Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 18 listopada 2019 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Grzegorz Grunwald – poeta, kompozytor, śpiewający gitarzysta prezentujący głównie piosenkę autorską, w której liryzm tekstów łączy się w unikatowy sposób z akompaniamentem gitary. Przedstawimy płytę Grzegorza Grunwalda pt. "Pielgrzym - Cyprian Kamil Norwid w pieśniach".

W audycji także projekt Strug.Leśmian.Soyka - aksamitny, hipnotyczny śpiew Adama Struga w połączeniu z unikalną pianistyką Stanisława Soyki daje efekt zaskakująco atrakcyjny i ujmujący.

Będzie też "Dekalog" - międzynarodowa produkcja Marcina Pospieszalskiego ma na celu również wsparcie konkretnych działań w zakresie pomocy humanitarnej i pastoralnej.


Zapraszają do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Do autorów można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach, to nie tylko największy na naszym kontynencie cmentarz jeniecki, którego najstarsze mogiły pochodzą z okresu wojny prusko-francuskiej, ale to także największe w Europie niemieckie kompleksy obozowe w czasie II wojny światowej. Oprócz żołnierzy różnych narodowości, walczących z III Rzeszą, trafili tam również Powstańcy Warszawscy. Swój pobyt w ówczesnym Lamsdorf w reportażu Barbary Tyslik, "Nie było takiego lasu", wspominają: Alicja Tuszyńska -Tuszyn, pseudonim "Jaga Kozieniec" z Batalionu Kiliński 7 Kompanii Motorowej "Iskra" oraz Romuald Malinowski, pseudonim "Orzeł". Natomiast rolę narratorów autorka powierzyła Violetcie Rezler-Wasilewskiej i Andrzejowi Prajelowi z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu. Ta pełna istotnych informacji dokumentalna audycja powstała w roku 2011.


Praca druga na to spotkanie ze słuchaczami wybrana, pozostawi nas w świecie historii. Reportaż "Trzynaście czołgów Orlika" nagrałem dwa lata temu. W tym przypadku istotne pytania pojawiły się dzięki historycznej pasji emerytowanego strażaka... Czy ktoś jeszcze o nim pamięta? A ilu z nas wie, że mieszkał też i pracował w Opolu? A to właśnie jego nazwisko błyszczy w grze komputerowej, która na całym świecie zdobyła sobie ponad sto milionów graczy! To medal jego imienia (jako jedynego Polaka) w tej wirtualnej bitwie czołgów można zdobyć, bo to on stał się w 1939 roku jednym z pierwszych asów pancernych na świecie... Strażacy z Opola pamiętają o Edmundzie Romanie Orliku. Przede wszystkim zaś Tadeusz Śliwa, który już jako emeryt zaczął gromadzić materiały do książki i bez względu na okoliczności postanowił ją wydać, nawet w skromnym nakładzie. Posłuchajmy zatem jego niezwykłej relacji o odkrywaniu losów czołgisty, posłuchajmy, czego sam doświadczył podczas wielu lat trudnej, strażackiej służby.


Od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »