Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 10 kwietnia 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Gang Marcela - "Tyle złamanych serc"
  • Chociaż pierwszych nagrań Gang Marcela dokonał już w 1979 roku, na pełnowymiarowy debiut w postaci płyty czekać musieliśmy kilka lat, ale było warto. Na płycie jest kilka wielkich przebojów, a grupa, pomimo etykietki country, udowodniła, że potrafi znacznie więcej na tej bazie skomponować i aż dziwi, i szkoda, że przez wiele lat (nie licząc płyty z kolędami) fonograficznie milczała - a może wielki sukces spowodował jakaś blokadę? Sprawdzimy.

Fonograf - "Na, mi ujsag Wagner ur?"
  • Co słychać Panie Wagner? Taki tytuł musi zwracać uwagę u grupy rockowej, która na tej drugiej w dyskografii płycie udowadnia, że ma ambicje i nie chce zamykać się w jednej stylistyce. Jest tu wprawdzie kilka utworów southern rockowych, bo zespół zawsze pozostanie wierny temu brzmieniu, ale niebanalnie zagranych i zaaranżowanych a do tego i hard rock, i zalążki rocka progresywnego, które znajdą się na kolejnej płycie, która już w Białych Krukach z czarnych Winyli była prezentowana.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Taki dzień sprzyja rozważaniom o sprawach najważniejszych. Sięgniemy zatem po reportaż, który nagrałem w 2009 roku, w hospicjum w Siołkowicach Starych. Czym jest śmierć? Czym jest umieranie? Czym jest eutanazja? Pada wiele ważnych pytań i ważnych odpowiedzi, a myśli wypowiedziane przez uczestników audycji, każdego słuchacza zmuszą do myślenia. W reportażu: "Żeby ateiści nie mieli racji", pojawią się głosy: Małgorzaty Zaryczańskiej, Renaty Siwczyk, Piotra Żabińskiego i księdza Arnolda Drechslera. Warto raz jeszcze posłuchać i przemyśleć.

Z nadzieją, że ostatnio przywrócone granice szybko znikną, postanowiłem przypomnieć opowieść o miejscu „przytulonym” przecież do Śląska Opolskiego. To do niego pielgrzymują trzy narody. Ale nie tylko, bo można tam spotkać ludzi z całego świata. Dzieje tego niezwykłego zakątka piszą się już od trzystu lat, ale był czas, gdy zrównano je z ziemią. Kościół pielgrzymkowy jest położony na wschodnim zboczu Góry Poprzecznej, na południe od uroczego czeskiego miasteczka. Gospodarzem sanktuarium Maria Hilf - Panny Maryi Wspomożenia Wiernych jest od niedawna nasz rodak, ksiądz Mariusz Banaszczyk. To on jest naszym przewodnikiem po historii i współczesności w moim reportażu: „Zlate Hory – cuda w sercach”. Audycja miała premierę dwa lata temu.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »