Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 13 listopada 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Herbie Hancock - Future Shock

W 1983 wydawało się, że Hancock, mający już za sobą płyty w najróżniejszych stylach (i to bardzo udane płyty od klasycznego jazzu po fusion i pop), już nie zaskoczy słuchaczy, a jednak udało mu się (i to z największym sukcesem komercyjnym - "Rockit" i tytułowy, śpiewany przez Dwighta Jacksona), wprowadzając do swojej muzyki elementy hip hopu. Nie bez znaczenia jest tu udział basisty (a dzisiaj wielkiej i ważnej postaci muzyki electro i producenta) Billa Laswella.

Maria Tanase - III

Mało u nas znana pieśniarka rumuńska Maria Tanase, która karierę zaczęła jeszcze w latach 30-tych, repertuarowo zbliżona jest do wielkich gwiazd pokroju Edith Piaf, czy Amalii Rodriguez, przy czym swój repertuar (podobnie jak wspomniane artystki) wzbogaciła także o elementy ojczystej muzyki ludowej, co jest największą siłą ich wszystkich zresztą, a kierowany w dużej mierze do rodaków łatwiej trafiał i poruszał swojską nutą, chociaż chwyta za duszę absolutnie każdego wrażliwca na świecie.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
20:00 STUDIUM REPORTAŻU
W audycji tej wspólnie zastanowimy się, czy współczesnemu zabieganemu, zapatrzonemu w smartfon człowiekowi potrzebne są jeszcze reportaże? A jeśli już zdecydujemy się jakiegoś wysłuchać – to w jakim celu? Czego od niego oczekujemy? Czy pomoże nam zrozumieć świat? Czy skłoni do refleksji, czegoś nauczy, poruszy?

W tym programie, razem z opolskimi i polskimi twórcami reportażu, spróbujemy przekonać, że na większość tych pytań odpowiedź brzmi: tak. Wspólnie poznamy kulisy pracy najlepszych reportażystów, dowiemy się, jak powstaje nagranie, skąd się biorą tematy, gdzie reportażyści szukają inspiracji, czego się boją, co wolno powiedzieć w reportażu, czy reportaż pomaga dostrzec manipulację. Poznamy losy niezwykłych bohaterów, przypomnimy sobie wydarzenia, którym towarzyszył reporterski mikrofon. Spróbujemy też znaleźć wspólne punkty reportażu radiowego, prasowego, telewizyjnego i tego ukazującego się w formie książkowej.

Razem również spróbujemy znaleźć sposób, by nauczyć się tak słuchać reportażu, żeby jak najwięcej skorzystać z przekazu jaki niesie.

Do słuchania w poniedziałki, wtorki, środy i piątki o godz. 20:05 zaprasza Adrian Chimiak. Do autora można napisać tu: adrian.chimiak@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »