Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 25 maja 2020 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Solowa płyta Artura Dutkiewicza pt. "Mazurki", to cykl autorskich kompozycji Artura Dutkiewicza - jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, w których polska muzyka ludowa, muzyka klasyczna i transowa improwizacja jazzowa łączą się w jedną oryginalną całość. Odnajdujemy tu inspiracje m.in. muzyką Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, słychać w nich wyraźnie polski, słowiański nastrój. Mazurki, oparte na rytmach ludowych, grane są w motoryczny, jazzowy sposób, co w połączeniu z improwizacją jest zabiegiem prekursorskim we współczesnej polskiej muzyce fortepianowej.

Każdy, kto wysłucha Mazurków Marcina Maseckiego, od razu zorientuje się, że niewiele w nich wiejskiej, zachowanej do dziś tradycji. Znacznie więcej współczesności – właśnie miasta, ciągłego przyspieszania, wprawiającej w konsternację dynamiki życia.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

19:00 REWIRY KULTURY
Co tydzień z Mateuszem Torzeckim rekomendujemy nowości muzyczne, czytelnicze oraz filmowe. Dziś porozmawiamy o niespodziewanej, ponownej płycie Rustin Mana "Clockdust", książce "Linia"- o bezwładzie, codziennej rutynie w korporacyjnym świecie- szwedzkiej pisarki Elise Karlsson oraz o argentyńskim kandydacie do Oskara- filmie "Pechowi szczęściarze" w reż. Sebastiana Borenszteina, który niedawno miał premierę w Polsce.

Po godz. 20.00 w ramach Opolskiej Sceny Literackiej porozmawiamy z Olgą Ptak- dziennikarką, scenarzystką, autorką trzech książek, edukatorką teatralną pracująca z dziećmi przedszkolnymi, krytykiem teatralnym- o nagradzanej wielokrotnie książce- „Kto ukradł jutro?, czyli dlaczego nie jest jak z obrazka”, która składa się z dwóch części połączonych jedną wspólną obwolutą i ma dwóch narratorów - matkę i dziecko, Olgę i Leona. Każde z nich własnym językiem opowiada o swoim, odmiennym świecie. Mikroświaty obojga nakładają się na siebie, wzajemnie uzupełniają, nigdy jednak w pełni do siebie nie przystając. To książka nie tylko dla rodziców, opiekunów, terapeutów, nauczycieli, psychologów, pedagogów i lekarzy wszelkich specjalizacji opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnością, ale dla wszystkich, gdyż uczy empatii, zrozumienia.

Podyskutujemy także o pracy Olgi Ptak nad książkami: „Jerzozwierz”, której bohaterem jest nestor polskiej fotografii Jerzy Lewczyński. Publikacja zawiera m.in. fragmenty niepublikowanych dotąd listów Zdzisława Beksińskiego pisanych do przyjaciela przez niemalże pół wieku, rozmowy z Jerzym Lewczyńskim, anegdoty, dowcipy i wspomnienia, a także fragmenty dziennika autorki oraz "Zdzisław Beksiński. Listy do Jerzego Lewczyńskiego", pozycja ta zawiera korespondencję adresowaną do wybitnego polskiego fotografa Jerzego Lewczyńskiego. Publikacja jest błyskotliwym, dowcipnym i celnym zapisem ponad trzydziestu lat zmagań artysty z rzeczywistością PRL, kroniką absurdu owych czasów rozpisaną na kilkaset listów do przyjaciela. Lekkość, z jaką zostały napisane, ujawnia niepospolity talent literacki autora.

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Agnieszka Zientarska. Z autorką można kontaktować się mailowo: agnieszka.zientarska@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »