Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole 2 (DAB+) na sobotę, 23 września 2017 roku

20:00 STUDIO REPORTAŻU
Trudno jest odróżnić prawdę od fałszu. Żyjemy bowiem w świecie internetu, a tam nie ma wartościowania, nie dowiemy się co jest ważne, a co nie. Co prawdziwe, a co wyssane z palca. Gubimy się w codzienności. Szukamy sensacji, ataków, wybuchów, wypadków, krzywdy, zła. To jest chleb, którym się żywimy, który daje nam poczucie, że nie jesteśmy jeszcze tacy źli. Ale można inaczej...

Można próbować żyć w harmonii, w zgodzie z innymi i naturą. Właśnie zaczyna się jesień - czy dzisiaj jesteśmy w stanie poddać się rytmowi przyrody, odciąć się od bełkotu informacyjnego współczesnego świata? Czy to jednak natura powinna nam się podporządkować?

W pierwszej godzinie spotkania z reportażem zajmiemy się przemijaniem, a konkretnie jesienią. W świecie zwierząt nadszedł właśnie czas wzmożonej pracy. Jesień kojarzy nam się z usypianiem, spowolnieniem. Tymczasem większość zwierząt pracuje na wysokich obrotach, gromadząc żywność na zimę, uszczelniając swoje legowiska, przygotowując się do ciężkiego czasu, który nadejdzie. Jesień to także pora należąca do wyjątkowo pięknych – teraz, gdy liście się przebarwiają, lasy zachęcają do spacerów zapachem grzybów – teraz nadszedł wspaniały czas, gdy nie męczą nas upały, gdy cała przyroda nabiera okrągłych, łagodnych kształtów – w odróżnieniu od wiosny pełnej wigoru, walki, rozkwitu i konkurencji. Jesień jest pogodzona ze sobą. Cieszy swoją dostojnością i dodaje otuchy.

Czego jeszcze możemy się dowiedzieć o jesieni? „Lubię wędrować po ścieżkach jesieni” – taki tytuł dała w 98 roku Aleksandra Czyżniewska rzeczy nagranej przy okazji jesieni. Później usłyszymy też o tym, że jesień nie zawsze jest złota. Co pomaga zachować pogodę ducha do późnych lat (Ewelina Rusin Różycka „Dom złotej jesieni")?

Z kolei o tym, że grzyby są darem września i października będą mówić bohaterowie reportażu Teresy Zielińskiej "Jak wypleść kosz na grzyby". Grzyby nie tylko zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworu, ale i dostarczają np. witaminy B12.

W dalszej części Studia Reportażu odtworzymy reportaż liczący 55 lat, z którego dowiemy się, dlaczego turawskie jezioro i lasy przyciągały młodych ludzi pragnących przygody. Dowiemy się również jaka tajemnica wiąże się z 28-metrową wieżą pośrodku lasu, czego symbolem jest odgłos kroków na śniegu, dlaczego ludzie pokrzywdzeni przez los powinni częściej wyjeżdżać nad morze?

Tematów i reportaży będzie jeszcze więcej, warto nadstawić ucha. Od 20:00 do północy zaprasza - w zastępstwie Mariana Staszyńskigo - Adrian Chimiak. Do autora można napisać tu:
adrian.chimiak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka lato 2017 - antena główna
Zobacz: Ramówka lato 2017 - w paśmie Radio Opole 2 (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »