam – tak, jak w Europie – nadawców ogólnokrajowych. Działa tam natomiast prawie 1300 lokalnych stacji… » więcej 2016-02-17, godz. 10:27 Red.Katarzyna Oborska-Marciniak: kamera jest bezlitosna! Telewizja jest z nami równe 88 lat. Niektórzy powiedzą, że to aż 88 lat, innym postęp technologiczny, jaki dokonał się w tym czasie, każe powiedzieć… » więcej 2016-02-15, godz. 13:11 Sabina Baraniewicz: Same studia dziennikarskie nie wystarczą Sabina Baraniewicz, studentka, dziennikarka mediów studenckich, w ramach programu Erazmus, miała okazję studiować dziennikarstwo w Niemczech. Ireneusz Prochera… » więcej 2016-02-13, godz. 11:00 Red. Janusz Maćkowiak: Dziennikarz musi mieć „to coś” we krwi Redaktora Janusza Maćkowiaka słyszą Państwo od wielu lat z odbiorników radiowych nastawionych na częstotliwości Radia Opole, choć czasy się zmieniają… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »