Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 stycznia 2020 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
W katalogu ECM pojawia się debiutancki album trio Sun of Goldfinger, który tworzą wybitni i poważani awangardziści muzyki improwizowanej: gitarzysta David Torn, saksofonista Tim Berne i perkusista Ches Smith.

Joe McPhee Po Music: Topology - emocjonalna muzyka pięknie zamyślonego konceptualisty i teoretyka muzyki improwizowanej.

Do słuchania w każdą niedzielę od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Do autorów można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Tym razem, jak nakazuje tradycja, przypomnimy pracę, która miała premierę w minionym tygodniu, a później sięgniemy po reportaż z archiwum.

Sami szukali wolności, a może życie kopnęło ich tak, że nie potrafią się podnieść? Złotówki zamienili na funty, ale chodnik w każdym kraju jest tak samo twardy. Czy będąc tysiąc kilometrów od domu, można do niego wrócić? Czy trudno jest chwycić wyciągniętą w swoim kierunku dłoń? Ile razy tę dłoń można wyciągać, gdy jest notorycznie odpychana?

Iflord na północny - wschód od Londynu. Deptak, przy nim sklepy. W bramie na kartonach śpi młody chłopak. Przy nim puszka po konserwie, a w niej błyszczące monety. O takich jak on pracownicy „Barki” mówią, że jeszcze nie wie, że chce wrócić do domu. Przyjechali do Ilford i czekają na niego w Welcome Center.

Codziennie pytają, czy to już dzisiaj, czy dzisiaj będzie chciał sobie pomóc. Tych, którym udaje się pomóc, jest coraz więcej. Polscy bezdomni wracają do kraju. Jedni – żeby zacząć od nowa życie z rodziną, przejść terapię, mieć dach nad głową. Inni – bo boją się, że po brexicie już tak łatwo z wyspy nie wyjadą. Ale są i tacy, którzy wrócić nie chcą, bo uparcie twierdzą, że wybierają wolność. Wolność w Ilford. Zapraszam zatem do wysłuchania nowej pracy Agnieszki Pospiszyl: "Czyszczenie sumienia".

Nowy rok w Chinach rozpoczął się w sobotę, 25 stycznia. To jest Rok Szczura. A dlaczego właśnie to stworzenie (u nas raczej z całych sił marginalizowane) w horoskopie chińskim pierwsze miejsce zajmuje? Przypomnimy sobie, ale nie tylko to.

Azja to nie tylko Chiny. Azja ma miliony (a nawet miliardy) różnych twarzy. Azja zachwyca i szokuje. Na tym kontynencie każdy dzień może przybrać inny kolor. Może być błękitny, szary, żółty, zielony, a nawet... różowy.

Małgorzata Błońska od kilku lat mieszka i pracuje w Pekinie. Wędruje po Chinach i odwiedza nie tylko sąsiednie kraje. Jej opowieść to zaproszenie do myślenia o świecie, który choć tak daleki, może stać się tak bliski. Przekonajmy się o tym w moim reportażu: "Moje serce chce skakać", który miał premierę cztery lata temu.

Do słuchania od poniedziałku do piątku od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »