Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 29 maja 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Fish - Internal Exile
  • Drugi solowy album po opuszczeniu Marillion, jeszcze bardziej rozliczeniowy i psychologicznie głęboki (co sugeruje już okładka), a muzycznie najbardziej chyba różnorodny i eklektyczny (od klasycznie progresywnych, "marillionowych" ech, poprzez smooth jazz i folklor), ale dysponując tak charakterystycznym głosem Fish cokolwiek zaśpiewa pozostaje sobą i wszystko brzmi spójnie i wiarygodnie.

Nemezis - Whispers From Behind The Window
  • Elektronika i ambient w krajowym wykonaniu to bardzo mocna pozycja i niebanalna propozycja, która powinna spodobać się nie tylko fanom elektroniki, ale i progresywnego rocka. Szkoda tylko, że po latach, kiedy już zdecydowano się na winylową edycję została ona okrojona, a można przecież wydać album podwójny, owszem bardziej kosztowny, a więc droższy dla fanów, ale też w przypadku takiej muzyki z pewnością nie zwracali by na to uwagi.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Historia, którą czasem lokalną zwiemy, może niespodziewanie się z tą "wielką" łączyć. "Trzosem wyróżnieni", reportaż Andrzeja Russaka, jest tego dobrym i ciekawym przykładem. Otóż ta audycja (premiera w roku 2011) otwiera przed nami dzieje rodu Trzosów z Niepołomic, którym król nadał nazwisko, ziemię i wyniósł do stanu wyższego. Przewodnikiem słuchaczy został (mieszkający w Opolu) Jan Trzos, który od wielu lat gromadzi wszystkie najważniejsze dokumenty i rodzinne pamiątki. Kilkanaście lat temu doszło do spotkania rodziny Trzosów w Niepołomicach, gdzie na rynku stanął pomnik króla Jana Kazimierza, wręczającego chłopu trzos ze złotem w podzięce za gościnę. Trzosowie, jeszcze przed wojną, osiedli także na Kresach, a po 1945 roku w Opolu i Kietlicach koło Głubczyc, gdzie także udało się ich odnaleźć. Przypomnijmy sobie zatem, jak dzieje rodu zwyczajnego niespodziewanie z królewskimi mogą się łączyć. Radiowej urody dodaje temu reportażowi realizacja dźwiękowa Andrzeja Czubińskiego.

Jedenaście lat temu Ewelina Rusin- Różycka odwiedziła "Przyjaciółki". Nagrania powstały w Domu Złotej Jesieni. To była rozmowa z paniami, które niejednego mogły zaskoczyć energią i pomysłami. Lot na paralotni? Czemu nie? Dla tych pań emerytura to czas niczym nieskrępowanej wolności, gdy można realizować marzenia - i one to robiły.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »