Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 24 października 2019 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Perły muzyki polskiej (także tej współczesnej) i porywająca podróż przez "Cztery pory roku" - do takich klimatów powrócimy na chwil kilka wspominając występ Michała Maciaszczyka oraz orkiestry Polish Art Philharmonic w Opolu.
Wspólnie z maestro Antonim Witem zdradzimy też ile Francji, a ile elegancji mieści się w programie najbliższego koncertu symfonicznego, jaki szykuje Filharmonia Opolska.
A pośród koncertowych zaproszeń nie zabraknie i takiego z głębokim przesłaniem. Gościem audycji będzie bowiem także ks. dr hab. Grzegorz Poźniak (prof. UO), który opowie o zbliżającym się koncercie, nie tylko pozwalającym poznać potencjał uzdolnionej muzycznie młodzieży, ale też przypominającym o wielkiej wartości ludzkiego życia.


Zaprasza w środy od 23:05 do 1 w nocy - Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się pisząc tu: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Aż się chce wędrować i obrazy namalowane przez jesień podziwiać. A nasza reporterska ścieżka poprowadzi nas do miejsca, które o każdej porze roku urodę tego świata i to pod wieloma względami prezentuje. Oto w Sołtysach (gmina Praszka) na skraju lasu, Anna Jasińska i Grzegorz Krawczyk, w wyremontowanej własnym sumptem leśniczówce, utworzyli gospodarstwo agroturystyczne, które pięć lat temu w konkursie na najładniejsze gospodarstwo w rejonie, uplasowało się na II miejscu. Nic dziwnego, wszak oboje są artystami, dlatego ich siedlisko, zwane „Na skraju czasu”, ku radości i zadowoleniu turystów, także duchowe doznania oferuje. Barbara Tyslik swemu reportażowi taki sam tytuł nadała: "Na skraju czasu", bo w tych słowach tak wiele się mieści i wiele ciekawych myśli prowokuje. Potrzebują Państwo dobrej energii? Proszę bardzo - wystarczy posłuchać!

Czy można kłócić się z samym Panem Bogiem, nawet gdy o miłość chodzi? Dlaczego nowe miejsce trzeba zdeptać? Co by było, gdyby Kolumb na swej drodze Ameryki nie spotkał? Mają Państwo ochotę zajrzeć do zakątka, w którym aż kipi od ciekawych pytań i odpowiedzi... to posłuchajmy w naszym teatrze wyobraźni drugiego reportażu. Jego bohaterka zachłannie szukała swojego sposobu na opisywanie świata. Przystanek w Stanach Zjednoczonych był ważny, ale dlaczego to kresowe Czerniowce wywołują jej największe wzruszenie? Jej twórcze życie składa się z wielu znaków zapytania i może dzięki nim znalazła sposób na zbliżanie się do prawdy o człowieku. Zamieszkała w Głuchołazach i to od niej wielu ze zdumieniem dowiedziało się, jak niezwykłe, jak magiczne to miasto. Jej pierwsza książka (cztery lata temu wydana) zbiór opowiadań, "Baj - o - dużenie", została uznana przez Tygodnik Powszechny za debiut roku w Polsce. A wcześniej wyróżnienie zdobyte podczas Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu też dodało jej pisarskiej pewności siebie, zresztą ważnych nagród było więcej. Patrycja Prochot - Sojka jest bohaterką mojego reportażu: "Ktoś inny oddychał tym powietrzem"(premiera w minionym roku) i tylko jeszcze dodam, że nauczycieli miała świetnych, bo magię pisania odkrywała (między innymi) pod twórczą opieką...noblistki, Olgi Tokarczuk.


Od poniedziałku do piątku o 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »