Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 28 lutego 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Bernard Kafka - Metamorphosis

Bardzo rzadka płyta wybitnego kompozytora, do 1973 roku prowadzącego słynne Novi Singers, autora wielu kompozycji jazzowych, czy z muzyką filmową. Tutaj na swojej autorskiej płycie ujawnia wszystkie te zainteresowania muzyczne, a gościnny udział Ewy Bem sprawia, że także dla wielbicieli jej talentu jest to wielka gratka.

The B-52's - B-52's

Czy słynny bombowiec i modna fryzura mają w przypadku tej grupy przełożenie na muzykę? Nieco żartobliwie, ale jednak tak, zwłaszcza na debiutanckim albumie z 1979 roku, gdzie sporo także rocka, post punku, nowej fali, a wszystko melodyjne, mocno osadzone w tanecznej tradycji lat 50-tych.

Bauhaus - Single

Sympatyczny mini album z rzadkimi nagraniami kultowej grupy, który będzie doskonałym wprowadzeniem, a także uzupełnieniem prezentowanej już kiedyś solowej płyty jej lidera.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl


21:00 STUDIO REPORTAŻU
Na to spotkanie wybrałem dla Państwa dwie prace, które dzieli kilkadziesiąt lat. Mają wspólny, historyczny mianownik. Łączy te reportaże ta sama tragedia.

"Tajemnicę Barutu", przedstawiłem słuchaczom Radia Opole i programu Trzeciego Polskiego Radia w styczniu roku 1989. Wcześniej, przez klika miesięcy poszukiwałem śladów i ludzi, którzy mogli przekazać informacje. Trafiłem do świadków, którzy pamiętali o zbrodni popełnionej na naszych żołnierzach już po zakończeniu II wojny światowej. Wierni słuchacze naszego radia doskonale pamiętają, że był ciąg dalszy, że ukazało się później wiele publikacji, ale przez lata nie udawało się odkryć sprawców, nie było też wiadomo, kto padł ofiarą...

Cztery lata temu surowy, brzozowy krzyż z ołtarzem, wykonanym w pniu drzewa, stanął w lasach pod Starym Grodkowem. Przybyło kolejne Miejsce Pamięci Narodowej. W 1946 roku, właśnie tam, na byłym lotnisku wojskowym, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa bestialsko zamordowali kilkudziesięciu partyzantów z oddziału "Bartka". Podstępnie zwabiono ich do baraków, odurzono, a następnie użyto ładunków wybuchowych. Po wojnie mieszkańcom zabraniano wchodzić do lasu i zrobiono wszystko, by o tej tragedii nie pojawiały się żadne informacje. Po latach poszukiwań szczątki żołnierzy odkrył - wraz z rzeszą wolontariuszy z kraju i zagranicy - prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN. W ważnych chwilach, docierania do prawdy i dramatycznych kart z naszej historii, była w Starym Grodkowie Dorota Kłonowska. To co najważniejsze, przypomnimy sobie w jej reportażu "Brzozowy krzyż".

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »