Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 25 maja 2020 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Solowa płyta Artura Dutkiewicza pt. "Mazurki", to cykl autorskich kompozycji Artura Dutkiewicza - jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, w których polska muzyka ludowa, muzyka klasyczna i transowa improwizacja jazzowa łączą się w jedną oryginalną całość. Odnajdujemy tu inspiracje m.in. muzyką Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, słychać w nich wyraźnie polski, słowiański nastrój. Mazurki, oparte na rytmach ludowych, grane są w motoryczny, jazzowy sposób, co w połączeniu z improwizacją jest zabiegiem prekursorskim we współczesnej polskiej muzyce fortepianowej.

Każdy, kto wysłucha Mazurków Marcina Maseckiego, od razu zorientuje się, że niewiele w nich wiejskiej, zachowanej do dziś tradycji. Znacznie więcej współczesności – właśnie miasta, ciągłego przyspieszania, wprawiającej w konsternację dynamiki życia.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Najpierw zatrzymamy się w Strzeleczkach u Ireny i Franciszka Kruków, by dzięki Danucie Starzec posłuchać opowieści: "Nasze pasje, nasze życie" (premiera w roku 1988). Ta podróż w czasie zaprowadzi nas do miejsca magicznego, pełnego starych sprzętów i narzędzi gospodarskich... i pięknych myśli. W takim niezwykłym zakątku pytanie o sens życia też paść musiało. Odpowiedź zachowają Państwo w pamięci.

Marzyło mu się oderwanie od codzienności. A swoją drogą, komu się zwłaszcza tu i teraz nie marzy? Co ciekawe, jego zamiłowanie do fotografii i dalekich podróży, przyniosło spełnienie w dwóch wymiarach. Także tym dosłownym. Mariusz Stachowiak, bohater reportażu Barbary Tyslik, "Oderwany" (premiera w roku 2017) opowiada nam o spotkaniach z ludźmi z dalekiego świata, którzy nie tylko dlatego, że też się "odrywają", stają nam się bardzo bliscy...

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »