Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 23 maja 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Audycja muzyczno-publicystyczna, której autorzy omawiają szeroko pojętą problematykę dotyczącą zjawisk związanych z muzyką ludową.

Jest tu zatem miejsce na pokazanie tego, co dotyczy tradycji – nie tylko w muzyce, ale i w różnego rodzaju formach zachowań i obyczajowości. Drugim ważnym elementem programu jest przedstawianie tego, co wiąże się z wszelkimi muzycznymi hybrydami. Interesuje nas muzyka folkowa, etnojazz, etnomuzykologia zmiany kulturowej oraz art music. Staramy się znaleźć taką formułę, by przybliżać słuchaczowi relacje i procesy zachodzące między poszczególnymi nurtami.

Sporo miejsca zajmują również recenzje koncertów, płyt; omawiamy także imprezy folkowe i ludowe. Prezentujemy też rozmowy z wykonawcami, animatorami życia muzycznego, dziennikarzami i etnomuzykologami.

W pierwszej godzinie audycji dominuje muzyka polska, w drugiej pojawia się muzyka świata w jej najróżnorodniejszych odmianach. Do tej pory przedstawiliśmy muzykę z ponad 60 krajów ze wszystkich kontynentów.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

14:00 EKO WYŚCIG
W dzisiejszym programie skupimy się na fotowoltaice. To proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Obecnie rozwój fotowoltaiki następuje bardzo dynamicznie, a słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Ale czy umiemy to wykorzystać? Jakie są możliwości posiadania instalacji fotowoltaicznej i czy zaciągnięcie kredytu na taką inwestycję się opłaca? O to zapytam mojego gościa, a w dalszej części programu będziemy mówić o zarybianiu opolskich zbiorników.

Łącznie do akwenów, którymi dysponuje Polski Związek Wędkarski trafi 330 kilogramów narybku. Będziemy też w Kędzierzynie Koźlu, tam bowiem teren obok nowej pływalni zostanie zagospodarowany nowymi nasadzeniami, będzie też oczko wodne i fontanna.

Powiemy też o truskawkach, na które sezon powoli się rozpoczyna, ale brakuje rąk do pracy. Z podobnymi problemami borykają się hodowcy ślimaków winniczków. Zainteresowanie zbieraczy jest o wiele mniejsze niż w latach poprzednich.

A na koniec garść smacznych i przydatnych rad z działu zero waste. Dziś spróbujemy zrobić pesto z liści rzodkiewki i przygotujemy kilka magicznych roztworów, dzięki którym pozbędziemy się pestycydów z owoców i warzyw.

Do słuchania od 14:00 do 16:00 zaprasza Justyna Marcińska. Z autorką można kontaktować się mailowo: justyna.marcinska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »